Medaliai – už paskandintą laivą ir žuvusius jūreivius

Published by Rokas Arbušis on


море

Sveiku protu „motulės Rusios“ nesuprasi. Saldofonų juo labiau. Maksvoje buvo medaliais apdovanoti pasieniečiai, kurie šūviais sulaikė ir paskandino su Sieros Leonės vėliavą plaukusį krovininį laivą „New Star“.

Incidento metu, spėjama, žuvo 7 Indonezijos ir Kinijos jūrininkai. Spėjama, nes jie dingo be žinios audringoje jūroje. Vieno jų, aštuntojo, kūnas buvo rastas netoli Japonijos krantų.

Tiesa, žuvo jūrininkai ne tiesiogiai nuo pasieniečių paleistų kulkų.

Ši istorija nutiko dar vasario mėnesį, kuomet sausakrūvis be pasienio ir muitinės leidimo savavališkai išplaukė iš Nachodkos uosto. Rusijos pasieniečiai puolė vytis bėglius, tačiau Indonezijos kapitonas Navziras Adi nereagavo į įsakymus sustoti.

Tada pasieniečiai į laivą paleido kovinius šūvius. Tai matosi iš rusų pasieniečių filmuotos medžiagos video klipe. Iš pradžių buvo tikinta, kad „New Star“ gabena kontrabandą, o pasieniečiai gelbėjo „skęstančio laivo“ įgulą. Beliau šią informaciją paneigė net promaskvietiškos naujienų agentūros.

Tai buvo rimtas argumentas ir „New Star“ pasuko atgal į uostą. Tuo metu jūroje prasidėjo audra, ir laivas pradėjo skęsti. Indoneziečių ir kinų įgula bandė gelbėtis pripučiamais gelbėjimo plaustais. Vieną jų Rusijos pasieniečiai ištraukė iš vandens su jūrininkais, kitas apsivertė ir be žinios dingo 8 jūreiviai.

Rusijos kariškiai tikina, kad gelbėdami skęstančiuosius, pasieniečiai rizikavo savo gyvybe, todėl nusipelno medalių. Tiesa, kas bus jais apdovanotas, viešai neskelbiama.

Kompanijos „Socfracht“ apžvalgininkas Michailas Voitenko taip vertina šią situaciją (laisvas vertimas — mano):

„Nesiimu vertinti, ar pasieniečiai turėjo teisę šaudyti į „New Star“. Tarkime, laivą tikrai reikėjo sustabdyti. Bet turiu klausimų pasieniečiams:

  • kodėl nebuvo galima į laivą išsodinti šturmo grupės?
  • kodėl dėl vieno asmens kaltės (kapitono) į pavojų pateko visa įgula (to nebūtų nutikę, jei laivą užimtų specialus būrys)?
  • kodėl šaudyta taip, jog laivo pažeidimai sąlygojo jo paskendimą?
  • kur čia heroizmas ir profesionalumas, jau nekalbant apie paprastą žmogiškumą? Žuvo 8 žmonės, gal vien dėl jų atminimo nevertėjo apdovanoti kareivių.

Jūrininkai „įvertino“ kariškių žodžius apie pavojų pasieniečių gyvybei gelbstint skęstančio laivo įgulą ir pasieniečių apdovanojimus. Taip vertinant, be medalių neliktų nei vienas jūrininkas. Juk jie ateina į pagalbą vienas kitam (nebūtinai audros metu gelbėti – užtenka ir pagalbos reide lipant iš vieno laivo į kitą) rizikuodami savo gyvybėmis pagal principą „padėsiu aš – padės ir man“.

 

 


9 Comments

Valentina · 06/01/2009 at 11:04 AM

Tai jie del to 1 isgelbeto nusipelno medaliu? Siap Rusijoje protu nesuvokiami dalykai tikrai vyksta. Isivaizduoju, jog salies visuomenei, media pristate si ivyki tikrai ispudingai. Vakar, ziuredama eiline laida apie Rusijoje veikiancius zudikus pagalvojau, ar tokiu ziauriu yra Lietuvoje ir kaip i tai reaguotu musu mass media. O ten normalu – buvo, pagavome, spardeme – pats prisipazino. Eilinis ivykis is daugelio… Pries kelione i Rusija man kazkaip visada paastrieja pojuciai (zaviesi salimi ir bijai jos “tvarkos”)

Marcius atsakė:

@Valentina, o sakykit, kuo konkrečiai ten žavitės? (niekad nebuvau Rusijoj, netgi Karaliaučiuje, todėl prašau apšviesti :)

Valentina · 06/01/2009 at 4:50 PM

Kai patenki i ta sali, suvoki, koks tu esi mazas jos teritorijos atzvilgiu. Apima toks savotiskas susizavejimas. Ten kitokia dvasia, kitokie zmones ir gyvenimo ritmas. Nesizaviu to, kas ten daroma su paprastais zmonemis (ta propoganda ir manipuliavimu), taciau zaviosi ta Vysockio ir Jesenino “apdainuota” salimi, kuria dar galima surasti. Galbut tai kazkokia iliuzija :) Net nezinau, tai kazkaip pajuntama kai eini per sentikiu kaima, kvepuoji grynu oru, prisimeni senosius pasakojimus. Kaliningrado sritis kitokia, ten jauciai kitokia istorine dvasia.

Marcius atsakė:

@Valentina, na o svarbiausias aspektas – ar nesijauti ten “svetimsale”, “ateivė”.. turiu minty vietinių požiūrį į tokius svečius “iš užsienių”.. tuo labiau, kad propaganda matyt vis tik yra pasiekusi šiokių tokių rezultatų (vargu ar kas leistų tokius kiekius pinigų be tikslo..)

Valentina atsakė:

@Marcius, Ne visada, bet kartais jauciuosi kitokia :) Nezn kaip paaiskinti. Jie dar gyvena taip, kaip mes jau pamirsome. Ten daug sovietmecio dvasios. Kadangi iki visai nesenai turejau labai atrimu giminiu (db liko tik tolimesnes) Rusijoje, su mumis elgesi kaip su giminaiciais. O del kalbos gan gero ivaldymo, visas ekskursijas lankeme kaip vietinai (pigiau ir jokio diskomforto). Tik savimones prasme, jauciu, kad asu svetima ir tai ne mano salis.

Valentina · 06/01/2009 at 4:53 PM

Rokai, atsiprasome, kad “ne visai i tema” uzvedem pokalbi :)

Nauticalis · 06/02/2009 at 3:10 PM

Medaliai ne už gelbėjimą, o už pažeidėjų sulaikymą “liuboj ciennoj“. Ta tradicija Rusijoje gaji, ir už tai medalius ir dalina. O žmonių gelbėjimas – šiaip iniciatyva, už kurią dažnai baudžiama.

Marcius · 06/06/2009 at 12:58 AM

hmz… keista: taip tylu ant bangos… truksta kazko rodos. Matyt reikia jamti atostogu ir isplaukti. Kad po to gudziais ziemos vakarais butu apie ka diskutuoti..

Thirteen · 06/06/2009 at 11:01 PM

Marciau, tai Rokas tuoj parplauks is Kroatijos ir atsigaus viskas ;) reik gi zmogui kada undineliu pagaudyt isvaziuot nu :)

Comments are closed.