Buriavimo sezono pabaigai – sportininkų ir menininkų šventė

Published by Rokas Arbušis on

IMG_2999

Ir geras pavyzdys yra užkrečiamas: prasidėjusi kaip vienos jachtos smagus plaukimas sezono pabaigoje iki Nidos, šį savaitgalį Kuršių mariose startuos jau vienuoliktoji „Paršelio regata“. Tai, kas anksčiau buvo tik draugų iškyla, dabar tampa varžybomis, kuriose dalyvauja žinomi ir už Lietuvos ribų buriuotojai.

Lietuvos geografinė padėtis nėra labai dėkinga buriuotojams: neilgas navigacinis sezonas, vieni jūros vartai trumpoje pakrantėje, nedaug rimtesniam buriavimui tinkamų vandens telkinių. Bet nepaisant to (o gal kaip tik dėl to) buriavimo varžybos čia rengiamos ir tuomet, kai gerokai geresnėmis buriavimo sąlygomis galintys džiaugtis švedai jau seniai jachtas yra išsikėlę į krantą.

Spalio 10-11 dienomis vyko regata „Rudeninė Baltija“, oficialiai baigusi sportinį buriavimą Baltijos jūroje, o artėjantį savaitgalį (spalio 17-18d.) Kuršių marios dar pasipuoš jachtų burėmis – čia vyks jau tradicine tapusi „Paršelio regata“.

Jos sumanytojas vilnietis Darius Gerasimavičius, buriuotojų tarpe žinomas Bitlo pseudonimu, jau kelios savaitės nerimsta ir ruošdamas regatą, ir kviesdamas joje dalyvauti.

Prieš daugiau kaip 10 metų Darius su draugais jachta „Keturi vėjai“ sezono pabaigą pažymėjo plaukdami iš Minijos kaimo į Nidą, taip pradėdami gražią tradiciją. Vyrai skambiai tą plaukimą pavadino regata. Kodėl būtent „Paršelio“ regata? Toks pavadinimas prigijo dėl to, kad Nidoje valgydavo keptą paršelį, kurį buriuotojams iš savo ekologinio ūkio dovanojo Svajūnas Kežys. Ir pats ūkininkas šiemet plauks regatoje.

Šįkart kepti paršeliai bus net du. „Kad ir lėtesnės jachtos turėtų šansų laimėti skanų prizą“, — šypsosi regatos sumanytojas.

Dalyviai – ir iš Latvijos

„Ar dalyvausi „Paršelio regatoje“? Nepamirškite atplaukti į „Paršelio regatą“, — visose iki šiol vykusios varžybose p. Gerasimavičius, dabar jachtos „Tojana“ kapitonas, kviesdavo kolegas buriuotojus.

Ir kvietimas neliko be atsako. Iki šios savaitės pradžios dalyvauti regatoje norą pareiškė 16 jachtų kapitonų. Praėjusiais metais varžybose dalyvavo 22 jachtos, tad p. Gerasimavičius mano, jog ir šiemet bus tiek pat, o gal daugiau burlaivių.

Šiemet regatoje dalyvaus ir tokie žinomi buriuotojai kaip Simonas Steponavičius — „Tūkstantmečio odisėjos“ 5 etapo kapitonas, jachta „Ambersail“ su įgula perplaukęs Ramųjį vandenyną ir apiplaukęs buriuotojų Everestu vadinamą Horno ragą, buvęs Lietuvos buriuotojų sąjungos vadovas Andrius Končius, Klaipėdos universiteto burlaivio „Brabander“ kapitonas Valdemaras Vizbaras.

Jau antrą kartą regatoje dalyvaus žinomas Latvijos buriuotojas, tarptautinės regatos „Baltic Open“ rengėjas Ilguonis Balodis. Jis į regatą atvyks pagal „Amerikos taurės“ („America’s Cup“) tradiciją – į varžybų distanciją jachtos turi atplaukti. Planuojama, kad p. Balodis su jachta „Santa Rita“ atplauks jau penktadienį.

