Nidos legendos

Published by Rokas Arbušis on

Pirmoji. Apie Nidos undinę.
 

DSCF1667

Poilsiaujantiems Nidoje verta atkreipti dėmesį į undinėlės skulptūrą netoli „Jūratės“ poilsio namų, ir meno galerijos, kitapus gatvės. Nežinau, ar ji undinėlė, ar kokia kita mergina/dama, bet ne jos vardas, o jos kūno linijos yra legendos esmė.

Tad kai atkreipsit dėmesį į tą grakščiai šalia baseinėlio susirangiusią moterį, smakrą į ranką parėmusią bronzinę jauną moterį, drąsiai žvelkite į jos krūtis. Jei jos neįprastai blizga, mariose dairykitės burių.

Nušveistos iki aukso geltonumo bronzinės skulptūros krūtys sako, jog Nidoje vyksta kokios nors buriavimo varžybos. Nes legenda byloja: pusiau juokais, pusiau rimtai buriuotojai naktimis nušlifuoja undinėlės krūtis, kad jos „vėjo neužstotų“.

Nežinau kaip ir iš kur radosi ši legenda. Girdėjau ją iš pačių buriuotojų lūpų. Man patinka legenda. Kaskart Nidoje ir aš „patrinu“ undinėlės krūtis. Kad vėjo neužstotų. Ir ne tik Nidoje. Dabar undinėlių dairausi visuose kraštuose, į kuriuos tik nuneša burės.

Kartą krūtis ir žymiajai Kopenhagos undinėlei trynėm. Bet ten lietuviška mitologija nesuveikė – namo grįžome sunkiai, nes vėjo kaip tik trūko. Ir tai spalio mėnesį Baltijos jūroje!

Antroji. Apie Nidos žuvienę.
 

DSCF1517

Šios legendos tikrumu paprasta įsitikinti kiekvieną sausio pirmąją – atvažiavus švęsti kalendorinių metų virsmo. Pirmąją Naujųjų metų dieną visi miesto svečiai kviečiami į pagrindinę aikštę žuvienės. Šiemet buvo iš lašišos. Vietiniai teigė, jog žuvį Baltijos jūroje pagavo. Legendomis negalima netikėti…

Žuvienė buvo skani, o „pagerinta“ (pagardinta degtine) ji labai tiko audringai Naujuosius metus šventusiems.

Tad sveiki sulaukę 2009-ųjų!

P.S. Legendą apie Nidos undinėlę (gal kas gali patikslinti?) reikėtų prisiminti. Ją, manau, dar ne kartą minėsiu.


6 Comments

Edg · 01/03/2009 at 2:11 AM

Ir aš undinėlei krūtis esu blizginęs (dar su metaliniais rubliais) … senai tai buvo :)

Ayo · 01/04/2009 at 10:54 PM

Kazhkada teko dometis Kurshiu mariu regata – nuo pradzhios iki shiu dienu. Kaip tik ishejo kalba apie regatos tradicijas ir konkrechiai apie Neringos ( man atrodo kad butent taip ta skulptura vadinasi, bet ish tiesu tiksliai nezhinau, galiu ir suklaidinti) biusto blizginima priesh regata. Buves LBS prezidentas, Andrius Končius, tikino, kad tai labai sena tradicija, atsiradusi vos ne pirmosiose Kurshiu mariu regatose. Pasiteiravus apie shia tradicija zhmoniu, kurie vienaip ar kiteip prisidejo prie shios shventes organizavimo nuo pat 1954 metu – Vytauto Dubicko, taip pat veliau prisijungusiu Vitolio ir Marijos Mudėnų – visi kaip vienas kartojo – TAI KONČIAUS IŠMISLAS! Galiu tik ytarti, kas yra shios tradicijos tevas ir aishku galima pasiknaisiojus atrasti, nuo kada shi tradicija gyva. ( Aishku ne ankschiau, nei pastatyta pati skulptura, bet apie ja internete surasti info nepavyko…)

one_leg · 01/04/2009 at 11:31 PM

Man ir teko tas krutis paciupineti ir paskui grebti ka priciupinejau…
Gerai kai kursmares ir plauki kyline jachta. O kai mes, sverbotu kapitonai, prisveiciam paskui mariose nelinksma… Nzn ar legenda tikra ar ne bet man kiek teko ja sveist visad pasiteisino. gal tik sutapimas.

galileo · 01/07/2009 at 6:19 PM

och tos krutys
jauciu PAPUS
rreikia netrinti o svelniai poliruoti

Albertas Agejevas · 01/09/2009 at 3:42 AM

Žmonės ir į Egiptą šitą tradiciją eksportavo, El Ture išdrožė iš medžio undinėlę, kad būtų, ką trinti:
http://www.katalka.ru/news/24-01-2004

Gaila, nuotraukų, atrodo, neišliko.

Rokas Arbušis · 01/09/2009 at 1:06 PM

Albertai,
perskaitęs nuorodą pradedu kažką miglotai prisiminti… regis ir pats esu apie tai rašęs, ir nuotraukų yra. tik ar liko archyvuose, patikrinsiu namie.
reikėtų Gintui paskambinti, pas jį tikrai foto turėtų likti.
man jau akyse iš atminties išneria (kiek miglotai) tos undinėlės vaizdas…. reikės paieškoti. ačiū už priminimą :)

Comments are closed.