Aplink Europą: Lietuva. „Viskas bus gerai“.
- Tekstas: François-Xavier Ricardou.
- Nuotraukos: Laurent Charpentier ir Marie-Catherine Georgelin.
- Iliustracijos: Chevalier.
[ Ankstesnis ]
Pilko betono pastatai, prieplauka apaugusi žolėmis – Klaipėdos marinos atradimas mums sukėlė šoką. Rusų pastatyta 1950 metais ji nepakito iki šių dienų.
Ten nebaigtas geležinis korpusas pasidengęs rūdžių sluoksniu, toliau nudėvėtas keltuvas, kuris laukia rudens, kad galėtų iškelti iš vandens laivus. Baseine išrikiuota penkiasdešimt burlaivių ir katerių iš įvairių laikotarpių ir įvairios paskirties, bet visi gerai išsilaikę.
Mažo baro prieigose naktinio klubo garsiakalbiai tiesiog spjaudosi energinga muzika. Mes esame Jachtklubo bare – tai neįtikima vieta, įkurta keletos jaunuolių. Jie vietą dekoravo tapybos darbais ir rekonstruotomis burėmis. Banglentė panaudota kaip kaip baro stalas. Senos burės atstoja piešinius. Ir visur aplinkui nešiojami kompiuteriai pajungti Wi-fi į „burių pasaulį“. Vienas klientas man rodo TP52 paveikslėlį klausinėdamas apie šį laivą.
Spiginant saulei mes atrišame švartovus ir rengiamės šortus. Aš vairuoju „Blue Bird“ — 1974 metų Shipman 28. Tai nebuvo tas burlaivis, kuriuo turėjome plaukti, bet šios kelionės organizatoriai gerai žinojo nenumatytas situacijas. Mes planavome buriuoti su RS-280, ir tai būtų buvęs didelis siurprizas, esantis šalies viduryje, Kaune. Bet tarp mūsų kuriamų projektų Paryžiuje ir čia realybėje buvo visai kitas pasaulis. Jeigu visos iniciatyvos yra įgyvendinamos Lietuvoje, reikia pasitelkti vietinį abejingumą tam, kad jas būtų galima sukonkretizuoti.
Kaip to įrodymas yra išsireiškimas, kurį kiekvienas kartoja „Viskas bus gerai“ ir kuris dar reiškia „nesijaudink, tai bus padaryta“. Reikia pripažinti, kad tarp reikalavimo paruošti reportažą per kelias dienas ir visiško lietuvių kalbos nemokėjimo, mes pajutome, kad galime nuversti kalnus.
Ir tikrai, galų gale viskas susitvarkė. Laivas, kad ir ne toks geras, buvo gautas be problemų. Mūsų fotografas rado automobilį ir Kipras, atsakingas už vandens sporto plėtrą turizmo centre, mus lydėjo šias dvi dienas. Viešnagės pabaigoje mes jau iš įpročio svaidėmės fraze „Viskas bus gerai“ net jei abejojome vakarykšte programa, ar jei ir vėlavo lėktuvas…
Planuojant plaukiojimą, Kuršių marios nesuteikiama daug laisvės. Dėl vandens grimzlės nepatogu išeiti iš farvaterių. Pastarieji ir parenka mūsų kelionės atstumus. Taigi, mes leidžiamės išilgai Kuršių nerijos prisišvartuodami Juodkrantės (nepamiršdami apsilankyti kioskeliuose nusipirkti rūkytos žuvies, kuri valgoma užgeriant vietiniu alumi) ir Nidos (jūros kurortas žinomas tuo, kad 1965 metais Šaltojo karo periodu ten lankėsi Jean – Paul Sartre ir ilgametė jo draugė Simone de Beauvoir) uostuose prieš plaukiant link rytų patyrinėti regioninio Nemuno deltos parko.
[ Tęsinys ]