Kada mazgas nėra mazgas?

Published by Rokas Arbušis on

eime buriuoti

– Buriuotojų kalba tokia savita ne todėl, kad glumintų sausumos gyventojus.

Claudia Myatt „Go Sailing!“

Kol lauksime pasaulį apiplaukusio Andriaus Varno knygos (o viename interviu apie knygą užsimena ir kartu plaukusi dukra Rasa – bus dvi knygos?), negausioje buriuotojiškoje literatūroje lietuvių kalba yra naujiena — buriavimo pradžiamokslis vaikams „Eime buriuoti!“.

Knygą versta (o tai ne naujiena) iš anglų (RYA aprobuotas leidinys) . Vertimai yra dvejopi – adaptuoti arba tiesioginiai. Knygą vertęs jachtos kapitonas Artūras Dovydėnas pasirinko (o gal tokia buvo leidyklos „Baltos lankos“ politika) pirmąjį variantą ir išvertė viską kaip yra, net tai, ko pas mus nėra – plaukiojimo potvynių zonose ypatybes.

Vartant knygą tai (potvyniai) kliuvo, bet ją perskaičius, galvoju kitaip – ir pats nemažai naujo (tiksliau – primiršto seno) sužinojau, ir bet kuriam skaitančiajam bus naudinga. Kad ir apie potvynius, juk galimybių buriuoti turime visuose planetos kampeliuose.

Kas, kad nuvykus į svečias šalis treneris viską paaiškins, jei „optiko“ škiperis pats žinos, bus dar geriau.

„Baltų lankų“ rinkodaros vadybininkė Laura gyrė knygą ir sakė, kad ji tinka ir vaikams, ir suaugusiems, tad viršelio užrašą „skirtas vaikams“, galima būtų išbraukti. Abejojau jos mintimi, kol neperskaičiau knygos – ir ji tikrai ne tik vaikams.

Su iliustracijomis ir negausiu tekstu knygą perskaityti galima vienu ypu, bet po to ją vėl ir vėl norisi atsiversti, patikusius piešinukus peržiūrėti, ar mintis perskaityti. Subtilus britiškas humoras džiugina ir akį, ir protą, ir širdį.

Didelė pagarbą autorei Claudia Myatt ir visai jos komandai (FB mugtukas „like“ spaudėsi tarsi pats ).

Iliustracijų čia neperteiksiu, knygą rekomenduoju įsigyti, pasidalinsiu keliomis labiausiai patikusiomis citatomis:

– Kada virvė nėra tiesiog virvė? Kada ji laive!

– Kartais naudinga įsivaizduoti, kad plaukiate vidury torto, kurio gabalas išpjautas. Trūkstama dalis visada atsukta į vėją ir jūs negalite ten įplaukti.

– Kad sustotumėt prie inkarinės bujos ir ją pagriebtumėte, reikalinga patirtis. Iš pradžių ją praplauksite arba sustosite nepriplaukę (dažniausiai stebint didelei žiūrovų miniai). Užtat koks malonumas sustoti tiksliai prie jos ir pagriebti laiku (tai dažniausiai atsitinka niekam nematant!).

– Rimtas lenktyninis laivas kainuos rimtus pinigus, bet daugeliui iš mūsų už galimybę būti ant vandens nereikės aukso puodo.

– Laivo priežiūra nėra nuobodus darbas. Tai tokia pati garbinga jūreivystės dalis, kaip derinti bures.

Na ir geriausia mintis, kuri vienu sakiniu paaiškina tokią sudėtingą jachtų balų skaičiavimo sistemą:

– Handikapas didesniems ir greitesniems laivams duoda baudos laiko, kad skirtingo tipo laivai gali lenktyniauti vienodomis sąlygomis.

P.S. Kas, neatsivertęs šios ar kitos knygos ar interneto, atsakys į klausimą pavadinime? Sau, ne man.

P.P.S. Pagaliau atsirado, kas pasakė „karalius nuogas“ — puiki šios knygos recenzija su vertėjo paliktomis klaidomis.


3 Comments

Eimantas · 08/23/2010 at 3:14 PM

aš atsakyčiau :) bent jau sau :)

audrius · 08/23/2010 at 11:05 PM

Tapau reklamos auka ir Klaipėdos knygyne keliais egzemplioriais jau mažiau :-) Dėkui info!

Rokas Arbušis atsakė:

@audrius,
keliais? ir nesantuokiniams vaikams?
ar giminėms, draugams ir t.t.

Comments are closed.