Kai tikslas – sveikiems finišuoti

Published by Rokas Arbušis on

green dragon

Tamsoje tykantys žvejų tinklai, besikeičiantis vėjas, štormų iškankintos įgulos, priešpriešinė srovė – ketvirtojo „Volvo Ocean Race“  etapo finišas buvo sunkiausias iš iki šiol vykusių.

Tai buvo etapas, kurio finišą pasiekti buriuotojams reikėjo galvoti ne tik apie vėjus, bet apie tai, kaip išsaugoti jachtą sveiką. Sunku išlaikyti nesužeistą burinį laivą, kai vėjo greitis siekia 55 mazgus, bangų aukštis – 14 metrų, ir visa tai – sąlyginai siauroje ekvatorijoje. Buvo sakiusi, kad tai net ne buriavimo varžybos, o išlikimo vandenyne kova.

Kinai gali didžiuotis – jų uoste finišavo pirmą kartą tarptautinėje regatoje aplink pasaulį dalyvaujanti čia statyta jachta „Green Dragon“ (GD). Šeštadienį (vidurdienį Lietuvos laiku) Čingdao uoste prisišvartavusi jachta „uždarė“ bangų ir vėjų apdaužytų, bet distanciją baigusių jachtų finišą. Iš septynių jį pasiekė keturios, viena pasitraukė iš distancijos, dvi dar turi teorinių galimybių baigti etapą.

GD prieš finišą kelis kartus įsipainiojo į žvejų tinklus, o vienas jų nupjovė povandeninę vienos vairo plunksnos dalį. Prie visų bėdų prisidėjo ir priešpriešinė srovė, siekusi 2,5 mazgo, nusilipęs, besikeičiančios krypties vėjas. Be to, GD negalėjo išsikelti jokių rimtesnių priekinių burių – jachta tęsė varžybas su prieš kelias dienas nutrūkusiu ir laikinai sutvirtintu priekiniu štagu. Prie viso to – pažeistas ir jachtos galas, jo sutvirtinimui buriuotojai naudojo savo gultus.

Pirmieji ketvirtadienį finišavo „Telefonica Blue“ (TB). Kai dauguma jachtų nuo štormų prieš kelias dienas slėpėsi pakrantėse, TB škiperis Bouwe’s Bekkingas priėmė sprendimą pasukti į atvirą vandenyną. Rizikingu atrodęs manevras pasiteisino.

Dėl antrosios vietos vyko intensyvi kova tarp „Ericsson 4“ ir PUMA. Skandinavų jachta tris kartus įsipainiojo į žvejų tinklus. Kartą net teko sustoti, įjungus variklį paplauti atgal, kad tinklas nukristų nuo falškilio. Tuomet PUMA juos pasivijo, aplenkė, bet vėliau ir vėl į priekį išsiveržė E4. Tačiau per naktį PUMA ir vėl atsiplėšė nuo konkurentų. O juk prieš kelias dienas JAV jachta nuo lyderių buvo atsilikusi daugiau nei 200 jūrmylių. Pasivijo ir aplenkė nepaisant lūžusio giko.

Kitų jachtų likimas gerokai liūdnesnis. „Ericsson 3“ pranešė rimtą korpuso pažeidimą (delaminazija) – kelių metrų pločio, 3-4 metrų ilgio viršutinė korpuso danga nuplyšo. Tikima, kad bus galima suremontuoti, pavyzdžiui, išpjovus korpuso gabalą ir jo vietoje įklijavus naują. Medžiagos jau skraidinamos. Jachta yra Filipinuose. Šalia E3 stovi ir „Delta Lloyd“, kuri taip pat prisišvartavo dėl rimtų korpuso pažeidimų.

Teoriškai nei E3, nei DL iš ketvirtojo etapo distancijos nepasitraukė. Jos tik laikinai sustabdė savo dalyvavimą – kol atliks remonto darbus. Ir yra teorinių galimybių, kad juos atlikusios galės plaukti iki Čingdao pačios, taip baigti etapą. Bet tai – teorija. Iki penktojo etapo į Rio de Žaneirą liko vos dvi savaitės.

Tuo tarpu „Telefonica Black“, pasitraukusi iš etapo, vėl plaukia. Tik dabar – į pietus, Singapūro link. Komanda neskelbia savo ketinimų. Spėjama, kad iš Singapūro jachta laivu bus atplukdyta į Čingdao, o galbūt net į šeštojo etapo startą Rio de Žaneire.

Gali būti, kad penktajame etape nedalyvaus ir ketvirtojo nugalėtojas škiperis Bouwe’s Bekkingas. Vienu metu tvarkantis su burėmis jis stipriai patempė nugarą ir pusė laiko skausmų prikaustytas vadovavo iš savo gulto. Į varžybas jis grįš, jei sveikata leis.

Pabaigai – beveik septynių minučių filmukas, apie TB komandos emocijas, kasdienybę, škiperio negalią, bangas ir vėjus. Kai kas ispaniškai. Bet 25 mazgų vėjas ir daugiametrinės bangos, besiritančios per jachtą, puikios iliustracijos.

