Įsibėgės sezonas, papūs ir vėjas*

Published by Rokas Arbušis on

DSCF3528

Kaip pats rašiau ir kaip rodė orų prognozės, atgimstančios 470 jachtų klasės sezono atidarymo varžybos vyko vos dvelkiant vėjui –- šeštadienį Kauno marios tik raibuliavo nuo 1-2 m/s pietų-pietvakarių vėjo. Ir lyg to būtų negana, jis dar sukinėjosi.

Bet šios sportinės jolės grakščiai slydo paviršiumi, kai koks nerangus kreiserinis švertbotas būtų vos judėjęs. Visą tai stebėjau iš jachtos „Svėja“, kuri varžybose buvo teisėjų laivas. Pakviestas kuo galiu padėti, netikėtai pats sau, tapau varžybų sekretoriumi. Išties tik prisidėjau –- vėliavas kilnojau. Buvo smalsu iš arti pamatyti varžybų procedūras, kurių daug mačiau vaikystėje, kai pasiimdavo mama (ji ir vienoje olimpiadoje teisėjavusi). Tikrasis varžybų teisėjas buvo Raimundas Komskis, tad jei kas ne taip – ir priekaištai jam.

Vėliavas pakelti darbas nesunkus. Bet, kai teko iškelti ženklus, supratau, kad per žiemą maigyti kompiuterio klaviatūrą -– jokia treniruotė.  Nuolat sukantis vėjui, kelis kartus teko keisti varžybų distanciją – perkelti ženklus. Tiesa, tai darė ne teisėjų jachta –- padėjo varžybas stebėję jachtos „Majolika“ vyrai (jos škiperis plaukė varžybose) ir „Kauno motorlaivių“ kateris, vežiojęs žurnalistus. Pasitaikė, kad ženklą ir patys varžybų dalyviai patraukė.

Dar ruošiantis krante buvo svarstoma, kiek pavyks padaryti plaukimų – ar tik vieną, ar bent tris. O pavyko visus penkis (tiesa, startas vėlavo apie 15 minučių). Jau per penktąjį plaukimą matėsi, kad iki tol ir taip vos vos pūtęs vėjas visai „sėdo“, tad vyr. teisėjas priėmė sprendimą šeštojo nevykdyti.

470 jachtų klasės sezono atidarymo varžybose varžėsi 6 įgulos. Į vieną ekipažą, kurio vairininkas negalėjo atvykti, buvo pakviestas Raimondas Šiugždinis –- pasaulio ir Europos, daugkartinis Lietuvos čempionas, o su 470 jachta (kartu su Valdu Balčiūnu) plaukęs 1992 metų Barselonos olimpiadoje.

Ir dabar Raimondo valdoma jachta visus plaukimus finišavo pirma su nemenku atotrūkiu nuo varžovų. Po varžybų kiti regatos dalyviai dar ilgai nepaleido Raimondo klausinėdami 470 jachtos subtilybių: prie kokio vėjo ir kiek stiebą palenkti, kaip vantus ar zalingus reguliuoti bei kitų smulkmenų. Ir traukė per dantį R.Šiugždinio jūreiviu buvusį Antaną – „Grįš tavo vairininkas, pažiūrėsim, kas čia bus pirmas“. Pats Antanas sakė, jog Raimondui buvo smagu prisiminti buriavimą 470 jachtų klase (neplaukė gal 17 metų) ir jis dar norėtų plaukti pučiant stipriam vėjui.

Jei lyderiai buvo aiškūs iš karto, dėl kitų vietų vyko atkakli kova iki paskutinio plaukimo, ir tik penktajame paaiškėjo, kas užims antrą, trečią ir ketvirtą vietas, nes įgulas skyrė tik vienas taškas. Kas žino, kaip ten būtų buvę, jei būtų pūtęs stipresnis vėjas. Žiūrėsim, kaip bus, nes varžybų (o gal ir dalyvaujančių jose įgulų) dar bus.

470 jachtų klasės sezono atidarymo varžybų rezultatai (vieta, jachta, įgula, baudos taškai (kuo žemesnė vieta finiše, tuo daugiau taškų), blogiausias rezultatas (užbrauktas) neįskaičiuojamas, suma):

470 rezas

Patikslinimas: „Slam“ vairininko vardo raidė A (Aistis), o 6 vietą užėmusi jachta yra „Alice“ (lentelę ėmiau jau esančią internete – baisiai nemėgstu jų „paišyti“).

Apie 470 sezono atidarymo varžybas jau parašė Ekstremalas.lt (jie, šaunuoliai, jas ir anonsavo), nuotraukų sudėjo 15min.lt, bei, be abejo, 470 jachtų klasės tinklapis. Ten visur daug nuotraukų, o „semiorkininkai“ sudėjo nemažai mano, tai aš atskiro albumo internete jau ir nebedariau.

Bet pridedu nugalėtojų jachtos nosies ornamentą:

DSCF3485

———-

* – pavadinimui pasiskolinau mintį iš vieno varžybų komentaro internete.


7 Comments

Zygis · 04/26/2009 at 10:00 PM

maladec arbusis visus lietuvos “karstus buriavimo taskus” aplanko ir pakankamai gerus gerus reportazus pateikia:)

Rokas Arbušis atsakė:

@Zygis,
ačiū :)
tik visų “karštų” taškų neapžiosiu :)
o dėl gerumo, dar kuklesnis būsiu — kai išgyvendinsiu žioplas klaidas, tada gal bus geresni :)
vis per tą skubėjimą…
(mea culpa)

Ayo · 04/26/2009 at 10:34 PM

Aha Rokuti…. shaunuolis!
Jeigu dar suzhinotum kuo vejo greitis matuojamas, ir savo straipsniuose tai pazhymetum…
“1-2 pietu-pietvakariu vejo” – o tai dabar reikia spelioti – Balai, m/s, mph, km/h ?
Ir kodel pats su Padugniniu nestartavote? Teip kumshchius laikiau uzh Jumis abu visa sheshtadieny…. :)

bitlas · 04/27/2009 at 6:51 PM

kumstyje geriau laikyt nei kumchius
che che

Nauticalis · 04/27/2009 at 9:41 PM

Burvalčių pavadinimai vien ką reiškia… :)

Marius · 04/27/2009 at 10:03 PM

Turim idomesniu pavadinimu:)

Nauticalis atsakė:

@Marius,

Ahlasytie viesj spysok, požalujsta! (c) :)

Comments are closed.