december_in_ca_sa-qpr

Rytais kieme kasant sniegą gali pamanyti, kad pikti juokeliai, pašiepiantys klimato atšilimą, yra teisingi. Ne, taip nėra. Nebent vienas kitas, kuris jau ir užsimiršo.

Ne nuo pajuokos gelbėjantis, o atsiradus naujiems duomenims, atšilimas pervadintas tiksliau: klimato kaita. Nes tokia išties vyksta.

Štai vienas pavyzdys — besibaigianti kruizinių jachtų regata per Atlanto vandenyną ARC. Regata vėlų rudenį-žiemos pradžioje rengiama ne be reikalo: per šimtmečius jūrininkai pastebėjo, kad tuo metu palankiausi vėjai — pastovūs pasatai iš rytų į vakarus.

Tačiau šiemet tų pasatų nė padujų nebuvo. Šiaurinio Atlanto štormai nusileido neįprastai žemai į pietūs ir taip sutrukdė formuotis pasatams.

Šiųmetinė ARC regata vietoje tingaus ir malonaus plaukimo pavėjui išsikėlus spinakerius vieniems virto vėjo paieška, kitiems atvirkščiai — sunkiu plaukimu štorminėmis burėmis prieš vėją.

Privilegijuotos „turistinės“ grupės jachtos gali variklius įsijungti, o štai sportinės grupės jachtos (27) sunkiai yrėsi į priekį.

Šis pavyzdys nėra nepaneigiamas įrodymas, bet jis ne vienintelis.

Jūrinės locijos – almanachai, kuriuose surašyti šimtų metų stebėjimų duomenys ir kurie yra svarbiausias kelvedys – tampa nebepatikimos. Nebūtinai vėjai ir srovės bus tokie, kokie būdavo šimtus ar tūkstančius metų — viskas keičiasi.

Tad neigti vykstančius gamtoje pasikeitimus, manau, kvaila. Klausimas tik, ar bus taip blogai, kaip prognozuoja kai kurie skeptikai. Bus. Bet tik jeigu išliks dabartinės sąlygos. Tik nėra pastovesnio dalyko Visatoje kaip nuolatinė kaita, todėl sąlygos keisis, o su jomis — ir prognozės. Kitaip tariant, žmonija išnyks, bet ne mums dabar žinoti, kada ir kaip.

P.S. Pavadinimas — iš Grumlino palėpės terminologijos.

P.P.S. Buriuojantiems šaltu oru gal pravers patarimai

Categories: Šalia buriavimo

11 Comments

Arturas · 12/16/2010 at 10:20 AM

Iš ties klimatas keičiasi. Tiek dienų, kiek šiemet pūtė rytinių krypčių vėjai, galima suskaičiuoti gal tik per paskutinius penkis metus. Anksčiau keliones planuodavau prisirišdamas prie dienų, kada aprims vakarų krypties štormai ir gal nors parą pūstels rytys, kad pasiekčiau Švedų archipelagą. Šiemet gi atvirkščiai, dairydavausi patogių kelionei datų laukdamas vakario arba pietvakarių, nors jau ir šios kryptys buvo prabanga. Na, bent pietų arba šiaurės vėjo… Tad klimatas nei šyla, nei šala. Jis, kaip teisingai pastebėta, keičiasi. Kadangi jis keitėsi ir prieš mūsų gyvenimą (ledynmečiai, sausros, 400 metų klimato atšalimas nuo 1400 metų, bei atšilimas nuo 1800 metų), tikėtina kad keisis ir po mūsų ir mums gyviems būnant. Žmonijos išmetamas ir “šiltnamio efektą” sukeliantis CO2 per metus tėra lašelis jūroje, palyginti su “šilt-šalt-namio efektą” įtakojusias Islandijos ugnikalnio dulkes. Taip yra ir bus, tad, “broliai artojai, viskas normaliai”,- kaip dainuoja J&D Sindikatas (pasirodo jis geriau žino, nei Lietuvos Hidrometeorologijos Centras).

Gintas · 12/16/2010 at 10:31 AM

Deja, kolegos, per silpnas padarelis tas zmogus- dievo dulke- kad klimata pakeistu. Keiciasi, prisitaikom, ir nesureiksminkim savo niekingos veiklos palyginimui su Visatos didybe ir Dievo galybe. Gero vejo visiems! O su ledrogemis ar jachta- kox skirtumas:)

Rokas Arbušis atsakė:

jei Aralo jūra išdžiuvo dievų valia, pradėsiu dairytis į dievų namus ne kaip į architektūros paminklus.

bitlas · 12/16/2010 at 10:51 AM

taigis kad su ledrogem ne kas
ledas uzsnigtas …
ale tu rokai kaip koks VANGA cia pavarei reiks rusi pasaulio pabaigai pradeti ruost
matyt ir su kazkokiu skafandru delj too vaikstineji… sekmes
………………………..
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Arturas · 12/16/2010 at 11:23 AM

Rokai,
nors čia ne vieta, bet…kažko lbs.lt dienos nuotrauka spustelejus tik pamirksi bet nepasididina. Gal zinai kas gali padeti :)

Rokas Arbušis atsakė:

niekas nepadės — dabar yra taip, nesididina nuotrauka.

Arturas · 12/16/2010 at 11:54 AM

Na, yra-va-kaip-va-yra :(

gramas · 12/16/2010 at 12:12 PM

klimato kaita – geras verslas, jos neigimas – irgi geras verslas. O sniego šiupelis – realybė. Žiema tokia ir turi būti, su kažkoku ten varehauziaus efektu, ar be jo, bet su sniegu ir ilgalaikiu šaltuku – būtinai.

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,
būtent — verslas. ir vieni, ir kiti tarpusavyje plakasi kaip krikščionys su musulmonais ar Win vs Apple.

Audrius atsakė:

@Rokas Arbušis,
Android :)

Rokas Arbušis atsakė:

@Audrius,
na va, ką ir reikėjo įrodyti…

Comments are closed.