Kas yra TIKROJI jūros šventė

Published by Rokas Arbušis on

Russian ship Mir 2004

Norėjosi „riebesnio“ pavadinimo. Gal VE kultūros korespondentė Jurga Petronytė rašė „kaip liepė“, bet kai perskaičiau žurnalistės abejonę, ar vasarą į Klaipėdą atplauksiantys didieji burlaiviai yra Jūros šventė, pikta ir norisi svaidytis Neptūno trišakiu.

Tai burlaiviai ir yra TIKROJI jūros šventė. Burlaiviai, jūrininkai, o ne viena didele alude, kur visuose kampuose skamba „popsas“, tampantis Klaipėdos senamiestis.

Kol klaipėdiečiai „eis“ (kaip Kristus ar rusai) į jūrą, o ne plauks; kol visa Lietuvą ten važiuos maukti alaus, „kabinti panų“, tol pamiršime, kad Klaipėda – uostamiestis, į kurį gali atplaukti burlaiviai. Tol ir bus „daug kam nieko nesakantis angliškas „The Tall Ships’ Races

Vaikystėje mačiau į Klaipėdą atplaukusį „Kruzenšterną“. Šis vaizdas iki šiol mano akyse kaip vienas nuostabiausių. O kiek ne tik vaikų, bet ir suaugusių (juk vyrai — tai dideli vaikai) galės tai pamatyti dabar! Kai kuriems tai bus pirmas ir paskutinis kartas gyvenime. Ar galima abejoti, jog tai – šventė?

2003 metais su draugais (tik vienas jų — buriuotojas) specialiai važiavome į Rygą pažiūrėti burlaivių. Visi džiaugėmės puikia kelione. Mums pavyko ne tik užlipti ant burlaivių denių (o kaip merginos seiles varvino žiūrėdamos į meksikiečių burlaivio „ARM Cuauhtémoc“  jūrininkus…), bet ir pamatyti Rusijos burlaivį „Mir“ nuodugniai – nuo mašinų skyriaus iki kapitono tiltelio. Tik į stiebus neleido užlipti.

Tie prisiminimai liks visam laikui. O iš eilinių Jūros švenčių nelabai kas ir lieka atmintyje, apart minios Klaipėdos senamiestyje.

J.Petronytės rašliavoje kvailai atrodo ir Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Goda Giedraitytė. Čia ji teigia: „Sugrįžtame prie pradinės Jūros šventės idėjos — puoselėti jūrines tradicijas“, o po to persigalvoja „<…> 50-ąją Jūros šventę paminėsime kitais metais“.

Jūrinių tradicijų puoselėjimas – ne Jūros šventė?

Nuo 1992 metų, kai pirmą kartą šioje burlaivių regatoje dalyvavo jachta „Lietuva“, buvo tik nedrąsios svajonės regatą prisivilioti į Klaipėdą. Pagaliau tai pavyko. Kada vėl pavyks, neaišku. Iki 2012 metų „Tall Ships“ į Baltijos jūrą nebegrįš.

Prisivilioti „Tall Ships Race’s“ į Lietuvą tas pats, kad pakviesti koncertuoti „Metallica“ su Madona. Ryga po burlaivių šventės skaičiavo milijonus eurų pelno. Nes į ją savaitgaliui važiavo ne tik buduliai iš vietinių kaimų („tradicinė“ Jūros šventė), bet ir žmonės iš kaimyninių šalių. Ir iš kitos Baltijos pusės taip pat.

Po galais, nuo šiųmetinės regatos jau nubraukė milijoną litų. Jau nebus Pilies džiazo festivalio. Rėmėjai nebe tokie dosnūs. Yra norinčių ir kuklią (jei dar skiria) paramą išskaidyti regatai ir „miesto papuošimams“? Kas geriau puošia uostamiestį, jei ne burlaivių stiebai?

