Indijos vandenyne išgelbėtas sužeistas buriuotojas

Published by Rokas Arbušis on

 Generali Yann Eliès

Nemenkų morfijaus dozių ir titaniškos kantrybės reikėjo regatos „Vendee Globe“ dalyviui prancūzų buriuotojui Yannui Elièsui, kai jį šįryt iš jachtos „Generali“ paėmė Australijos karinių pajėgų laivas HMAS „Arunta“ – gruodžio 18 dieną vienutininkui lūžo kairys šlaunikaulis.

Nelaimė įvyko maždaug 850 jūrmylių nuo Australijos krantų. Y.Elièsas tvarkė bures jachtos nosyje, kai staiga „Generali“ smigo į bangą, o buriuotojas bus išsviestas į viršų, nukrito ant denio ir susilaužė koją. Sunkiai įsivaizduojamomis pastangomis jis nusigavo (nušliaužė, nusirideno, nuslinko – sunku pasakyti kokiu būdu tai padaryta nuolat judančioje nedidelėje, bangų skalaujamoje jachtoje) iki kajutės kur per radiją susisiekė su savo komanda ir regatos štabu.

Medikai krante pagal nusakytus požymius konstatavo, jog lūžo ar net sutrupėjo šlaunikaulis. Vienintelis ką jie galėjo rekomenduoti buriuotojui – stengtis gulėti ramiai, nepamiršti valgyti ir gerti, o skausmą malšinti morfijumi. Ir apsišarvuoti kantrybe.

O jos tikrai reikėjo – iki artimiausio kranto beveik tūkstantis kilometrų, jachta toli nuo krovininių laivų kelių. Arčiausiai – tik kiti regatos dalyviai. Ir jie reagavo į nelaimę – savo kursą pakeitė ir link sužeisto kolegos nuskubėjo prancūzas Marc Guillemont („Safran“, buvo maždaug 100 jm į pietus), britė Samantha Davies („Roxy“, maždaug 525 jm į rytus, tai apie 40 valandų plaukimo). Savanoriškai link nelaimėjo nuplaukė ir prancūzai Vincentas Riou („PRB“), Armelis Le Cléac’h („Brit Air“). Nors jie buvo gerokai toliau, o pakeitus kursą teko brautis prieš vėją.

Šių buriuotojų pasiryžimas buvo itin reikalinga moralinė pagalbą sužeistam kapitonui. Gera jūrinė praktika – padėk bėdos ištiktam – veikė puikiai.

41FP081220B179

Į pagalbą buriuotojui išplaukė ir 180 metų ilgio, 30 mazgų greitį pasiekiantis karinis laivas HMAS „Arunta“. Bet atsižvelgiant į visas sąlygas, sužeistą škiperį Indijos vandenyne jis galėjo pasiekti tik maždaug po poros dienų.

Ir štai šįryt, gruodžio 20 dieną, Y.Elièsas sėkmingai perkeltas į laivo denį, dabar juo rūpinasi profesionalūs medikai. Iš pradžių jūrininkai (tarp kurių buvo ir buriuotojo patirties turintis) ir medikai valtimi pasiekė jachtą, kur paruošė škiperį perkėlimui. Tai užtruko apie 45 minutes, nes… jie ieškojo saugiai padėto buriuotojo paso.

„Vendee Globe“ regatos štabui apie sėkmingą operaciją vandenyne pranešė jau prie sužeisto kolegos atplaukęs Marc Guillemont („Safran“): „Tai profesionalų darbas ir Yannas dabar medikų rankose“.

Du profesionalus buriuotojai liko jachtoje ir nuplukdys ją į Australiją.

Šiandienos bene dažniausiai rodomos reportažas per BBC apie įvykį (be <embed> kodo) ir prancūziškas reporatažas: