Istorinis žygis per Atlantą ir Kuršių marias

Published by Rokas Arbušis on

DSCF4548

  • „Tą popietę iš visų Lietuvos kampelių atvykę žmonės sugužėjo į Danės krantines. Jie kantriai laukė pasirodant trijų nedidelių laivų“.  „Žygis per Atlantą“, V., 1991.

Pompastikos minint istorinio Lietuvos buriuotojų plaukimo per Atlantą 20-metį nebuvo arba aš nieko panašaus neužfiksavau. Jei apskritai buvo minėjimas platesnis, nei tarp pačių buriuotojų, kurie 1989 metų gegužės 13 dieną trimis jachtomis — „Lietuva“, „Dailė“ ir „Audra“ — iš Klaipėdos išplaukė į Niujorką.

Sunku tikėtis popmastikos, kai dvi tuomečio žygio jachtos („Audra“ ir „Dailė“), plaukusios per vandenyną išsikėlusios dar neegzistavusios Lietuvos trispalves, jau ne vienerius metus stovi lyg paminklai Klaipėdos Smiltynės jachtklubo krantinėje. Gaila, bet ką padarysi.

O anuomet buvo pompastikos. Vaikis dar buvau, ne viską prisimenu. Vartant 1991 metais leistą albumą „Žygis per Atlantą“ matyti, jog šis plaukimas buvo tikras sujudimas Lietuvoje. Juk toks įvykis – su trispalvėmis plaukti ne tik toliau teritorinių LTSR vandenų Baltijoje, bet ir per Atlantą į Ameriką!

Jachtų išlydėtuvėse (ir sugrįžtuvėse) nedalyvavau, tad tos atmosferos nepajutau. Bet gerai prisimenu kitą žygį, vykusį tomis dienomis ir (juokais) siejamą su plaukimu per Atlantą.

Jei atmintis neapgauna, trys jachtos turėjo išplaukti iš Klaipėdos gegužės 1 dieną. Nežinau, kodėl taip neįvyko. Bet tądien išplaukė kitos trys jachtos iš Smiltynės. Tik priešinga kryptimi – į Nidą. Viena jų plaukiau ir aš, tad pamenu, jog visa kompanija juokavo a la „mes irgi žygį rengiame“.

Na koks ten žygis, smagus pasiplaukiojimas ir tiek. Su nemenku kiekiu „ugninio vandens“. Kai pasiekėme Nidą, dalis jachtų ekipažų (o gal ir visi) važiavo į Preilą. Dabar tai būtų pavadinta „afterparty“. Tuomet Preiloje gyveno jau miręs buriuotojas, jachtos „Ajolas“ kapitonas Vilius Umaras. Kaip keliolika mūsų žmonių tilpo į jo „moskvičių“ ir kaip mūsų nesustabdė milicija, iki šiol „neįtikėtina, bet faktas“.

Aišku, aš, vaikis, „afterparty“ nedalyvavau – mane į namus pristatė (Preiloje gyvenome tuomet). Bet gerokai vyresnis brolis dalyvavo. Veikiausiai jis mane ir pasiėmė į vieną jachtą. Be Viliaus ir jo daugiau veikiančių asmenų nepamenu. Bet įtariu, kas galėjo būti.

Štai tokį „istorinį žygį Kuršių mariomis“ pamenu tikrai istorinio per Atlantą fone. Apie trijų jachtų plaukimą į JAV esu girdėjęs vieną įdomią istoriją, bet kol tiksliai nieko nežinau, nerašysiu. Sužinosiu – pasidalinsiu.

P.S. Už nuotraukos kokybę atsiprašau – kitokios neturiu, neradau. Teko perfotografuoti (skenerio neturiu) iš albumo.


10 Comments

Darijus · 05/14/2009 at 10:29 AM

Roki ar cia isplaukimas ar grizimas? Pagal zmoniu skaiciu speju kad grizimas. Isplaukiant nebuvo tiek daug zmoniu. Grizimas ir knechtu pastatymas buvo per Juros svente. Todel tiek daug zmoniu.

Rokas Arbušis atsakė:

@Darijus,
čia jau sugrįžus. optimaliausią foto pasirinkau iš albumo.

jeris · 05/14/2009 at 1:54 PM

sklando gandai, kad daile nupirka ir lyg ir turetu grysti i vandeni siais metais, bet kiek tai realu sunku pasakyti, nes laivo bukle toli grazu neideali neideali.

Nauticalis · 05/14/2009 at 2:13 PM

O tai ko liūdėti, kad tos istorinės jachtos ant kranto? Gal verčiau jas iš tikro į jūrų muziejų atiduoti? Atrakcija ir vaikiukams būtų, ir įamžintos liktų.

Ar, jei jau “tik jachta“, tai čia “ne lygis“? ;)

Klausimai daugiau retoriniai – nes žinau, kad nesi savininkas. :)

zaulia · 05/14/2009 at 4:31 PM

o “Lietuva”, berods plaukioja, ar ne?..
Sutikimą pamenu, man rods, mama norėjo važiuot… Kažkaip džiaugsminga tada buvo.

Rokas Arbušis · 05/14/2009 at 9:12 PM

jeri,
gandų įvairių sklando ir jau n metų.

Nauticali,
klausimai, žinoma, ne man. o man išties mieliau būtų, jei ir šios minėtos, ir “Laisvė” nestovėtų kaip paminklai, o buriuotų.

zaulia,
“Lietuva” labai net aktyviai buriuoja.

zaulia · 05/14/2009 at 9:55 PM

mmm, berods klasioko jaunylis brolis plaukiojo “Lietuvos” įguloje kurį laiką…

Rokas Arbušis atsakė:

@zaulia,
“Lietuva” plaukė labai daug žmonių, nemažai jaunimo ten buriavimo praktikos įgijo. šalis mūsų nedidelė, tad tikrai galėjo ir pažįstami buriuoti.

gdu · 05/14/2009 at 10:45 PM

Tada i Nida waremes: “Ajolas”,”Rasyte” (toks difuras buvo)ir trecios jachtos,- na, neatsimenu nors tu pasiusk…ar nebus taip,kad treciosios net nebuvo…

Rokas Arbušis atsakė:

@gdu,
va, priminei — “Rasytė”. o trečios pavadinimo neprisimenu. bet man kažkodėl atrodo, kad trys buvo.

Comments are closed.