Ši tradicija nėra privaloma, tad dar vienas ekipažas iš Latvijos atvyks krantu – savo Lietuvoje statytą RS-280 klasės jachtą RA atsiveš moteriška Latvijos buriuotojų įgula, vadovaujama kapitonės Ievos Kalkės.

Jachtą atsivežti į Minijos kaimą ketina ir vilniečių „Kirkės“ įgula, tai dariusi jau ne kartą.

Kitoks nei įprasta startas

Iš vienos jachtos pasiplaukiojimo regata virtusios varžybos plečiasi ne tik dalyvių skaičiumi. Jau antrą kartą Kuršių mariose bus rengiama jachtų „Folkboat“ regata. Šios eiklios, tradicinių formų jachtos kažkada buvo labai populiarios, dabar jų Lietuvoje liko vienetai.

Lyg tęsdama „Paršelio regatos“ tradicijas pradėti nuo vienos jachtos, praėjusiais metais „Folkboat“ įskaitoje dalyvavo viena jachta, šiemet laukiama mažiausiai dvejų. Tiesa, jų varžybos vyks kiek kitaip – jachtos plauks tą pačią distanciją, tik tam tikrose atkarpose fiksuos savo laikus.

„Paršelio regata“ iš kitų Lietuvoje išsiskiria dar ir tuo, kad joje kitaip startuojama — panašiai kaip dviračių persekiojimo lenktynėse, kai pirmas startuoja, kiti vejasi. Tradiciškai startuojama prieš vėją, atviro starto procedūrą pradeda praėjusių metų regatos 4 vietos nugalėtoja. Šiemet tai jachta „Piranija“, kapitonas Audrius Drungilas.

„Tokia starto procedūra populiari Anglijoje, Kroatijoje. Mažiau sumaišties starto linijoje, saugiau laivams, ekonomiškesnė (nereikia teisėjų) ir ugdo naujus įgūdžius“, — kalbėjo p. Gerasimavičius.

Remia ir patys buriuotojai

„Paršelio regata“ gali pasigirti ne tik augančiu dalyvių, bet ir rėmėjų skaičiumi.

Ūkininkas S.Kežys, kuris pagal specialybę yra skulptorius, pagamino pereinamąją taurę, kuri atiteks absoliučiai greičiausiai jachtai.

Tris meno kūrinius sportininkams dovanos galerija „Trys kalės“. Tuo pačiu menininkai Neringos kultūros centre surengs parodą, kurioje pristatys autorius. Pati regatos šventinė ceremonija vyks Nidoje, kavinėje „Faksas“.

Netgi starto pradžią vainikuos menininkai – Kintų buriavimo mėgėjų klubo „Marių burės“ jachtklube, iš kur startuos ir kur sekmadienį finišuos jachtos, prieš varžybų startą koncertą surengs kompozitorius Linas Rimša ir pianistė Julija Morozova.

Regatą remia ir patys buriuotojai – vienas jos rėmėjų yra jachtos „Samsas“ kapitonas Salvijus Paškauskas.

P.S. Tai reklaminis rašinukas. Bet ko nepadarysi dėl draugų.


4 Comments

Ayo · 10/16/2009 at 9:25 AM

Wuo blyn….
Pasirodo kancierta ne toj lokacijoj organizuojam… planavom Nidoje, Agilos kulturos ir informacijos rumuose… o pasirodo jis perkeltas y Minijos kaimely…
:D
Ydomu, ar Arbushis pasirupino klavishinio ( fortepijono ) instrumento atgabenimu y klubely..?

nauticalis · 10/17/2009 at 11:30 PM

O tikrai galerija “Trys kaLės“, o ne “kaTės“? ;)

Beje, labai gerai, įdomiai ir aiškiai čia PR padarei: jei kas paklaustų, kokia regata Lietuvoje svarbiausia ir įdomiausia, tai tikrai jau dabar paminėtų šią… :)

Rokas Arbušis atsakė:

@nauticalis,
vienas komunikacijos nesklandumas buvo: ne taip pasakė, ne taip supratau.
bet trys kaLės tai tikrai. visi girdėjo. ir ne vieną kartą.

nauticalis atsakė:

@Rokas Arbušis,

Jau jų telefono numerius turi? ;)

Comments are closed.