Amerikiečiui buriuotojui – damų pagarba

Published by Rokas Arbušis on

Rich Wilson 2a

Amerikietis buriuotojas Richas Wilsonas kirto vienutininkų regatos aplink pasaulį „Vendee Globe“ (VG) finišo liniją Le Sablio uoste kovo 10 dieną 12:43:19 Grinvičo laiku. Tai devintasis buriuotojas, sėkmingai baigęs 28 tūkstančių jūrmylių distanciją.

Jei tiksliau: per 121 dieną, 41 minutę ir 19 sekundžių jis jachta „Great American III“ nuplaukė 28 590,2 jūrmylių vidutiniu 9,8 mazgo greičiu.

Tuo metu, kai devyniolika iš 30 škiperių, kurie startavo regatoje praėjusių metų lapkričio 9 dieną, pasitraukė iš regatos dėl įvairių gedimų, vyriausias varžybų dalyvis – 58 metų Richas Wilsonas – laikėsi gana konservatyvios pozicijos, įvykių neforsavo.

Jis – tik antrasis JAV buriuotojas, sėkmingai apiplaukęs Žemės rutulį šioje regatoje. Beje, 2004-2005 metų varžybose Bruce’as Schwabas („Ocean Planet“) taip pat finišavo devintas.

Įdomu, kad plaukdamas link finišo 1999 metų statybos jachta „Great American III“, Atlanto vandenyne amerikietis buvo arčiau savo namų Bostone, nei dabar, finišavęs Prancūzijoje. Namo teks grįžti atgal kirtus Atlantą. Bet jam buriuoti ne pirmiena, nors nėra buriuotojas profesionalas.

1980 jis buvo jauniausias škiperis, laimėjęs regatą „Newport-Bermuda Race“ (jachta „Holger Danske“). 1993 metais 50 pėdu trimaranu „Great American II“ jis iš San Francisko į Bostoną atplaukė per 69 dienas ir 20 valandų, tuo nustatydamas šio kliperių kelio aplink Horno ragą rekordą.

2001 iš Niujorko į Melburną nuplaukė per 68 dienas ir 10 valandų, o 2003 – iš Niujorko į Hong Kongą per 72 dienas ir 21 valandą. 2004 metais „Transat“ regatoje antroje jachtų grupėje finišavo antras.

Tarp profesionalių vienutininkų Richas Wilsonas jis veikiausiai didžiausias „mokslinčius“ — baigęs Harvardo universitetą, Harvardo verslo mokyklą bei dar vieną Almą Mater turi tris universiteto ir kolegijos laipsnius.

Pirmas dvi VG regatos savaites Amerikos škiperis kentė įskelto šonkaulio skausmus po traumos, patirtos per pirmąją audrą. Ramiajame vandenyne jis turėjo kopti į stiebą, sutvirtinti achterštago. Vidury vandenyno – viens pats!

Tad nenuostabu, kad toks jo užsispyrimas, tikslo siekimas užtarnavo VG damų Sam Davies ir Dee Caffari pagarbą bei susižavėjimą. O regatos nugalėtojas Michel Desjoyeaux aplankė amerikiečio šeimą Bostone.

P.S. Iki VG finišo dar plaukia du buriuotojai: Raphaël Dinelli („Fondation Océan Vital“), liko apie 557 jūrmylės ir Norbert Sedlacek („Nauticsport-Kapsch“), liko apie 980 jūrmylių.