Ar „bala“, ar „jūra“ — vis tiek buriavimas

Published by Rokas Arbušis on

buriavimas trakai

Man pasisekė – pagaliau galiu pasakyti, jog esu buriavęs ir Trakuose. Nors dabar gyvenu ne taip toli, buriuoti važiuoju į Kuršių marias ar Baltijos jūrą. Trakų (Vilniaus) jachtklube esu buvęs vos kelis kartus, o ežeruose plaukęs (ne buriavęs) kažkada vaikystėje.

Tad ačiū jachtos „Ragas“ kepui Dusiai, pakvietusiam buriuoti. Savo kailiu patyriau, kiek mažai čia erdvės po jūrų, tačiau kaip čia greitai keičiasi vėjas – vėl didelis skirtumas nuo jūrų, nors ir ten tokių „šposų“ pasitaiko.

„Olympic kasino“ regatoje apsukome vieną puslankį aplink salos pilį ir dvi kilpas tarp ženklų (vietinių pavadinimų neatsimenu). Iš viso per beveik 2 valandas nuplaukėme beveik 6 jūrmyles. Mano GPS rodė, jog kartą pasiekėme 5,6 mazgo greitį, nors vėjo buvo labai mažai.

Žinoma, GPS tokiuose ežeruose nereikalingas – nėra čia farvaterių, pažymėtų seklumų ir kitų jūrinių dalykų. Nėra ir e-jūrlapių, tad kompiuteryje nuplauktas maršrutas vaizduojamas sausumoje.

Bet kur plaukti, žinoti reikia. Mačiau kaip jachta „Ragainė“ (beje, buvusi Andriaus Varno, dabar plaukiančio su „Ragaine II“ aplink pasaulį) „užsėdo“ ties vienais meldais ant seklumos. Pasitaiko, kad net žinodami seklumas, buriuotojai vis tiek ant jų „užsėda“.

Sakykim, tai vienas ežerinio buriavimo ypatumų. Kaip man paaiškino, toje vietoje falškiliu kabinti dugno beveik neįmanoma, jei vėjas nuo meldų, t.y., nuo kranto linijos.

Bet tas vėjas (o tai dar vienas ypatumas) – labai permainingas. Gali matyti, kaip viena šalia kitos esančios jachtos, plaukiančios beveik ta pačia kryptimi, plaukia skirtingais kursais – pavėjui ir prieš vėją. Aš to nemačiau, bet tikiu, jog įmanoma.

Tokios sąlygos – gera vieta buriuotojų treniruotėms, kur išmokstama „gaudyti“ vėjo gūsius, greitai keisti bures. Panašiai į kritiką, kad buriuoja „baloje“, atsako ir patys vilniečiai buriuotojai. Bet nesivelsiu į ginčus, kurio miesto buriuotojai geriausi, kur „bala“, o kur jau „jūra“.

Man patiko, ir dar norėčiau. Viliuosi, kad pavyks kada nors patirti ir stiprius vėjus (kuomet plyšta burės, kaip kad esu girdėjęs ne vieną pasakojimą), o kol kas — keletas nuotraukų iš praėjusio savaitgalio regatos.


8 Comments

Jurga · 09/07/2009 at 8:38 AM

Manau, svarbiausia – buriavimas:-)Pats jausmas. Todel smagu ir ezere, ir juroje:-) O buriuojant ezeruose smagu zaisti su nuolat besikeicianciais vejais: kai jo mazai – gaudai kiekviena gusi, kai jo daug – vis halsuoji ar venduoji nuo kranto iki kranto. Visiems yra darbo:-)Mazuru ezeruose Lenkijoje net farvateriai ir akmenys pazymeti:-)

gramas · 09/07/2009 at 10:06 AM

Kažkodėl prisiminiau tuos plakatus gatvėje “Ir Kaune gyventi galima”. Vaizdai su burėmis Trakų pilies arba gražios gamtos fone – superiniai. Bet koks/kur buriavimas – atgaiva širdžiai ir poilsis smegenams.

Pora žodžių apie kelionę į Šilutę:
– šeštadienis, 10.00 startas iš Pilies uosto.

– mordovindas iki pat Pilypo, nuo ten bent truputį paburiuojam iki Atmatos žiočių, vėjas ima sukinėtis, oras greitai blogėja, pradeda lyti; vėl variklis…

– apie 16.00 esame prie Šyšos žiočių. Judame auštyn lėtai, “pasigrabaliodami”, nes Garminas ir jokia sjokorta tos upės duomenų neturi, t.y. pati upė matosi, bet nei gyliai nei kliūtys nežymėti. Vaizdai super, jei krantai būtų sutvirtinti, o ne belekaip apžėlę – panašu kaip Olandijos kanaluose, nors man tokie laukiniai vaizdai tik labiau patinka.

– vietiniai kateristai varo Šyša nesikuklindami, čia jų gimtasis kiemas, eina pilnu glisu.

– gyliai Šyšoje svyruoja ženkliai, nuo duobių 4m iki 1,5m vienoje vietoje, gal ten koks rąstigalis ant dugno guli, gal echolotas tankiau suaugusius žolynus dugnu palaikė – sunku pasakyti… vidurkis būtų apie 1,8-2m.

– 17.00 švartuojamės Šilutėje. Tikrai įspūdinga, moderni marina!Poliai pontonams – gal 3m virš vandens – jie čia žino, kas yra potvynis. Kavinė ir baras marinoje veiks tik kitais metais.

– lyja, tokiu oru eiti nuotykių ieškoti į Šilutę netraukia, kiek atsipūtę ir šį pirmą kartą atžymėję kaušu viskio, atsirišame ir judame į anksčiau numatytą kanalą nakvynei.

– įėjimas į kanalą iš Šyšos – tik 1,4m gylio, bet tai tikra ramybės oazė, nors iš W matosi didžiulis jovalas besiartinantis, ir štormas jau čia pat. Pakankamai gerai apsaugota nuo vėjų inkaravietė, gylis 3-3,5m , apie 1km ilgio, apie 25m pločio, panašu, kad platesnė už pačią Šyšą. Trumpas vanduo iš visų pusių, nėr kur bangai susiformuoti, jokios srovės, jokio eismo aplink, akys pačios merkiasi tokią ramybę pamatę. Stiebo viršūnė naktį švilpia, o apačioje sąlyginai ramu.

– sekmadienio rytas inkaravietėje. Oro prognozė atrodo bjauriai. Stiprus W, ir lietus non-stop. Užtempiam “stogą” virš kokpito, nes aišku, kad vėl dėsim per motovalandas šiandien ir groto nelabai reiks.

– apie 9.30 pusryčiai ir vėl judame link Atmatos.

– oj, koks malonus siurprizas, vėjas vėl “duet priamo v xariu…”, dar Atmatoj ties Minija banga nelabai toli metro, laimei, labai trumpa, todėl plaukiame gana lygiai.

– iki Pilypo mėto smarkiai, ne visas bangas įmanoma išvairuoti, vėjas apie 20m/s gūsiuose, lyja, purslai atlyšta nuo lūžtančių viršūnių ir nusileisti nebenori, skrenda sau lygiai… Apsukas keliu iki 2800, kol žiočių seklumos ir Didieji Akmenys arti. Jeigu ne smarkiai triukšmaujantis stogo tentas – būtų visai šlapia. Senis su žalia barzda šiandien laaabai piktas.

– nuo Pervalkos išvynioju visai trupučiuką genujos, kiek didesnę už rankšluostį ją padarau, o velka net 5,4kt be variklio, gūsiai, šoninė banga – ir dešinys bortas kartais vandeny.

– ir.t.t iki namų.

Nuplaukta 68,78nm
Vid.greitis 4,5kt
Max.momentis 8kt
Laikas judant 15:26
Rezultatas – Suradome ir išmėginome l.gražų maršrutą savaitgalio kelionei, geru oru bus pasaka, reikia palaukti kol ruduo į spalvas pareis, tada vėl plauksim.
Vėliau foto i FB sudėsiu.

Aistis atsakė:

@gramas,
Skamba tikrai smagiai. Reiktu kada pabandyt. Kokia tavo jachtos grimzle?

gramas atsakė:

@Aistis,
1,3

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,
tavo komentaras vertas įrašo, atsiųsk el.paštu foto, įdėsiu.
jei nieko prieš :)

gramas atsakė:

@Rokas Arbušis, nezinau ar vaizdu kokybe tau tiks, nes Canon’as pabuvojes 2 savaites laive, tikriausiai pasiurbe dregmes ir atsisake bendradarbiauti. Paspaudinejau kazka telefonu, vaizdai buvo tikrai grazus, o kas gavosi ar ne – matysim…

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,
ui, bėda su fotiku. kai pasitaisys, papasakosi, kas buvo.
o foto vistiek siųsk.

Nauticalis · 09/07/2009 at 3:06 PM

Tai dar linkiu išbandyti, kad pajustum, kas yra “siaura“, “mordaką“, grįžtant iš Skaisčio į Galvę… ;)

Comments are closed.