Fonetinė abėcėlė: ne taip jau sunku

Published by Rokas Arbušis on

alfabetas

Prieš radijo ryšio naudojimo jachtose egzaminą šią savaitę tarp kursantų viena įdomiausių ir smagiausių buvo fonetinės abėcėlės tema – pirmasis egzamino klausimas buvo parašyti savo vardą ir pavardę fonetiniu kodu.

Pusiau juokais, pusiau rimtai vardus ir net paprastus žodžius kuodavome. Šmaikštavome ir šiame tinklaraštyje, o net su buriavimu nesusijusi Thirteen greitai perprato mano įrašą be paaiškinimų apie tai.

Egzaminas išlaikytas, bet tai nereiškia, jog galima iškart pamiršti kodą. Teorijos pamatai žinomi ir sutvirtinti (man reikėjo „pakelti kvalifikaciją“ — perlaikyti egzaminą, nes jau baigėsi radijo ryšio pramoginiuose laivuose „operatoriaus-radiotelefonininko“ liudijimas, galiojęs penkis metus), bet praktikos dar labai trūksta.

Tad idėja „skaitmenizuoti“ fonetinio kodo konvertavimą liko aktuali. Ačiū kolegai Mindaugui, kuris sukūrė nedidelę programėlę. Keliaujame į ją, suvedame tekstą ir spaudžiame mygtuką „Varom“. Dabar mūsų teksto kiekviena raidė paversta fonetiniu kodu (tarpai tarp žodžių žymimi () ženklu).

Taip galima ir primityvoku būdu šifruoti tekstą, tačiau jį nesunku perskaityti. Tiesa, konvertavimo iš kodo į paprastą tekstą nėra. Programa „beta“ versija, tad jei rasit klaidų – sakykit.

Bet ir šita programa – labiau pasižaidimui, treniruotėms. Kai tikrai reikės jūroje, viską reikia turėti galvoje. Nes nei kompiuterio, nei interneto nebus. Gal bus, bet tikrai ne tas galvoje.

Kursus pravedęs ir egzaminavęs „Brabander“ kapitonas Valdemaras Vizbaras pataria radijo pranešimus, kur reikės fonetinės abėcėlės, prieš kalbant ranka susirašyti. O jachtos pavadinimą taip išmokti, kad net naktį pažadintas išpyškintum.

Pačią abėcėlę, žinoma, reikėtų (o dažniausiai taip ir yra) pasikabinti prie radijo stoties. Galima ir LBS parduodamą lipnią lentelę, iš kurios į programą ir kodas suvestas (be didžiųjų raidžių).

Tokia abecėlė naudojama ne tik jūroje – ir kariškiai (NATO standartas), ir pilotams ji reikalinga. Jei kam smalsu, Lietuvos „virtualūs pilotai“ taip pat smagiai diskutavo abėcėlės tema.


15 Comments

bitlas · 02/28/2009 at 6:40 PM

ot tai saunuolis rokutis ir mindaugas
sveikinu ir noreciau gauti leidima naudotis
iki
p.s.bravo india tango lima alfa siera ( ) papa romeo alfa siera oskar ( ) lima echo india delta india maikl oskar ( ) november alfa juniform delta oskar tango india siera ( ) lima alfa india siera viktor juniform ( ) lima alfa india kilo juniform ( ) india romeo ( ) dþiuljet juniform romeo oskar siera echo ( ) bravo echo india ( ) viktor alfa november delta echo november janki november juniform oskar siera echo ( ) india romeo ( ) lima alfa bravo alfa india ( ) delta echo kilo india november golf alfa siera ( ) papa oskar november juniform india ( ) viktor india siera bravo alfa romeo juniform india juniform zulu ( ) siera alfa juniform november india juniform siera ( ) kilo juniform romeo siera juniform siera ( ) viktor india siera india echo maikl siera ( ) golf echo romeo oskar ( ) viktor echo dþiuljet oskar

bitlas · 02/28/2009 at 6:43 PM

tik uniform ne juniformir juliet ne dþiuljet ir rods sierra dvi ss ir alfa rods alpha patentuokit mini konverteri jachtoms ir kitieks radisteriams bravo india tango lima alfa siera o siaip tai

Rokas Arbušis atsakė:

