Namų darbai artėjant „Paršelio regatai“

Published by Rokas Arbušis on

Tie, kas dar neiškėlė laivų ir nebaigė sezono, kviečiami į Minijos jachtklubą spalio 25 dieną – į tradicinę, kiek mistišką, „Paršelio regatą“.

Šios regatos idėjinis vadas Darius „Bitlas“ („Tojana“) šiemet sugalvojo kiek įdomesnę distanciją, nei Minija-Nida.

Distancija tokia:

  1. Startas/Pilypas (Boja 35)
  2. Boja 41a
  3. Pilypas
  4. Boja 41a
  5. Boja 31
  6. Boja 41
  7. Finišas/Nidos uostas

Ir mano namų darbai – pirmas bandymas GPS jūrlapyje kompiuteriu įvesti distanciją. Finale ji tokia:

parshelio bojos view

Bet ne viskas ėjosi taip greitai.

„Garmin“ programa „MapSourse“. Jūrlapiai – „BlueChart Atlantic v9.0“ ir „BlueChart Atlantic 2008“ (taip ir nesupratau, kuo jie skiriasi, o oficialiame „Garmin“ puslapyje tokio neradau, paieška internete nuvedė į torentų puslapius).

Tačiau jūrlapiuose Kuršių marių bojų nėra! O Nidos uostas išvis beleberda. GPS užfiksavus pietinį molą, jūrlapyje kompiuteris tą tašką rodo maždaug ten, kur yra mano buvusios auklėtojos namas. Matyt teisus Arūnas Speičys („Raganė“), kad „Garmin“ mūsų kraštų vandenis žymi kelių dešimtmečių senumo sovietinių (vadinasi, ką nors nuslepiančių) jūrlapių duomenimis.

Ir čia pagelbėjo Gintaras („Terra“) – priminė tai, ką ir pats turėčiau žinoti. Vidaus vandens kelių direkcija savo puslapyje internete nurodo oficialias bojų koordinates. Ir, regis, tos bojos nelabai juda, lyginant su pateikiamais duomenimis. Štai ką rašo Gintaras:

ne visas jas salia praejau, bet pro kurias ejau, visu koordinates tikslios. ISSKYRUS 15 raudona boja (boja, ne gaire), jos koordinates is pernyksciu duomenu atitinka tikrove 55.539390, 21.123310 (laipsniais,o po kablelio laipsnio trupmena, bet ne min sek). VVKD dave klaidingas 15 bojos koordinates

Copy/paste įvedant bojas jūrlapyje (tiksliau,taškus – „waypoint“) nepasinaudosi. VVKD tinklalapyje jos WGS-84 sistemoje rodomos su ° ′ ″ ženklais, „MapSourse“ (pasirinkus: Edit->Preferences->Position Grid: Lat/Lon hddd° mm′ ss.s″ Datum: WGS 84) šių ženklų neįvesi, o VVKD pateikiamo LKS-94 sistemos išvis neradau tarp pasirenkamų (ir kam jų tiek daug?). Tad suvedus rankutėmis, pasirinkus iš siūlomų „waypoint“ pirmą į akis kritusį ženklą, sudėliojame bojas.

Nidos uosto koordinates imam iš 2007 metais leisto „Šturmanų žinyno“ (Redaktorius Kęstutis Oginskas). Kaip matyti iš paveikslėlio, žinyno nurodytas taškas ir nupiešta prieplauka (spėju, senoji) nesutampa. Dar viena mįslė, kurią teks įminti.

Generaliniu kursu – 20.2 jūrmylės. Koks bus vėjas, kiek reikės venduoti ir kiek pailgės distancija – dar per anksti spėlioti.

Laukiami visi! Kiek žinau, rimtai dalyvavimą regatoje svarsto Vilniaus jachtos „Kirkė“ kapitonas, o „Keturi vėjai“ startuos moterišku ekipažu.

Gero vėjo!!!

P.S. Jei kam smalsu/reikia – atsiųsti sudarytą „garmininį“ jūrlapiuką negaila, o čia pavyzdžiai, kaip distancija braižyta „Bitlui“ dar neapsisprendus dėl distancijos, o bojos žymėtos „iš akies“ bandant spėlioti prisiminus, jog „gal ji čia turėtų būti“:

kursmares parseliui juodrastis

kursmares parseliui juodrastis 1

Categories: Sailing 101