Nida vėl turės Saulės laikrodį

Published by Rokas Arbušis on

DSCF4026

Uragano „Anatolijus“ 1999 metais nugriautas saulės laikrodis ant Parnidžio kopos Nidoje vėl stovės. Esu tuo tikras. Tai dar vienas projektas, kurio ėmėsi „Tūkstantmečio odisėjos“ iniciatorius ir pagrindinis vykdytojas Raimundas. Jei pavyko „Ambersail“ plaukimas aplink pasaulį (dar neseniai tokia mintis atrodė jei ne utopinė, tai sunkiai realizuojama), tai pavyks ir šis.

Odisėjos parodos atidarymo iškilmėse oficialiai pranešta apie saulės laikrodžio atstatymo idėją, rinkti pirmieji parašai. Štai Valdas Adamkus savo autografą suraitė (Tojana.lt įraše tai gerai matyti nuotraukoje).

Saulės laikrodžio atstatymo idėja parodoje pristatyta kaip odisėjos dalyvių iniciatyva, užgimusi plaukiant aplink pasaulį. Tik man dingojasi, kad tokią mintį girdėjau iš pačių buriuotojų jau ne kartą gerokai anksčiau. Ar ne pats Raimundas ir yra garsiai apie tai prabilęs anksčiau. Nors gal ne taip svarbu, kas autorius, svarbu, kad laikrodis vėl iškiltų.

Aš už. Į gamtosaugininkų ar estetų priekaištus, kad kopai kenkia, kad negražiai atrodys, turiu savo kontrargumentų.

Fundamentas ten stovi, uraganinio vėjo nugriautas bokštas – taip pat (guli). Kopai labiau kenkia ant jos šlaito, o ne takeliais, laipiojantys žmonės (esu girdėjęs, kad nusileisdamas nuo kopos šlaitu, žmogus su savimi žemyn nustumia nuo kelių iki keliolikos tonų smėlio). Tad vėl smaigalį į viršų pakėlus blogiau nebus.

O dėl grožio, tai argi dabartinis stagaras (nuotraukoje matyti) gražesnis, nei būtų saulės laikrodis? Beje, teiginys „dėl grožio nesiginčijama“, yra neteisingas.

Teisingai rašoma Odisėjos rengėjų ir šios idėjos iniciatorių pranešime: „Tai vienintelė vieta Lietuvoje, kur saulė leidžiasi ir teka nuo vandens paviršiaus“. Pamenu, kaip tyrinėjau ant laikrodžio kolonoje išraižytas runas, kaip žiūrėdavau kiek valandų rodo. Tik saulės jau laikrodžiui esant nei pasitikt, nei palydėt neteko. O būtų įdomu.


9 Comments

Ayo · 12/07/2009 at 9:35 AM

Man asmenishkai, tai tas laikrodis sovietinius obeliskus “kariams-ishvaduotojams” primine. Nors gal ir atsiras kitaip mananchiu, bet kam tuo griozdu vaizda gadinti?.. Sutinku, kad Vilniuje vamzdy galima palaikyti technologine nesamone ir nekreipti demesio… Bet kopose!?
Ir ne veltui dede Anatolijus ta griozda nuverte – matyt ne vieta jam ten. Shiai dienai – Saules laikrodzhio griuvenos kaip tik – primena apie zhmoniu besaiky kishimasi kur jiems nepriklauso. Tiesa – tos griuvenos ir liekanos dabar atrodo zhymiai elegantishkiau, nei priesh nuvirtima!

bitlas · 12/07/2009 at 10:04 AM

che che che
manau cia bus daug piarines erdves buriavimui tai lyg ir naudinga
o kad kopos trypiamos faktas
kad liekanos guli faktas
kas bus pamatysi as nei uz nei priesh

Marcius · 12/07/2009 at 10:40 AM

dėl to laikrodžio nuomonės visada išsiskirs. Aš – prieš tokio svetimkūnio atsiradimą-grįžimą (man kopa gražesnė be tos “antenos”). Manau, kad eilinis anatolijus, vėl viską sustatys “į vietas”. Kita vertus – suvirtę granito luitai yra dar išraiškingesnis paminklas, pėdsakas, kuris puikiai primena, kad aukščiau bambos neiššoksi ir prieš vėją nepapūsi.

baraka · 12/07/2009 at 10:50 AM

siūlau balsavimą, kas prieš, kas už. Rokai, teks tau skaičiuoti.

gramas · 12/07/2009 at 2:22 PM

Prieš balsuodami – gerą knygą paskaitykit:

http://www.ve.lt/?data=2009-12-07&rub=1190113119&id=1260183220&gem=hot&rub=1190113119

bitlas · 12/07/2009 at 3:43 PM

reiks knyga isigyti gal ir vilniuje atsiras kur knigyne
susilaikau che che che
bet gal geriau butu pirma Nidos uosta isvalyti pagilinti
nes tie simboliai piarininku dziaugsmas
che cheche

Dusia · 12/07/2009 at 4:48 PM

Ant kopagrubrio esancio pobaisio daikto, kurio technine konstrukcija kelia abejoniu (geri gerai padaryti daiktai nevirsta) kelimas is mirusiuju, kuomet Nidoje nera net normaliu dusu/tualetu prie uostelio/uostelyje, atrodo visiskas nukvakimas :)
Bet lietuviai visada garsejo teatraliskumo poreikiais ;)

Simona · 12/07/2009 at 5:34 PM

Daugelis gyvenanciu mano, jog niekam jisai nereikalingas. Pritariu Marciui, kad gamta viska atstatys atgal i vietas, todel stenkites kad norit, bet bus kaip bus… as uz antra tokia pacia pabaiga.
Juolab, kad kai saules laikrodis “veikdavo” niekas nesuprato jo esmes,o tuo labiau jokios info apie ji nebudavo.

Vilius · 12/13/2009 at 10:59 AM

Esu architektas, dirbau prie sio projekto, tiksliau prie rekonstrukcijos projekto. Konstrukcine klaida yra istaisyta. Laikrodis griuvo todel kad vejas pute i plokstuma o armatura buvo isdestyta statmenai plokstumos. Atstacius paminkla beveik nera tikimybes kad jis vel nugrius.

Beto as galiu klysti bet kuomet buvo uzsakomas granitas Kudirkos paminklui Vilniuje, autorius lyg uzsimine kad laikrodzio granitas taip pat bus pagamintas ir atgabentas i Lietuva.

Comments are closed.