2011.06 Pilies jazz 535

Džiazo festivaliai savo dvasia užburia net tuos, kurie paprastai namie džiazo nesiklauso. Ir įtraukia neketinusius juose dalyvaut.

Taip man nutiko praėjusį savaitgalį. Ir kaip senais gerais laikais dvi naktis pasidžiaugiau „jam session“ — lietuviškai dūzgėmis. Labai net vykęs žodis, drįstu teigti. Kaip drįsau parašyti „džiazo“ su klaida savo įrašo pavadinime.

Bet ne apie tai daina. Daina apie Klaipėdos Pilies džiazo festivalį. Dabar jau būsiantį kitąmet. O buvo jis…

Pirmas vakaras.

Taip nutiko, kad pirmą festivalio vakarą nedaug muzikantų mačiau ir girdėjau – su buvusiu kolega ir jo drauge viena akimi žiūrėjome, kaip Lietuvos futbolo rinktinė pralaimėjo Lichtenšteinui 2:0 (turiu neįgalioto asmens atsiprašymą LFF vardu…).

Po mačo bičiulio draugė pakvieti eiti kadrinti merginų. „Tai mano mėgstamiausias užsiėmimas“, – sakė ji. Tik „pakabinom“ mes ne merginas, o bičą: tokį visą raudonai apsirengusį reperį. Sakė šoka breiką ir grįžo trumpam iš Anglijos. Atrodė panašus į tipinį stereotipinį emigrantą. Bet įvaizdis buvo klaidingas: tuo įsitikinau, kai mačiau jį mušant būgnus džiazo dūzgėse. Buduliai bugnais negroja.

Nukrypau.

Taigi, pirmą vakarą scenoje pilnai mačiau amerikėno Vasti Jackson ir grupės pasirodymą. „Festivalį reikia pervadinti, išbraukti iš jo žodį „džiazas“, nes čia ne džiazas“, — kartojo bičiulis.

Taip, ne džiazas – Vasti Jackson grojo ir dainavo gerą, technišką, melodingą, truputį melancholišką bliuzą. O ką daugiau gali groti Misisipės valstijos muzikantai? Ir grojo tikrai gerai, tik (stereotipai…), vaizduotė piešė juos grojančius prirūkytame aptemdytame bare kažkur ties 66 greitkeliu (ir nesvarbu, eina jis ar ne per Misisipės valstiją ar ne; veikia jis ar ne).

Antras vakaras.

Nemačiau vengrų „Kerekes Band“, tai nieko nepasakysiu. Juodaodis iš Jungtinės Karalystės Ola Onabule nenustebino. Na, gal tik tuo, kad šis vyras praėjusią naktį šėliojo duzgėse ir turėjo sveikatos ir balsą lipti į sceną. Puiku.

Legendiniais pristatomi islandai „Mezzoforte“ grojo švariai, gražiai, gerai. Bet kodėl legendiniai?Teisingas džiazas, bet pasimiršta greitai.

Va kitas reikalas – amerikėnai „Tortured Soul“. Jau aprašytas reperis emigrantas mus perspėjo; „Šituos turite pamatyti“. Ir jis buvo teisus – festivalio koncertus scenoje užbaigusi grupė buvo nuostabi. Ir vėl ne visai džiazas – paklausom.

Ką ten nuo scenos sakė Kongas, ui, atsiprašau, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas? Kad šią grupę pasikviesti sumanė jo žmona Inga, vyrui tapus politiku, perėmusi festivalio rengimo rūpesčius. Ir kad festivalio sumanytojas skeptiškai į tai žiūrėjo, bet ilgiau pasižiūrėjęs grupės vaizdo įrašų, buvo sužavėtas solisto ir būgnininko akių žvilgsnio. Skepsis dingo.

Ir tikrai: tas šiek tiek į Jurgį Didžiulį panašus bičas nuo scenos svaidė ugningus žvilgsnius, o veido išraiškos niuansų galėtų mokytis aktorystės meno siekiantys. Kas ten sakė, kad tai buvo festivalio desertas? Nemelavo.

Jau vėliau naktį džezo“ dūzgėse grupės vokalistui sakiau: „vuoz osom“. Jis sakė, kad jam patinka mano akiniai. Dūzgės.

O dūzgės (vadinkite jam session, jei taip geriau) K-Centro 21-o aukšto terasoje bare-restorane „Viva Lavita“ buvo teisingos – namo tik paryčiui per tuščią miestą. Bet ne apie tai daina.

P.S. Kelios nuotraukos iš festivalio ir duzgių. Po tokio renginio norisi greitesnio fokuso, šviesesnio objektyvo ir pasimokyti fotografuoti.


