Tai kas kieno klonas?

Published by Rokas Arbušis on

ambersail 0

Užderėjo šiemet gi buriavimo odisėjų – rodos dar ne taip seniai finišavo „Tūkstantmečio odisėja“ (TO), o rugsėjo 27 dieną į Vilnių lėktuvu grįžo odisėjos „Gold of Lithuania“ (GOL)  dalis įgulų.

Yra manančių, jog GOL yra TO klonas, bet taip pat yra manančių, jog TO yra 1992-1993 metais aplink pasaulį apiplaukusios jachtos „Lietuva“ odisėjos klonas. Tai puikiai iliustruoja paveiksliukas viršuje, kurį man atsiuntė dabartinis jachtos „Lietuva“ kapitonas Osvaldas.

Paveiksliuką gavau su prierašu: „Iš istorijos, oi, iš dainos žodžių neišmesi. Mažai interneto platybėse linksmų vaizdelių su buriavimu. Tai vienas iš jų“. Kas autorius – nežinia, nes keliauja el. paštu kaip karikatūra.

Aš nebūčiau toks kategoriškas kaip piešinio autorius – juk ne tiek jau daug ypatingai skirtingų kelių burlaiviams aplink Žemės rutulį (žinau bent du, kuriais nei vienas lietuvis dar neplaukė, o ir jais plaukusių pasaulio buriuotojų vienetai), tad norint aplenkti Horno ragą, apsilankyti Australijoje ir pan. nelabai yra kur sukti. Žinoma, gali halsuoti į įvairias puses, bet „pagal generalinį kursą“ vistiek plauksi panašiose platumose.

Ir „Lietuvos“, ir „Ambersail“ kelionės panašios: abi plaukė aplink pasaulį aplankydamos lietuvių bendruomenes, plukdė jiems žinias iš Tėvynės, vienijo užsienyje susiskaldžiusius lietuvius ir pan. O „Ambersail“ dar plukdė Prezidento laišką lietuvių bendruomenėms.

GOL atvejis kitoks: susitikinėjo odisėjos dalyviai ne su lietuvių bendruomenėmis (bet jei lietuvių — kaip žvirblių, visur sutiksi, tai, manykim, sutiko ir jų), o su aplankytų „miestų savivaldybės atstovais“.

Tačiau GOL ir neslepia, kad jų tikslas kitoks: „<…> pasirašyti Memorandum of understanding (MOU) dėl tolesnių tarptautinių santykių plėtojimo.“

Dėl savo misijos istorinio pagrindimo GOL susilaikė kritikos (Troy teisus – pasirinkti senovės keliauninko žygį į Šventąją žemę ir jos neaplankyti, yra, mažų mažiausiai, keista ar neišbaigta), kurios spragas jau išnarstė Nauticalis .

Nuo „Lietuvos“ ir „Ambersail“ kelionių GOL išsiskiria ir kitkuo: plaukė Viduržiemio jūroje, ne Lietuvoje registruotomis jachtomis, o trispalvę kėlė tik uostuose. Beveik taip pat ir tokią pat didelę, kokią keldavo ir „Ambersail“. Tik „Ambersail“ trispalvė plazdėjo ir achteryje ant flagštoko.

Jei „Lietuva“ ir „Ambersail“ įgulos patyrė vandenynų rūstybę, tai GOL jachtų įgulos, nors ir buvo pakedentos audrų, pasižiūrėjus į nuotraukas — atostogavo.

Tik nebuvo tai visai nerūpestingos atostogos, ką liudija rugsėjo 27 dienos įrašas – apie tai, kaip jachtoje, uždaroje erdvėje, iš kurios vos užsinorėjęs nepaspruksi, išryškėja žmonių savybės. Kai supranti, kad yra žmonių, su kuriais kartu plaukti nebenorėtum. Va čia tai visos odisėjos panašios: manau, jog tokių pat situacijų būta ir jachtų „Ambersail“, „Lietuva“ kelionėse, bet GOL apie tai prabilo garsiau.

P.S. Pavadinime klausimas retorinis.


8 Comments

gramas · 09/28/2009 at 9:11 AM

Apibendrinimai kenkia. Laurų tampymas kiršina. Visi tavo straipsnyje minėti plaukimai yra skirtingi. Visi jie buvo reklamuojami ir sureikšminami skirtingai. Kažkas buvo pirmesnis, kažkas greitesnis, kažkas daugiau čemodanų pervežė – koks šiandien skirtumas? Ir bandymai sudėti juos į vieną lentyną yra beprasmiai.
Jei vistiek būtinas bendras vardiklis – reik pasimatuot pas ką didesnis – ir bus ramu.

