“Rudeninė Baltija” – sezonas dar nesibaigė

Published by Rokas Arbušis on

*-

IMG_3480

Buriavimas spalio mėnesį Baltijos jūroje: trūko šortų ir megztinio, prireikė akinių nuo saulės, žvaigždėtas naktinis dangus ir alus puse keturių ryto prie jūros.

Kai regata „Rudeninė Baltija“ dėl audros buvo perkelta, nebemaniau, kad pavyks joje sudalyvauti ir laukiauParšelio regatos. Bet pasikeitus aplinkybėms, paskutinę akimirką pavyko prisijungti prie legendinės jachtos „Lietuva“ įgulos ir plaukti regatoje, startavusioje spalio 10 dieną 12 valandą.

O finišavome naktį, 2 val. 19 min. — 110 jūrmylių distanciją nuo Smiltynės jachtklubo, aplenkdami Klaipėdos uosto priėmimo boją, apsukę puslankiu Liepojos uosto priėmimo boją ir vėl pro Klaipėdos „prijomną“ boją į Smiltynės jachtklubą – įveikėme per 14 valandų 25 minutes (tai maniškio GPS prietaiso duomenys, jis buvo įjungtas dar prieš startą, išjungtas tuoj po finišo).

Finišavome pirmi, bet perskaičiavus rezultatus, užėmėme 5 vietą. Lenktyninių balų skaičiavimai man jau nebėra terra incognita, bet vistiek dar tankus (ne tamsus!) miškas. Teisus regatos vyr. teisėjas Vilius, sakydamas, kad balai nesuvienodins visiškai skirtingų jachtų. Kad ir kokie profesionalai buriuotų, bet kai varžosi konstrukcija (ilgiu, buringumu) nevienodos ar skirtingų kartų jachtos, jos toje pačioje distancijoje ir į skirtingas oro sąlygas patekti gali. Koks balas apskaičiuos, kai vieni finišuoja su vėju, o kitiems prieš pat nosį jis dingsta?

Ir tai ne tik teoriniai pasvarstymai. „Rudeninėje Baltijoje“ orų sąlygos visiems buvo beveik vienodos – silpnas pietrytis starto metu, sustiprėjęs ties Latvija ir finišuojant. Pirmi nuplaukę link Liepojos, mes dar gaudėme silpnesnį vėją (iki 15 mazgų), kai vėjas, keliavęs ta pačia kryptimi, stipriau pūtė paskum plaukusiom jachtom (kai kurios, kalbėjo buriuotojai, fiksavo 25 mazgų greitį).

Sustiprėjus vėjui grįžtant atgal, didelio buringumo „Lietuva“ spurtavo ir distanciją atgal įveikė greičiau, bet kitas jachtas aplenkėme („atmatavome“) keliolika ar keliasdešimt minučių, o to trūko perskaičiavus laiką pagal balus.

Kitos orų sąlygos labai nesiskyrė: nedidelės bangos, dieną šilta (saulė šildė ir net akinių nuo saulės reikėjo), o naktį šaltoka.

Va tada ir prisiminiau, kad gal be reikalo nepasiėmiau šortų, su paminkštinimais užpakaliui – patogu ilgai sėdint. Kaip yra man sakęs Simonas (patyręs buriuotojas, „Tūkstantmečio odisėjos“ 5 etapo kapitonas ), tie šortai ir vandenyne gerai, dėvimi po salopetėmis (vidinės kelnės) – štai jų man ir reikėjo, nes užpakalis sėdint ant borto šalo. Dar ir šiltesnio megztinio be reikalo nepasiėmiau, šaltoka visgi spalio naktimis buriuoti.

Nors finišuojant gerokai sukaitome, kai į Klaipėdos uosto vartus teko prieš vėją ir prieš srovę venduoti (posūkis prieš vėją). „Lietuva“ jachta didelė, sunki, jai įsibėgėti reikia, jos priekinė burė genuja — ne nosinė, ją pritraukti pučiant vėjui oho kiek jėgos reikia. Dar grotą (pagrindinę burę) reguliuot, dar bakštagus atleist-pritraukt ir į laivus, bojas, prietaisus dairytis. Yra ką veikti 12 narių įgulai, kai variklio ir uoste įjungti negali – iki finišo su burėmis plaukti reikia.

