Le Camas – saugus, „le jachta“ – ne

Published by Rokas Arbušis on

le-cam

Netoli Horno išgelbėtas buriuotojas vienutininkas Jeanas Le Camas. Nulūžus ir nuskendus jo jachtos „VM Matériaux“ falškilio svoriui – „bulbai“, – jachta apsivertė.

Vieni pirmųjų į pagalbą išskubėjo varžovai „Vendee Globe“ regatoje – savo jachtų kursus pakeitė Vincentas Riou (PRB) ir Armelis Le Cléac’h (Brit Air).

Nelaimė įvyko naktį į sausio 6 dieną, maždaug 200 jūrmylių nuo Horno kyšulio (56°17′ S 73°46′ W) siaučiant 25 mazgų pietryčių vėjui. Gūsiai siekė 40 mazgų, bangų aukštis 4-5 metrai.

Netoli įvykio vietos buvo Sirijos tanklaivis „Sonangol Kassanje“, bet jo komanda negalėjo apdėti apvirtusios jachtos škiperiui – bangos buvo per aukštos į vandenį nuleisti gelbėjimo valtis.

VM Matériaux“ škiperis buvo apvirtusios jachtos viduje, kai prie jo atplaukė kolega Vincentas (PRB). Tanklaivis tuo metu stovėjo kiek atokiau sudarydamas bent šiokią tokią užuovėją nuo vėjo ir bangų.

Prie nelaimėlio atplaukęs Vincentas Riou varžybų komitetui pranešė radęs apvirtusią jachtą, „bulbos“ nebuvo. Jis susišaukė su esančiu Jeanu, kuris iš laivo išlipo pro avarinį liuką trance. Bet Vincento mestą virvę pagauti iš pirmo karto nepavyko. O kol pagavo, teko keliolika minučių pakaboti įsitvėrus vairo plunksnos. Beje, gelbėjimo operacija buvo ir gana pavojinga pačiam gelbėtojui – baimintasi, kad pasvirusi PRB stiebo takelažu užkabins likusią „VM Matériaux“ falškilio dalį, ar savo falškiliu užklius už apvirtusios jachtos takelažo po vandeniu. Blogiausiu atveju galėjo lūžti PRB stiebas ir gelbėti reikėtų jau dviejų jachtų škiperius (iš kairės – Jeanas ir Vincentas):

le_cam_riou_20090107_

Maždaug po valandos atplaukęs Armel Le Cléac’h (Brit Air) ne iškart suprato, kad „VM Matériaux“ škiperis jau išgelbėtas. Pasisukinėjus aplinkui, pakalbėjus tarpusavyje iš paaiškėjus situacijai, „Brit Air“ pajudėjo link Horno Kyšulio ir tęsė varžybas.

Ar dar kyla kam klausimų, kad tokios jachtos be pagrindinio savo svorio – „bulbos“ – vandenyne neišsilaiko? Teoriškai ji iš kilinės tapo švertbotu. Bet net teorinių galimybių nematau net gausiai komandai tokį „švertbotą“ atsverti vandenyne.

Jeanas Le Camas įtaria, kad jo falškilio „bulba“ nukrito atsitrenkus į UFO (unidentified floating object) – „neatpažintą plūduriuojantį objektą“.

Štai todėl olandų buriuotojas Nico Budelis ir paskandino savo jachtą „Hayai“. Kad ji netaptų dar vienu UFO.

Tad „Ambersail“, kažką užkabinus ir praradus sraigtą, pasisekė.

P.S. Po sėkmingos gelbėjimo operacijos Jeanas ir Vincentas… kartu įveikė Horno kyšulį. Už jo, Byglio sąsiauryje Jeano laukia žymi prancūzų buriuotoja Isabelle Autissier . Ar vienutininkų regatoje plaukimas dviem nepelnys Vincentui baudos taškų?


1 Comment

Aivaras · 01/07/2009 at 11:42 PM

Na gan pavojingai tokios regatos atrodo… Vienam vandenyne, brrr:) Baisu :)

Comments are closed.