Šiandien kolega ir bičiulis telefonu pranešė: “Tavo chebra buriuotojai narkotikus jachtomis plukdo. Neregėtais kiekiais!”.

Žinia apie tai, kad trys lietuviai rugsėjo 5 dieną buvo sučiupti Ispanijos karinio jūrų laivo plukdę net 800 kilogramų kokaino, skamba įspūdingai. Tačiau ar tikrai jie plaukė jachta ir gali vadintis buriuotojais?

Nei lietuviškuose, nei užsieniniuose pranešimuose beveik nieko nekalbama apie laivą. Paieška internete pagal laivo pavadinimą „Sojouner London“ nuvedė tik į ispaniškus ir venesuelietiškus pranešimus apie įvykį. Ir jokių laivo iliustracijų.

800 kilogramų krovinio trijų žmonių valdomoje jachtoje – didelis bagažas. Žinoma, tiek iškaišioti po visus triumus, “rundukus”, lentynėles, sudėti po gultais ar tiesiog kajutėje galima. Bet plaukti per Atlantą užgrūstoje nedidelės jachtos erdvėje – labai nepatogu. Arba kontrabandininkai dėl nemenko pelno (vien kokaino vertė juodojoje rinkoje – apie 48 milijonus eurų) kentė nepatogumus, arba jie plaukė dideliu laivu, kurį vadinti jachta gal ir negalima.

Kas yra jachta? Lietuvių kalbos žodynas internete aiškina taip: “jachtà (ang. yacht) sf. (2) DŽ nedidelis kelionių, pramogų ir sporto laivas”. Nedidelis! Tad prielaida, jog 800 kg jame užims kone visą laisvą erdvę, labai tikėtina.

Be abejo, yra ir didesnių ar didelių jachtų, kur tilptų ne vieno vidutinio buto visas turtas ir dar vietos liktų. Bet tokiomis kontrabanda neplukdoma. Galima spėti, kad tokias jachtas perka tie, kas valdo kontrabandos srautus.

Vakaruose įprasta jachtomis vadinti ir tokius laivus, kuriuos buriuotojui taip vadinti liežuvis neapsiverčia. Pradėjus buriuoti “Optimistu” (kiek ilgesnė nei 2 metrai jachtutė 8-15 metų vaikams) laivus su deniais kateriams ir straigtasparnių nusileidimo platformomis vadinti jachtomis kažkaip neįprasta.

O ar galima minėtus kontrabandininkus (dar nežinia, ar jie lietuviai, ar su padirbtais/vogtais Lietuvos pasais) yra buriuotojai ir kiek buriuotojai būna kontrabandininkai – kiti aprašymai. Dabar lauksime žinių kas per laivas plukdė kokainą.

Categories: Buriavimas