Todėl ir rėmėjų alus paryčiais ne toks šaltas kai kuriems pasirodė. Ir pajuokavo kolegos buriuotojai – ne dažnai prie jūros (nuo jachtklubo iki jūros visai netoli) paryčiais alų spalio mėnesį gerti progų pasitaiko.

Alų begurkšnojant kai kurių vėliau finišavusių jachtų įgulos kiek garsiau pasiginčijo, tą ar ne tą boją prie Liepojos apiplaukė, ar teisėjai tinkamai jos koordinates užrašė.

Prieš apdovanojimus sekmadienį ir vėl kilo ginčų, šįkart – dėl jachtų matavimo liudijimų ir balų. Bet pasiginčijus balai neužprotestuoti (bent jau vietoje) ir galutiniai rezultatai yra tokie:

  1. „Šatrija“, kap. Steponas Kudzevičius (šios jachtos liudijimas ir kėlė įtarimų)
  2. „Tojana“, kap. Antanas Golubovskis (Bitlas pats plaukti negalėjo, tai jį pavadavo jaunimas)
  3. „Samsas“ kap. Salvijus Paškauksas (finišavo jie gerokai vėliau, nei maniau, jog galėtų, bet vis tiek prizininkai)
  4. „X’as” kap. Sergejus Moliakovas (buvo svarstymų, kad ar spės jachta į kontrolinį laiką, bet jie paršiaušė kaip uraganai)
  5. „Lietuva“ kap. Osvaldas Kudzevičius (didžiausia jachta, tad natūralu, jog greitai atplaukė, bet ir balas atitinkamas, lentelėje vietas pakoregavęs)
  6. „Rondo“ kap. Kąstysis Kunickas (graži, nauja, greita jachta, bet neturėjo paskaičiavę balo, tad jiems duodas „Lietuvos“ balas, todėl tokie rezultatai).

Sezonas dar nesibaigė. Laukiam kito savaitgalio ir „Paršelio regatos“.


38 Comments

bitlas · 10/11/2009 at 10:34 PM

sveikinimai antanui g.

baraka · 10/11/2009 at 10:47 PM

gražiai atrodė visi laivai nuo molo po starto, irgi foto turiu
Dėl balų – manau, kad eilinis matuotojų apsileidimas. Turiu Rondo balą, neidealus aišku, bet vis tikslesnis nei pagal Lietuvą – įdomu, kodėl tokia praktika netaikoma, kodėl jo matuotojai neturi?
Sveikinimai dalyviams ir nugalėtojams!

Rokas Arbušis atsakė:

@baraka,
matuotojų ar buriuotojų? gal kaip laivo bilietą turėti matavimo pažymėjimą ir atvykus į varžybas jį teisėjam parodyti galima? dėl to ir kilo ginčas dėl Šatrijos.
ar matuotojai neduoda?

beja, spėju, rimtos priežastys neleido jums dalyvauti?

baraka atsakė:

@Rokas Arbušis, sakykim, kad matuotojai. Galbūt vyrai spontaniškai sugalvojo varžybose dalyvaut, dėl skaičiaus, ar dar kaip nors, negi blogai? Matuotojas tokiu atveju duoda panašiausią balą “iš lubų”. Negi Lietuvos buvo panašiausias?
O kad DH matavimų niekas vakarų krašte neišduodavo – irgi faktas. Su ORC Club – kitaip.

