Regata Tasmanijos jūroje – lyderiai nesikeičia

Published by Rokas Arbušis on

Australian supermaxi yacht Wild Oats XI a REUTERS

Falškiliu ir vairo plunksna „nukirstas“ dviejų metrų ryklys, ir stiprūs, kurį laiką pirmavę, varžovai nesutrukdė ketvirtą kartą iš eilės „Rolex Sydney Hobart“ regatoje pirmiems atplaukti Australijos jachtos „Wild Oats XI“ buriuotojams – maždaug 630 jūrmylių (apie 1170 km) ilgio distanciją 30 metrų ilgio (98 pėdos) „supermaxi“ klasės jachta įveikė per 1 dieną, 20 valandų, 34 minutes ir 14 sekundžių.

Ankstesnis šių varžybų rekordas taip pat priklauso „Wild Oats XI“ – 1diena, 18 valandų, 40 minučių ir 10 sekundžių. Jį australų buriuotojai pasiekė 2005 metais, pagerinę iki tol 1999 „Nokia“ (Danija) rekordą viena valanda ir aštuoniomis minutėmis.

Skandia AFP

Antroje vietoje – 2003 metų nugalėtojai „Scandia“. Įdomu, siekiant lengvumo „Scandia“ (statyta 2003 m.) plaukė su mažesne įgula – 18 ekipažo narių, kai „Wild Oats XI“ (statyta 2005 m.) ekipoje – 24 buriuotojai. „Scandia“ ilgą laiką pirmavo ir tik netoli finišo vėjai palankesni buvo australams.

Skubant į finišą, „Wild Oats XI“ įgulai vienu metu teko stipriai „minti ant stabdžių“ – šeštadienio naktį (regata startavo penktadienį, pirmąją Kalėdų dieną) jachtos falškilis, o vėliau ir vairo plunksna „užkabino“ dviejų metrų ryklį.

10834_2_TRO_08_cb_01140

Būtą šioje regatoje ir labiau dramatiškų situacijų. Australų jachtos „Georgia“ (Farr 53 tipo) įgulai teko palikti laivą po to, kai lūžo vairo plunksna ir į vidų per veleno ertmę pradėjo semtis vanduo. Jachta, su vis dar likusiu iškeltu grotu, priskendo iki borto. Australijos buriavimo veteranų Johno Williamso ir Graeme Ainley vadovaujama įgula išsiuntė MAYDAY signalą, aktyvavo EPIRB, o patys persėdo į gelbėjimo plaustą.

Į nelaimės signalą reagavo maždaug jūrmyle nuo jų buvusi Volvo 60 klasės jachta „Telcoinabox Merit“ ir už keturių jūrmylių buvusi amerikiečių jachta-veteranė (1965 metais statytas 19 metrų ilgio Spencer 65 tipo medinis renovuotas bermudų šliupas) „Ragtime“. Pirmieji suskubo „Telcoinabox Merit“, kurie iš vandens pakėlė 14 „Georgia“ įgulos narių ant borto, o vėliau perdavė atskubėjusiems Australijos pakrančių gelbėtojams. Nelaimė įvyko maždaug 19 jūrmylių nuo Naujojo Pietų Velso krantų.

Sekmadienio popietę „Georgia“ dar buvo Tasmanijos jūroje. Kaip ir kitos dvi dėl gedimų iš varžybų pasitraukusios jachtos – „Helsal III“  (20 m ilgio, 1984 m., statybos gedimas nepranešamas), „Inner Circle“ (Farr 40, 1987 m. statybos, generatoriaus gedimas). Dar viena distancijos nebaigusi jachta – „Sanyo Maris“ (11.15 m ilgio, 1958 metų statybos) grįžo į uostą.

Įdomu, kad „Georgia“ jachtos vadovai – tikrai patyrę buriuotojai. Johnas Williamsas Sydney-Hobart regatoje dalyvavo 25-ą, o Graeme Ainley – 24-ą kartą. 2006 metais jachta „Bacardi“ jie yra laimėję II vietą. „Georgia“ vyrai nusipirko 2007 metais ir jau tuomet dalyvavo regatoje.

Po incidento, buriuotojai pasakojo plaukę maždaug 15 mazgų greičiu, kai išgirdo vieną trankų sprogimą, po to iškart kitą. Buriuotojai mano, kad vairo plunksna kabino ką nors kietą ir sunkų. Tai galėjo būti ir ryklys, kaip tas, kuris kliudė regatos nugalėtojų povandeninės dalis.

„Mes nesame laba išrankūs. Mes užėmėme pirmą vietą ten [avarijos vietoje jūroje – red. past.]“, – išgelbėti sakė jūrininkai.

10915_2_SYHO08cb_51518

2008 metų 64-ojoje Sydney-Hobart regatoje startavo 100 jachtų. Varžybose dalyvavo visų Australijos valstijų atstovai, o taip pat buriuotojai iš 11 pasaulio šalių, tarp jų – Prancūzijos, JAV, Šveicarijos, Vokietijos, Olandijos, Naujosios Zelandijos, Didžiosios Britanijos. Regatoje ketino dalyvauti ir Rusijos buriuotojai, bet jų jachta dar iki starto patyrė rimtų struktūrinių falškilio gedimų Oklende.

Seniausiai ir mažiausia regatoje dalyvavusi jachta yra 1932 metais statytas 30 pėdų (~9 m) „Maluka of Kermandie“ gafelinis burlaivis. Ir neatrodo (rašymo metu Hobartą pasiekė dar ne visos jachtos), kad finišuos paskutinis. Vyriausias regatos dalyvis 86 metų John Walker (geras vardas ir pavardė :) ), o buriuotojas Tony Cable dalyvauja jau 45-ojoje Sydney-Hobart regatoje.

Šiųmetinė regata yra dešimtoji po bene tragiškiausių varžybų 1998 metais. Tuomet startavo 115 jachtų, bet finišą pasiekė tik 44. Per didelę audrą nuskendo 5 burlaiviai, 66 pasitraukė iš regatos, 6 buriuotojai žuvo, 55 buvo nukelti nuo jachtų gelbėtojų straigtasparniais.

Susipažinimui, kas yra regata, REUTERS schema:

schema

Iki gruodžio 28 dienos vakaro finišavusios jachtos:

 • Wild Oats XI
 • Skandia
 • Ichi Ban
 • ASM Shockwave 5
 • Limit
 • Black Jack
 • Loki
 • Yendys
 • Quest
 • Wot Now
 • Cougar II
 • Ragamuffin
 • Quantum Racing
 • Secret Mens Business 3
 • Getaway-Sailing.com
 • Wot Yot
 • ASM Brindabella

Loki Reichel Pugh 63.

Įdomu: jachta „Loki“(nuotraukoje – ar nieko neprimena jos bukšpritas? :) ) į vandenį nuleista vos 10 dienų iki pirmųjų jos varžybų. Buvo tokių, kurie jachtai pranašavo jei ne nugalėtojos titulą, tai tikrai vietą tarp prizininkų.