Ta karikatūra – ir yra matavimas pas ką didesnis – nieko daugiau. Kieno vėliava didesnė… pas ką labiau kabėjo… kas daugiau pagarsino… kas labiau “subūrė” …

Visai nereikia “burtininkais” būti, kam nors pasiaiškinti, “garsinti”, “žadinti ir burti”, ar “skatinti” beigi “vykdyti misiją”. Susigalvoji tikslą, pasiruoši – ir plauki. Labai daug žmonių taip ima ir plaukia be įtampos, nes smagu, įdomu, o dar psichinę sveikatą stiprina…
Tik svarbiuoju plaukimu dar neplaukusio nuomonė, prašau neįsižeisti, jei ką…

Ayo · 09/28/2009 at 9:42 AM

Liudna skaityti, kaip zhmones po buremis santykius aishkinasi….
Sena tiesa, jog jura visa zhmogaus dumbla y pavirshiu sukelia – tai perskaichius GOL straipsniuka kilo tik viena mintis – chebra – jeigu esate shikniai – nesigirkite tuo ant visos Lietuvos – kuris ten daugiau pro klozeta pavare – nebesvarbu! Svarbu, jog organizatoriai atsainiai rinko viska – ir marshrutus, ir ygulas…
KAm ish vis tada ta “shumicha”? Kam tada visais kanalais kriokti ir raudoti, kaip ten sunku ir shlapia! Ogi pasirodo, jog buriavimas yra vyrishko pasididzhiavimo prailgintojas…
Mano nuomone, jeigu nieko nesugebi nuveikti krante – nebelipk y laiva, ten tik dar labiau apsijuoksi…
Jeigu jau plauki laivu – nesiskelbk visai pasvietei, koks tu kietas ir ishskirtinis – tegul aplinkiniai ir istorija yvertina tavo zhygius…

bitlas · 09/28/2009 at 11:06 AM

che
nepainiokite buriavimo ir piaro
ta dalis kuri skirta buriavimui manau visuose minimuose projektuose yra super ir suteikianti visiems visoms patirties
piaras cia jau kita kalba
tos visos misijos ir rysiu pletimas
dvelke tam tikru naudos siekimu ar atidirbinejimu, a bei savo padrasinimui ir slepimuisi uz neva piarinio tikslo
gramas ir ayo visai teisus laikas sudelios
p.s. amber buvo daugiau anoniminis
gol suasmenintas
siaip bus dar tu zygiu ir ku daugiau ju bus tuo maziau kalbesime apie tai
sekmes po buremis

Dusia · 09/28/2009 at 2:55 PM

Sveiki,

Manau, kad lyginti auksciau aprasytus zygius/keliones/pasiplaukiojimus nederetu. Sutikite, be to, kad igulos lietuviu, jie apskritai mazai ka bendro turi: skiriasi laivai, akvatorijos, tikslai, laikas, net laikai :)
Visa kita – totaliai sutinku su Ayo.
Vejo, kur ir kam jis tik bebutu!

tomas · 09/28/2009 at 4:29 PM

Vertėtų pridurti, kad pagrindinis skirtumas, matyt, tas, kad jachtomis “Lietuva” ir “Ambersail” plaukė daugiau mažiau profesionalai buriuotojai, o GOL – mėgėjai ir pradedantieji, įskaitant ir mane. Be to, Adrijos jūra tinka tokioms atostogoms, tuo tarpu Egėjo ir Tyrėnų, pasirodė, ne itin.

troy · 09/28/2009 at 6:36 PM

Pamiršau kur/kas klausė apie Tobagą. Taigi Kuršo hercogas buvo gavęs dvi kolonija Kuršui: Gambiją Afrikoje ir Tobagą Karibuose.
Kuršas buvo Lietuvos tada.Labai gražus žygis būtų Gambija – Madeira – Tobagas. Madeira pakeliui ir sklinda jau kalbos kad Madeirą kolonizavo Vladislovas Varnietis , kai visai nežuvo Varnos mūšyje.
Puiki nauja kelionė jachtomis.:)))

gramas · 09/28/2009 at 7:14 PM

Oi, nereikėjo Kuršo minėti, tikrai nereikėjo, nes čia ir kuršiai, ir vikingai, žiūrėk, ir prie Eriko Rudojo save pritempsim, ir bus proga į JAV nuplaukti, kad kas juos atrado pasisakyti…

bitlas · 09/28/2009 at 7:31 PM

che che

Comments are closed.