Lapkritinis įrašas arba apie laivų kapines

Published by Rokas Arbušis on

antkapis [arbusis.lt]

Ten neužpyksta pono (ar ponios?) Larsson vėlė ir vėlės artimieji,bet ši nuotrauka ir cigarečių pakelis šalia antkapio joje – ne šiaip sau. Tai iliustracija, koks gali būti ir yra paprastas, bet ne prastas, nedidelis, bet ne menkas (tfu, kokią dar banalybę prisiminti?) antkapis.

Nepeikdamas Lietuvos gyventojų laidojimo papročių, manau, kad kai kurie kapai, jų antkapiai, galėtų būti tokie. Bent jau dydžiu. Bent jau mažesni, nei yra dabar. Mirusiajam akmens luitas ar granito plokštės jau nieko nereiškia, o jo artimiesiems pigiau. Nors ir ne mano tai reikalas, kitų kapai.

Nuotrauka daryta prieš kelerius metus (2005 spalį) plaukiant į Kopenhagą. Ar Borholmo salos (Danija) ar Švedijos pakrantės mažo Höllviken miestelio kapinaitėse fiksuota, jau ir nepamenu, užrašų nerandu. Vis tiek skandinaviška.

Prisiminiau šią nuotrauką tradicinių lapkričio pradžios Visų šventųjų, Mirusių atminimo, Vėlinių dienų proga. Niekad nemėgau grūstis į kapines būtent tomis dienomis, kai, atrodo, jog visi gyventojai tik tądien prisiminė mirusius artimuosius.

Žvakutės naktį kapuose gražu, bet tik jei važiuoji pro kapines, pavyzdžiui, puikus ruožas važiuojant į Mingę (Miniją) iš autostrados išsukus pro Šilalę, Žemaičių Naumiestį.

Kalendorinė šventės (linksmos ar liūdnos) priverstinis reikalas – nei jų nukelsi, nei atidėsi. Gal todėl ir nemyliu (belieka vengti arba bandyti ignoruoti).

Staten Island Boat Graveyard [opacity.us]

O laivų kapinėse kas nors žvakutes degina? Labai nustebčiau, bet suprasčiau, jei koks senas jūrų vilkas, papsėdamas pypkę, kurios dūmai kyla į iš po vešlių žilų ūsų ir barzdos (tfu, kokį dar stereotipą prisiminti?), uždega žvakutę prie surūdijusios metalo krūvos – kadaise tai buvo laivas, kuriuo jis, būdamas junga, pradėjo savo keliones jūromis.

Realybė kitokia. Vienos didžiausių planetos laivų kapinių (pažiūrėkite kaip tai atrodo iš palydovo) — Mauritanijos Nouadhibou įlankoje (Šiaurės Vakarų Afrika) – neatrodo vieta, tinkama žvakutėms. Bent jau taip atrodo iš nuotraukų (arba šitų).

Nebenaudojamą laivą utilizuoti kainuoja nemažus pinigus, o, sako, Nouadhibou įlankos uosto valdžia už nedidelį mokestį leido čia inkaruoti nebereikalingus laivus, kol šie patys skęsti pradėjo. Taip susiformavo kapinės.

Kitos, kaip teigia internetas, vienos didžiausių kapinių yra Niujorke – Steteno saloje. Jei tikėti Google Maps vaizdu — tikrai didelė metalo laužo sankaupą.

Šios laivų kapinės tiek senos, kad jose, sako, dar galima pamatyti ratinių garlaivių iš XIX amžiaus. Peržiūrėjęs nuotraukas (arba šitas ) aš tokių nepamačiau. Matyt susmego į dumblą. AtA.


6 Comments

benamis · 11/02/2010 at 10:20 PM

Skaitydamas tavo įrašą prisiminiau neseniai matytą filmą “Plieniniai varnai” (iron eaters). Dokumentinis visai neseniai per nepatogų kiną rodytas. Tai šis filmas pasakoja apie vieną tokią kompaniją, kuri išrinkinėja laivus Bangladeše, o ten dirbantys žmonės be jokių apsaugų, basomis ardo tuos didžiulius krovininius laivus. Atlygis – du doleriai per mėnesį.
treileris http://www.youtube.com/watch?v=gtfN0lieIOU

p.s. labai “į temą” ta if reklama :)

Rokas Arbušis atsakė:

@benamis,
paradoksalu, bet kai kurie šio filmo herojai yra laimingesni, nei subines prie kompo zulinantys ar net turtingi ir laisvi vakariečiai.
kažkur turėjau nuoroda su nuotraukomis į panašią vietą Indijoje. dramatiškos foto.

Deivis · 11/02/2010 at 10:37 PM

Na jo, lietuvoj jau senai metalas nesimeto(net bombas kasa is po zemiu ir ardo del kiekvieno kg), musu metalistams ten butu tikras rojus. gerai pagyventu :D

Rokas Arbušis atsakė:

@Deivis,
man keista, negi taip brangu utilizuoti, parduoti (Kinija, Indija — joms metalo reikia, senus laivus supirkinėja), kad geriau išmesti.

A jaw jau · 11/03/2010 at 7:50 AM

Nuotraukytė daryta 2005.10.01, 13:46,(kamera Nikon D70, Höllviken miestelio kapinaitėse, Pietvakarių Švedijoje, belaukiant kol bus pakeltas tiltas per Falsterbo kanalą.
Labai miela, Rokuti, kad visada prisimeni savo draugus, ir juos pamini geru žodžiu, kai pasinaudoji jų kūriniais….

Rokas Arbušis atsakė:

@A jaw jau,
Mea culpa.
Pamiršau exif informaciją pažiūrėti. Klaida ištaisyta.

Comments are closed.