Kokas ir burtažodis „volvo“

Published by Rokas Arbušis on

keiptaunas3

Trečiajame „Tūkstantmečio odisėjos“ etape „media crew member“ pareigas perėmus Pauliui Egidijui Kovui, kasdieniai pranešimai iš „Ambersail“ įdomesni, nei vien pranešimai apie nuplauktas jūrmyles.

Tikiuosi teisingai spėju, nes prieš „Ambersail“ atsišvartuojant Keiptaune, Paulius elektroniniu laišku patikino: „Aš būsiu tas „žurnalistas“, kuris rašys is PAR“.

Iš jau tūkstantį jūrmylių nuplaukusios „Ambersail“ pasiekiančių laiškų įdomu buvo skaityti apie įgulos džiaugsmą – profesionalų koką Sigitą Daugnorą ir jachtos kambūzą (virtuvėlę). Tokiomis sąlygomis paruošti maisto visai įgulai tikrai nelengva, bet labai svarbi užduotis. Gaminti moku, ir, sako, skaniai. Bet mokytis dar reikėtų labai daug. Reikės nusipirkti knygų, kurias Sigitas į jachtą pasiėmė – „The Care And Feeding of the Sailing Crew“ , „The One-Pan Galley Gourmet: Simple Cooking on Boats“. Abi knygas radau ir books.google.com, bet popierinė versija (ir be kai kurių apribojimų, su visais puslapiais) kelionėse labiau tinka.

Esu girdėjęs pasakojimų apie puikius kokus, plaukusius „Ragaine II“ ir „Autrimpu“. Jei atmintis neapgauna, abu jie galėdavo paruošti pusryčius, pietus, vakarienę ir net naktipiečius iš trijų patiekalų visai įgulai nepaisant oro sąlygų – ar štilius, ar audra. Nors pačius nuolat kamavo jūrligė…

Ne be reikalo sakoma, kad kokas burlaivyje yra antras asmuo po kapitono.

Maistą ruošti tokiame sportiniame bolide kaip VO60 klasės jachta „Ambersail“ – tai ne plušti kruizinio lainerio virtuvėje. Čia viskas minimalu, tad ir kambūzas – mažytis, dujinė viryklė – turistinis primusas, kurio dujų balionėlis sunaudojamas per dieną.

Palyginimui: pabandykite ant grindų paguldyti šluotą (ar storesnį pagalį), ant jos uždėti iš spintos ištrauktą lentyną, ant jos – taburetę ir turistinį primusą, siūbuoti lentyną ir taip ruošti maistą. Sau, šeimai ir kaimynams. Mėnesį. Tai bus gal tik šimtoji dalis tų sąlygų, kokios yra jachtoje.

O vaizduotei į pagalbą vaizdo medžiaga. šioje nuotraukoje „Ambersail“ vidus dvi savaitės prieš išplaukiant. Be abejo, įrankiai ir reikalingi daiktai sudėti į vietas, savo vietą šioje erdvėje atrado ir kambūzas:

 DSCF9248

Kalbant apie sportinius bolidus, „Ambersail“ neakivaizdžiai pagelbėjo „Volvo Ocean Race“ regata, kurios pirmojo etapo finišas ir antrojo startas vyko Keiptaune. Pasak Pauliaus, mieste dar yra regatą menančių plakatų, o „kai reikėjo išmuitinti burę ir paprašė sumokėti muitą, tai žodis „Volvo“ suveikė kaip slaptažodis“.