16 Comments

boa · 06/06/2011 at 7:28 AM

Brač, vienas rašė-rašė, kitas skaitė-skaitė, beveik seilę varvino, ir galiausiai – “šviesesnio objektyvo”, “greitesnio fokuso…”. Taip džezas ir paskęsta komentaruose, paskui :-)
O šiaip – šviesesnio man irgi norėtųs. Bet originalo savomalonumui neįperku (o nuotraukų niekam nesugebu parduot, todėl ir neįperku). Būtų įdomu sužinot, kaip “antriniai” veikia, visokios Sigmos, Tokinos – bet irgi, kur gausi palygint karo lauko sąlygom? tai taip ir fantazuojam, apie objektyvus, muzikai skambant.
Neblogas straipsniukas ;-)

Rokas Arbušis atsakė:

@boa,
tu kitos religijos atstovas, nieko nepatarsiu.

boa atsakė:

@Rokas Arbušis, kaip tai?..

Rokas Arbušis atsakė:

@boa,
paprastai: “stok, (foto)šausiu!”

boa atsakė:

@Rokas Arbušis, vis tiek nesupratau :-)

Rokas Arbušis atsakė:

@boa,
Nikon vs Canon
nepatarsiu, nes kita religija, nenusimanau

“stok, (foto)šausiu!” skaityti prie komentaro apie greitai judančius objektus

:)

Regis · 06/06/2011 at 8:46 AM

Neblogai su tom nuotraukom, o pasinaudojus keliais elementariais patarimais nebereikės ir “šviesos” bei “spartos”.

Visų pirma – EXIF info:
ISO 200
Išlaikymas 1/40 s

Kilstelk iso bent 3 – 4 kartus ir objektyvas atatinkamai “pašviesės” – su trumpesniu išlaikymu turėsi “aštresnį” rezultatą. Pavyzdys:
http://fotokudra.lt/files/MM/M407036.jpg

Su “tamsiu” ir “lėtu” objektyvu.

Dar (jei tik leidžia galimybės minioje) – labai gelbsti monopodas.

Ir dar (ne tik mano – daugumos fotografų pastebėta) yra faktas, kad kuo mažesnis alkoholio kiekis suvartotas – tuo nuotraukų kokybė geresnė. ;)

Rokas Arbušis atsakė:

@Regis,
tai ir sakau, dar ir pasimokyti man reikia.
o paskutinė pastaba man negalioja. bet šitą dėsnį žinau iš kolegų fotografų.

boa · 06/06/2011 at 8:55 AM

gal čia ir ne vieta derėtis, bet:
– su ISO nieko gero neprižaisi, jei ne super-puper fotikas tavo rankose. Nikon D90 su ISO 640 prietemoje jau nieko gero, įsižiūrėjus… Apie ISO 800 net nekalbu.
– Išlaikymas – priklauso, ką fotografuoji. Jei statiški objektai, žinoma, galima išlaikyt ir ilgiau. bet jei koncertas, judesys, “dūzgės” – irgi maža pagalba.

Žinoma, patarimai ir bandymai yra gerai, bet nėra panacėjos kažkokios. kitaip ir tų šviesių objektyvų niekas nekurtų – būtų nereikalingi.

Rokas Arbušis atsakė:

@boa,
gali paprašyti, kad pastovėtų fotografuojami objektai.
ar prašymas bus išgirstas – kitas klausimas.

audrius atsakė:

@boa,

na ikišiu ir aš savo tris kapeikas: iso tikrai padeda. Pats sakai, kad D90 nieko gero nuo ISO640, bet iki 640 yra dar bent ISO400 kuriuos šis fotikas tikrai kokybiškai tempia ir yra dvigubai šviesiau nei ISO200…

bet tai nereiškia, kad šviesus objektuvas nėra gėris… kaip ir geras džezas… :-)

boa atsakė:

@audrius, ja, ja, zerh gut, Voldemar… :-D Jei su protu, tai visi nustatymai operatoriui į naudą.
Iš savo patirties – tai jei šviesu (geras apšvietimas), ISO labai vaizdo negadina, bet jei tamsiau, tada reikia atsargiai žaist. Be to, aš ir pats – ne labai didelis specas, todėl tik savo nuomonę ir reiškiu :-) ryt reiks bandyt su ISO 400, vakare patys matysim/-t, ko verta.

bitlas · 06/06/2011 at 9:42 AM

gal visgi ne dzezo o dziazo dusges che che
planavo toj klaipedoje atsirasti ale mingeje taip gera

Rokas Arbušis atsakė:

@bitlas,
taip taip, ten gėris.

Saulius · 06/08/2011 at 11:54 PM

Būčiau žinojęs,kad Klaipėdoj bus Tortured Soul, tikrai būčiau atlėkęs. Prieš kelis metus jie Kauno džiazuose buvo – super…

Rokas Arbušis atsakė:

@Saulius,
o aš maniau jei naujiena Lietuvoje – taip buvo galima suprasti iš pristatymo.
klausiau aš jų dar – kai ilgai klausai, tas pats monotoniškas ritmas pradeda pabosti.
klube ši grupė turėtų skambėti gerai.

Comments are closed.