Rokas Arbušis atsakė:

@baraka,
o gal čia sistemos minusas? tarkime, kažkas (ne privatus asmuo — klubas, regatų rengėjai etc.) pareikštų iniciatyvą LBS sukurti viešai prieinamą matavimų duomenų bazę. žvilt į ją ir aiškus balas.
juolab “Šatrija”, kaip suprantu, buvo apmatuota — KMR tai dalyvavo.

baraka atsakė:

@Rokas Arbušis,
vėluoji, kolega, su informacija – kas gi čia? http://cuorefocoso.blogspot.com/2008/10/jacht-matavimo-liudijimai-balai.html

Rokas Arbušis atsakė:

@baraka,
o ten ir mano komentaras yra. vadinasi primiršau :)
gal į siūlymą nebuvo atkreipta dėmesio, nes siūlė viena jachta? jei tai padarytų Klubinių regatų taurės rengėjai, dar surinktų klubų, jachtų, buriuotojų parašus — sureaguotų ir LBS?

baraka atsakė:

@Rokas Arbušis,
peršasi klausimas, kodėl tai turi inicijuot LKR taurė, jei LBS apie tai žino, gauna “klausimus”, nepateikia atsakymų? Netikiu, kad jie to nežino, tai tada kodėl nereaguoja net po metų (ar kiek ten?..) pertraukos?
Savo ruožtu esu apie taikalbėjęs su atsakingais LBS atstovais, bet vėlgi – nieko neįvyko. Kadangi man problemų mažiausia (keik dėl manęs – nesiimu spręsti :-)), nes paskelbiau savo balą ir esu pasiruošęs viešai egzekucijai (t.y. matavimui), tai tegu lieka kaip yra.

Rokas Arbušis atsakė:

@baraka,
revoliucijos nuo apačios prasideda :)

bitlas · 10/11/2009 at 10:51 PM

atmesk foto idesim i minija.com

Simona · 10/12/2009 at 12:22 AM

Sveikinimai :) “Jaunimas” saunuoliai

bitlas · 10/12/2009 at 8:39 AM

neturint balas duodamas remiantis tam tikrais teoriniais paskaiciavimais ir satrija tikrai negali plaukti su keturiems vejams artimu balu .tai juokinga ir nedaro garbes org. kazkaip sie metai matyt bus ivardinti matavimo metais lietuvoje che che che

orandzh · 10/12/2009 at 9:34 AM

sveikinimai prizininkams,

Tojana šauniai suplaukė, man atrodė, kad X’as irgi greitai lėkė. Plaukėm su Rondo, tai 5 min. pavėlavus į startą ir ne ant to falo užsikabinus spinakerį sunkoka būtų net ir balo pagalba kažką parodyti :)

Baraka, galbūt būtų galima sužinoti tavo minėtą Rondo balą? Aš turiu tik panašaus laivo IMS sertifikatą, tačiau pagal tą Dansk 2009 skaičiuoklę sunkiai man sekėsi skaičiuoti :) (tikrai ne per 15 min. parūkant, kaip jūs rašėt post’e apie Marių burių regatą). Prieš kitą sezoną aišku matuosimės, bet vistiek įdomu būtų.

X · 10/12/2009 at 10:10 AM

Sveikinimai nugaletojams,bei prizininkams!

Tarp kitko pagal DH2009 skaiciuokle – x’o balas 695,5 kas siek tiek pakeistu rezultatus :).
Bet yra taip kaip yra. Vistiek buriavimas svarbiausias.

baraka · 10/12/2009 at 10:16 AM

tai kad nerandu, kai prireikia :-D Bet manau, kad apie tą patį kalbam, bus IMS arba ORC.
O del DH tai galėčiau padėt, jei įdomu, tik skaičiukus atsiųskit – tikrai kelių minučių darbelis, nesigiriu… :-)

Salvijus · 10/12/2009 at 10:33 AM

del balu. Pagal Stabini SATRIJA turi apie 50, musu SAMSAS apie 46. Pagal DH SATRIJA 729 o SAMSAS 671. Bitlai gal gali man tai, durnam buriuotojui, paaiskinti tai. Realus ju balas turi buti apie 600.Ir dar : jei teisejai butu balus iskabine pries varzybas ir butumem is anksto susipazine, tai tikrai butumem protestave

X atsakė:

