Anglai grįžta

Published by Rokas Arbušis on

GBII_1_600x400

  • VOR nuotrauka.

Jei vokiečiai puola, tai neatsilieka ir anglai . Legendinė britų jachta „Great Britain II“ startuos kitoje „Volvo Ocean Race“ regatoje. Teoriškai šeštą kartą, praktiškai — pirmą.

Kitąmet prasidėsiančioje VOR regatoje prieš pirmojo etapo startą Alikantėje (Ispanija) vyks dviejų dienų šventė, kurios vienas įdomiausių reginių – ankstesnėse regatose dalyvavusių laivų lenktynės. Bene tituluočiausia šių lenktynių dalyvė — „Great Britain II“.

Ši jachta dalyvavo pirmosiose „Whitbread Round the World Races“ lenktynėse 1973-1974 metais. „Whitbread“ yra VOR pirmtakės, tad pagal tęstinumą „Great Britain II“ regatoje startuos jau šeštą kartą ir tai rekordas – nei vienam sportiniam laivui neteko dalyvauti lenktynėse nuosekliai penkis kartus iš eilės.

Pirmasis jos škiperis varžybose buvo seras Chay Blyth  – žmogus, kuris metaline jachta „British Steel“ (kompanija rėmusi jachtos statybą ir metalu – to gėrio jie turi) vienas pats apiplaukė Žemės rutulį iš rytų į vakarus (westwards around the world), taip vadinamu „neteisingu maršrutu“ (circumnavigating the wrong way).

Jei kam po ranka pasitaikys šios kelionės knyga, rekomenduoju. Pavadinimą pamiršau, bet kaip sero žmona prieš kelionę maisto skardines tepė laku, kad nenusitrintų popierinės etiketės, pamenu.

Great Britain II“ pavadinimas buvo keistas kelis kartus iki dabartinio „Whitbread Heritage“ .

Jachta registruota tikrame ūkininkų mieste Karvėse (Cowes, Isle of Wight), bet nestovi pririšta, buriuoja ir kitus kviečia  bei 2013 metais ketina minėti „Whitbread“ regatos keturiasdešimtmetį.

Keli faktai:

  • Great Britain II“ buvo pastatyta specialiai „Whitbread Round the World Race“ regatai 1973-74 metais.
  • Jachtą krikštijo princesė Ana.
  • Du kartus jos škiperis buvo seras Chay Blyth — 1973-74 ir 1981-82 metų regatose.
  • „Great Britain II“ dalyvavo šių sezonų „Whitbread“ regatose (skliaustuose pakeisti pavadinimai):
  • 1973-74, 1977-78, 1981-82 („United Friendly“), 1985-86 („Norsk Data GB“) ir 1989-90 („With Integrity“).
  • Pirmoje regatoje „Great Britain II“ kelionėje aplink Žemės rutulį sugaišo 144 dienas.