@bitlas,
tai čia gi kaip tik – lietuviškas tarimas. fonetika. nurašiau nuo LBS lentelės.
kai parašai, tai keblumų kyla, ypač, su U raide.
bet tu naudokis, naudokis – leidimo net nereikia :)

bitlas · 02/28/2009 at 6:44 PM

bravo romeo alfa oskar ( ) bravo romeo alfa viktor oskar

Thirteen · 02/28/2009 at 11:24 PM

ach va kur šuo pakastas buvo – abėcėlė pasirodo tokia :) o aš prikūriau :D
bet baisiai linksmas užsiėmimas išties… nesvarbu, kad ne pagal taisykles.
o šiaip truputį gėda, nes tėvas tai radistas, jie ten visokius irgi šaukinius, šifrus naudoja, turėčiau labiau pasidomėt…

Rokas Arbušis atsakė:

@Thirteen,
sakyk, savo tėčio šaukinį (lima janki ir t.t.) :)

Thirteen · 03/02/2009 at 9:10 AM

tai kad nežinau… :( sakau, gėda, kad nepasidomiu. reiks susiskambint ir paklaust :)

Thirteen · 03/02/2009 at 9:25 AM

o, internetas tikrai visagalis :D pasirodo, tėvas yra radijo mėgėjų sąrašuose (natūralu)… įdomumo dėlei suvedžiau googlėn vardą/pavardę ir rado iškart :)
lima yankee two michael victor
(nekyla ranka rašyt fonetiškai kažkodėl, bet esmė aiški :D )

Rokas Arbušis atsakė:

@Thirteen,
na matai kaip puiku :) pati apie savo tėtį sužinojai :)
dabar mes atvirkštine tvarka tavo pavardę atknisim :D

Thirteen · 03/02/2009 at 12:22 PM

detektyvas tipo ane :D
nu bet garsiai neskelbiam, a? :) jei kam labai rūpės, susižinos iš šitų užuominų.
be to, labai gerai, kad sesę turiu, pavardės tos pačios :D

Thirteen · 03/02/2009 at 12:31 PM

(vis pasigendu komentarų redagavimo funkcijos, nes dabar spamas gaunasi)

va, o dar, vien pavardę pagooglinus, labai jau daug rezultatų išmeta :D ir manęs ten nelabai yra, chichi :D

Rokas Arbušis atsakė:

@Thirteen,
kiek susidariau nuomonę, esi žmogus, susijęs su programavimu ar kompiuterių programomis.. tad pasiūlyk kokį įskiepį, kuriuo galima redaguoti komentarus, bet jis išlaikytų ir dabartini CSS kodą, galimybę atsakyti konkrečiam komentatoriui bei (labai pageidautina) turėtų HTML redagavimo funkciją (panašiai kaip blogeriai.lt)
aš tokios dar neradau, mano WordPress dar 2.6x serijos.

o pavardės neskelbsim, nebijok :)
sakai sesę dar turi? nagi nagi… darosi įdomu :D

Thirteen · 03/02/2009 at 12:58 PM

chichi, iš manęs programerė tai kaip… (sugalvoti kokį neįmanomą variantą) :D
šiaip rimtai, nors ir informatiką baigiau, dar nereiškia, kad esu programerė.. visad buvau daugiau progLamerė :) o dirbu testuotoja 8) man šitas darbas oi kaip prie dūšios, smagiau nei programint :) nors būtent dėl to, kad paskalis mokykloj baisiai patiko, ir stojau į informatiką :D baisu… :D dėl to ir bajeriai mano tokie dažnai geek’iški :D ypač kaip iš merginos…

aha, turiu sesę. ir brolį. ir dar vieną brolį. taip kad ramiai :D

o dėl “skiepo”, tai turiu pažįstamų genialių programuotojų, galėčiau paklaust :) informatiką mokantis vienas didžiausių pliusų, kad jeigu ką, tai turiu ko pasiklausti, jei kas nors neišeina… 8)

Rokas Arbušis atsakė:

@Thirteen,
broliais ir seserimis mane sunku išgąsdinti – ne ką mažiau turiu :) taip kad ramiai :P

Thirteen · 03/02/2009 at 1:11 PM

aš broliais bandžiau gąsdinti.. :D jie taip mudvi truputį globoja :) nu bet matau, kad nepavyko :D
na gerai, reik padirbt.

Comments are closed.