Vyrai baikit, visiems juk viskas aisku, smagiai paburiavom, o rezultatai tiegul lieka matuotoju bei organizatoriu pamastymui

orandzh · 10/12/2009 at 10:52 AM

baraka:

neturiu email tai tiesiog pashare’inau http://docs.google.com/fileview?id=0B7kEB7NeJtTWMmI3ZWYzNDQtYWZmMS00ZmRjLWI2YjktYTM5OWU0MGU2MDZl&hl=en

baraka atsakė:

@orandzh, pasirodo, turėjau tą patį, tik kažkodėl pavadinimas neužsifiksavo. naudos nedaug tada.

baraka · 10/12/2009 at 10:54 AM

Šiaip, pažiūrėjus rezultatus, apskritai neaišku, pagal koki DH buvo plaukta.
Ir krenta į akis vienas balas – Šatrijos. X’o, jei daryt prielaidą, kad tai DH2007, tai sakyčiau panašus, jei pagal DH2009 – tada turbūt ne.
Bet Rondo tai akivaizdžiai nesąmonė :-D

X atsakė:

@baraka, pagal DH2007 musu niekas neskaiciavo, tai tikriausia rezultatose balas pagal DH2004, o kadangi sertifikato niekas nedave tai ir del jo yra abejoniu. Pagal DH2009 – jei tiketi neoficalia skaiciukle balas turetu buti 695,5.

baraka atsakė:

@X, jei pamatavo pagal DH2009, tai 2007 metų balą gaut nesunku – permetei skaičius, ir viskas. O dar lengviau – iš bazės paimt :-D Laivas tai ne tavo, bet darbo tai mažiau!

X atsakė:

@baraka, tai kad nera skaiciuokles 2007. o matavo tik pagal dh2004. ir tai sertifikato nemaciau…

baraka atsakė:

@X, viešai nėra, bet matuotojas turi ;-)

X atsakė:

@baraka, nera ir nereikia. O kas ka ir kur turi – tai jo problemos. Beje koks gali buti skirtumas tarp dh2004 ir dh2009? Ir dar idomu pagal kuri handicup vyko RB? nuostatose neparasyta..

baraka atsakė:

@X, skirtumas skaičiavimo formulėj. Tie, kas ją kuria, mano, kad kasmet vis geriau įsisavina, supranta laivo eigumo klausimus, ir geriau tai nuspėja, todėl ir atnaujina, atseit, perskaičiuoja ir artėja prie tobulybės (o kita, neoficiali versija – kad adaptuojasi prie laivų modelių, prie kurių “reikia” adaptuotis).
Kiek pamenu, ‘barakos’ balai buvo tokie:
2004 – 657 sek/nm;
2007 – 667 sek/nm;
2009 – 691 sek/nm.

X atsakė:

@baraka, kuom skiriasi pats suprantu. norejau paklausti kiek skiriasi sekundemis. aciu. tendencija matosi.

orandzh · 10/12/2009 at 10:57 AM

na patys kol grybaujam ir juolab nesam apsimatavę, tai tikrai jokių priekaištų niekam nereiškiu, bet pilnai suprantu, Samso, Tojanos ar kitų neblogai suplaukusių nustebimą.. kaip gali antras pagal ilgį laivas turėti lėčiausią balą.

o paburiavom tikrai smagiai, net keista kaip čia su oru pasisekė.

baraka · 10/12/2009 at 11:01 AM

matau, kad turiu / turėjau kito laivo, nes pavadinimas negirdėtas, paieškosiu dar.
O skaičiukus pabandysiu sumest, tik kad jie ne visai tinkami, gal ko ir trūks – turėjau omeny, kad turint ’05 ar ’07 metų, 2009 lengva gauti.
Bet kokiu atveju matos, kad balas turėtų būt apie 660, gal 650, nes ‘barakos’ pagal IMS buvo 712. tai galit atmatuot 40 sekundžių nuo dabartinio DH2009 (~691).

orandzh atsakė:

@baraka,

kai mėginau irgi supratau, kad ne visai tie skaičiukai. esmė, kad vargu ar buvo nors vienas iš tokių laivų dansk handicap’u apmatuotas..

orandzh atsakė:

@baraka,
koks ten laivas, jei ne paslaptis, kuris pasirodė panašus?

baraka atsakė:

@orandzh, toks pat, tik pavadinimas (“vardas) kitas. namie pasirausiu,m anau, rasiu, bus palyginimui.