Categories: Vandenynai

12 Comments

scania · 01/31/2009 at 10:10 PM

Vis paskaitau apie regatą ir labai stebiuosi, kaip toks dramatiškas sportas taip mažai žinomas.
Jei ne šie rašiniai – taip ir likčiau nežinioj.

benamis · 01/31/2009 at 10:50 PM

Ekstremlus, tikriausiai nepigus sportas, išsekinantis iki maksimumo.
Žiūriu ir stebiuosi, kaip žmonės savo valia pasirenka tokį sportą. Tikriausiai patikrinti savo galimybių ribas.

Rokas Arbušis · 01/31/2009 at 10:57 PM

nuskambės išdidžiai, bet vienas tinklaraščio tikslas beveik pasiektas – bent du skaitytojus supažindinau su buriavimu :)
ačiū, kad skaitote :)

kodėl žmonės pasirenka šį sportą? liga. kaip alpinizmas, speleologija, f1, dakaras ir t.t. brangus malonumas – VO klasės jachtų pagaminimas, parengimas ir visos varžybos komandai kainuoja apie 20 mln eur.

bet čia profesionalai. yra ir mėgėjų regatos, kur plaukimas aplink pasaulį (be laivo kaštų) kainuoja apie 20.000 usd. dar ir apie jas parašysiu :)

benamis · 01/31/2009 at 11:34 PM

Peršasi išvada, jog buriuotojai žmonės pasipykę su sveiku protu :D
Nors (leisiu sau pasiplėsti) toks sportas įgalina atrasti pasaulį ir gyvenimo džiaugsmą naujai, kiekvieną dieną besikaunant su stichija, kurios žmogus dar iki dabar nepažabojo.
Taigi visus depresuojančius kviečiu išbandyti šį sportą :D

scania · 02/01/2009 at 11:00 AM

Brangus sportas. Tuo labiau keista, kad TV nerodo, juk organizatoriams pinigėlių, spėju, irgi reikia?! :)

Rokas Arbušis · 02/01/2009 at 11:12 AM

rodo tv. cnn net laidą turi – “main sail”. ir bbc parodo. bet dažniausiai – naktimis mūsų laiku.

organizatoriams ir jachtoms, pinigų, aišku, reikia ir labai. todėl jau seniai nebegalioja taisyklė jachtų nevadinti rėmėjų pavadinimais, o ir regatos (volvo, audi, rolex, vendee, louis viton) vadinamos rėmėjų vardu. visiems – reklama. paskaičiuota, kad pasaulinėse varžybose firmos vardu pavadintos jachtos pavadinimas žiniasklaidoje minimas tiek kartų, kiek, jei tai būtų mokama reklama, reikėtų pakloti ne milijonus, o kiek daugiau nei milijardą usd (čia 2001 m. duomenimis).

kodėl nerodo lt kanalai? nes kol kas nedalyvauja lietuviai.
o apskritai, kol volungevičiūtė nelaimėjo medalio, nemažai žmonių ir nežinojo, kad olimpiadoje ir buriavimo atstovų turime. o turime dar nuo 1992 metų barselonos.

scania · 02/01/2009 at 11:52 AM

Bet užtatai Tv rodo amerikos talentus!
Arba absurdas, arba ardomoji TV veikla.
O už vietinių žvaigždžių kepimą ir TV eterio užtvindymą niekais reikia ištremti iš šalies :)
Vietoj viso to brudo rodytų buriavimą, ralį, lėktuvų sportą – ar maža tikrų vyrų užsiėmimų?!
Na, bet tai tik emocijos. Tv yra kaimiečių įkaitės, ir net prie didžiausių norų jau nieko nebegali pakeisti.
P.S. Einu rašyti įrašo, mintis kilo ;)

Rokas Arbušis · 02/01/2009 at 12:05 PM

:) nagi nagi, nekantriai laukiame :)
apie tv turiu minčių, bet kol kas pasilaikysiu, šiandien laukia įrašai apie dar vieną finišą. ir bus minimos moterys – ne vien vyrai buriuoja :)

Laura · 02/01/2009 at 2:34 PM

Aš vis čia ateinu ir suprantu, kad nieko šioj srity nenutuokiu, bet vis traukia… Gal ir sudominsi :D

Rokas Arbušis · 02/01/2009 at 4:08 PM

užeik dažniau, Laura :)
juk nebūtina visų subtilybių suprasti, norint pamėgti šį karališką gyvenimo būdą ir sportą :)

ateis pavasaris, ką gali žinoti – gal ir ne virtualiai pažinsi buriavimą :)

bitlas · 02/01/2009 at 6:07 PM

o tai rttai rtai
man smagiausia ka d blue pirmi
gaila juodieji subyrejo
nors vienu metu atrode kad netoli shanchajaus puma su erke4 galejo prisivytimelynuosius
bet baigesi teigiamai

Laura · 02/01/2009 at 8:30 PM

Na nemanau, nes toli man gražu iki to :)) Bet, kaip ten mano blogas sako – kodėl gi ne? :)

Comments are closed.