 

 


12 Comments

Ovidijus · 02/13/2009 at 12:15 AM

Taip Ruslanai tu visiskai teisus,,,,
palaikau tave kaip niekad po simts pypkiu… juk galu gale pats esu 2008 m didziuju burlaiviu regatos dalyvis ir tikrai didziuojuosi tuom ir dar daugiau dziaugiuosi kad ir musu krasta aplankys toks puikus renginys … tik giliai sirdy prisipazinsiu bijau kad neprisidarytume gedos pries visa pasauleli…. bet jei tokiu zmoniu kaip tu butu daugiau tai baimei vietos neliktu…
tikiu kad viskas bus saunu ir nepakartojama…

Rokas Arbušis atsakė:

@Ovidijus,
gal tau ‘kvankšt’? :D
“tokiu zmoniu kaip tu butu”… ačiū, už pagyras, bet nebijai, kad nosį užriesiu :)

a, beje, priminei ko neįrašiau. maždaug taip:

“vieną gėdą su kultūros sostinę jau turime. dar vienos norime?”

orandzh · 02/13/2009 at 12:22 AM

nesigilinkit, tie visi “renginiai” (pvz. kaip kad didžias kultūrines vertybes propaguojančių grupių koncertai ventrinėse aikštėse)viso labo suteikia minioms galimybę prisigerti h. manto gatvėje ar šeip kur centre.. nieko, prisigers krantinėj, ne bėda :)

akiesmirksniu · 02/13/2009 at 10:42 AM

teisingi pastebėjimai, Rokai.
Manau, kad šioje situacijoje valdininkė nukalbėjo pro šalį (švelniai tariant), o žurnalistė pasinaudojo šia situacija ir pasistengė maksimaliai ‘išspausti’ sensaciją.
pikta, kai taip nutinka, nes ne tik Klaipėdai, bet ir visai Lietuvai tai – unikalus renginys, kurio vargu ar dar kartą sulauksim pas mus..

Ayo · 02/13/2009 at 7:57 PM

Puoliau skaityti to straipsnio…
Nieko ten baisaus…
Na gal valdininke nesugebejo visko ishaishkinti… gal zhurnaliste varnas skaichiavo uzh lango tupinchias tuo metu… Bet straipsniokas toks gavosi “aptapshnotas” – nei informacija ishsami, nei ishvados protingos ( jei tai galima pritempus taip pavadinti )…
O tai kad Lietuvos zhurnalistai niekada neysigilina y esme to, apie ka rasho – jau tampa yprastu dalyku. Ne veltui kazhkas juos pramine “zhurnaliugom” – zhurnalistikos chuliganais. Toks yspudis, kad jeigu straipsnis nesukels shkandalo – zhurnaliuga visa savaite kaip apspjaudytas vaikschios… Vaikysteje ishgirdau pono Bračo posaky – “Kiaula nebūsi – neiškilsi… ” toks yspudis, kad daugumas zhurnalistu vadivaujasi butent shiuo principu…
O gaila…

P.S. Jau ysivaizduoju Rokuchio reakcija…

ss · 02/14/2009 at 4:10 PM

sodinti ant bambuko tokias zurnalistes reiktu

Darijus · 02/16/2009 at 4:32 PM

Rokuti ir kiti, kad nebutu geda pries tauta ir pasauli. Uzsirasykite savanoriais ir prisidekime prie renginio organizatoriu. O del straipsnio tai perskaites jauciausi kaip ir tu. Po to atlyzo kai pagalvojau apie zhurnaliugas, purvasklaida ir kt. Darbo bus daug, patirties organizatoriai tam turi, o kritikuoti visada lengviausiai.

Rokas Arbušis atsakė:

@Darijus,
va ir galvoju – ar neprisijungus man prie sąvanorių :)

tik iš kur jūs tą “Rokutis” ištraukėt? nesupainiokit su žmogumi, tokiu nicku kartais revizuojančiu mano rašinius ir parašančiu komentarus. bet tai ne aš. aš jums ne meilužė, kad vadintumėte mažybine forma :P

Darijus · 02/16/2009 at 8:10 PM

Tai mes tave su OK kitaip ir nevadinam, as visai buvau pamirses :). Issprudo… Atsiprasau :)

Rokas Arbušis atsakė:

@Darijus,
nyfygugiški. jei ne kai kurių žmonių skardus/garsus balsas ir nuolat kartojamas kitas vardas, vadintu visi buriuotojai mane taip kaip jūs su OK įpratę, ir kaip dauguma buriuotojų įpratę – pirmuoju vardu :)
aš tik virtualybėje antrajam vardui suteikiu pirmenybę.

Darijus · 02/16/2009 at 10:00 PM

OK kazkada ir sako, Rokutis atvaziuos i Minge! As sakau koks dar Rokutis, nepazistu, nu Ruslanas.

Rokas Arbušis atsakė:

@Darijus,
nius, Rokas irgi gerai. tik ta mažybinė forma labai jau man pradeda nepatikti…
bet nukrypom į lankas. užteks :)

Comments are closed.