Vilkas (Kirkė) · 10/12/2009 at 11:12 AM

Simona>> kam ten tos kabutės, tipo seniai jau mes? :)

Rokai>> o foto jokių nėra iš varžybų, ar tiesiog dar nesukeltos?

Rokas Arbušis atsakė:

@Vilkas (Kirkė),
nepavyko foto :( neatstačiau nustatymų, tai vėl (kaip per KMR startą) per šviesios gavosi. vakare sudėsiu, kas pavyko (jei kepas leis — ir juokingą jo foto :) )

bitlas · 10/12/2009 at 11:18 AM

samso pastaba ir lyginimas su stabiniu yra preliminari nuoroda nes istikruju 36 pedu laivas net teoriskai nelabai gali tureti bala virs 700 nebent butu apsimataves su 420 buremis che che che
o kaip protingi zmogeliukai sako kol yra daug skirtingu laiku is skirtingu epochu si matavimu painiav a bus
kat isvengti piktumu jau seniai tiek barak tiek tojana tiek jei gerai pamenu ir pamusalia inicijavo skelbti balus
naujas siulymas kitiems metams
1.jachtos kurios dalyvauja Klubiniu regatu taures organiozuojamosiose regatose
jau metu pradzioje deklaruotui savo matavimus
2.susitarti kuris is siuo metu lt naudojamu matavimu yra prioritetinis sprendziant kylancius gincus
3.organiziuoti regatu startines grupe s kuo artimesniais balais
4 ir kuo daugiau ir smagiau buriuoti varzantis garbingai
geru balu visiems che che
del rondo tai reikejo duoti bala tarp samso ir tojanos kas akivaizdu pagal pedas33 ir tt
pagal luietuva anekdotas kaip ir su satrija
as manau kad tojanos startine igula kovojo puikiai
o sena mano fraze kad kalkuliatoriai koreguoja rezultatus manu labai nuotaikos nesugadino nes tokiame atstume tiek nedaug atsilikti nuo lietuvos geras pasiekimas ir samso neprisileido
visiems geru debatu
o manyciau parselio regatos metui k
galesime ka nors bdel balu aptarti
pagarbiai bitlas

Vilius T. · 10/12/2009 at 2:36 PM

Dariui išdėsčiau visus argumentus, kodėl buvo priimti vienokie ar kitokie sprendimai. Ne mano, kaip vyr. teisėjo kompetencijoje abejoti iš vyr. matuotojo gautais balais. Rezultatai buvo iškabinti prieš 12.00, apdovanojimai 12.30. Buvo daugiau nei 30 min. pareikšti protestui. Nagrinėjant protestą ir būtų išsiaiškinta, kame čia neteisybė.

Dusia · 10/12/2009 at 4:45 PM

Sveiki,

Triju DH sistemu kaitaliojimas skirtingose regatose siais metais rodo visiskai sistemos supuvima.
Gal laikas LBS’ui butu pasakyti taip: “Visose, ne tik KMR, salies varzybose taikoma ORC sistema”. Ir taskas. Bent jau sumazetu balu “gimdymo” ir variaciju prie kalkuliatoriu galimybes :)
Nes dabar buriuojama prie skaiciu,kompu, bet ne ant vandens

baraka · 10/12/2009 at 10:01 PM

LBS’as žvėris didelis… Ir klubas jis nurodyti negali. Gerai dar, kad klubai patys sukasi, kaip gali. O problema, manyčiau, ne skirtingų sistemų taikyme, o tame, kad tai daroma netvarkingai, ne liberaliai, o apsileidusiai. Jei kiekvienas naudotų savo sistemą, bet iš anskto, nuosekliai suplanavęs ir patikrinęs, nieko tokio nebūtų.

Comments are closed.