Kaip Dominykas švedams nosį nušluostė

Published by Rokas Arbušis on

P6190304

  • Vienas pats per Baltijos jūrą. Retas švedas tokiai kelionei ryžtųsi.

Kaskart atplaukus į Švediją mane nuolat apima šiokio tokio (baltu jis vadinamas?) pavydo jausmas – bet KIEK jie buriuoja! Kiekvieną kartą tarp škerų matyti dešimtys ir daugiau jachtų, o savaitgaliais jachtos ir kateriai tiek zuja ant vandens, kad vos spėji manevruoti.

„Čia jachtų kaip per Kuršių marių regatą“, – pasakė kažkuris iš „Ambersail“ įgulos narių, penktadienį (06.19) mums plaukiant škerais į Stokholmą. Šis penktadienis, nors ir neoficialiai, Švedijoje laisvadienis – visi jau švenčia ar ruošiasi švęsti vietines Jonines. Tad jachtų gerokai daugiau nei per KMR.

Dar pridėkime „Volvo Ocean Race“ regatą, kurios priešpaskutinis etapas finišavo Švedijos karalystės sostinėje ir suprasime švedų entuziazmą laisvadieniais plaukioti.

Galima būtų plėstis aprašant švedų katerius ir jachtas, manevrus prasilenkiant siaurame farvateryje, bet ne jie vieni moka plaukioti. Trumpam pamirškime pasaulį apiplaukusią „Ambersail“. Dabar šalia jos Stokholmo centre stovi dar dvi lietuviškos jachtos, specialiai ta proga atplaukusios iš Klaipėdos – „Mania“ ir „Puffin“. Jei „Mania“ yra patogus kruizeris su patyrusia įgula, tai vienas pats per Baltiją „Puffinu“ į Stokholmą atplaukęs Dominykas Vizbaras gali nosį nušluostyti ne vienam švedui, dažniau variklį burzginančiam, nei bures keliančiam.

Tiesa, ir jis neapsiėjo be pagalbos – „Mania“ jį traukė ant buksyro kai nebuvo Baltijoje vėjo ir klaidžiuose škeruose. Bet per stiprius vėjus Dominykas plaukė vienas. Ir jei prieš vėją jachta plaukia puikiai vairuojama autopiloto „virvytės“ (kai jachtos rumpelis pririšamas virvėmis), tai pavėjiniais kursais jos iš rankų ir paleisti negali.

„Žiūriu į bananus jachtos priekyje, noriu jų, bet negaliu pasiimti, negaliu rumpelio paleisti“, – vėliau savo įspūdžius pasakojo Dominykas. Niekis tie bananai palyginus su bangomis, kurių viena per stiprų vėją parvertė jachtą ant šono, kita (ar ta pati) perliejo visą laivą. Bet vandens į atvirą kokpitą pateko „gal du kibirai“.

Kitas, ne mažiau ekstremalus išgyvenimas Dominykui teko, kai jis savo akimis matė linkstantį nuo vėjo giką ir svarstė, kada jis luš. Nelūžo. „Dabar jau žinau, ką reikėtų daryti kitaip plaukiant vienam. Įgijau patirties, nors pakartoti nenorėčiau“, – šypsodamasis geraširdiška šypsena ir pasakodamas lyg nieko blogo nenutiko kalbėjo Dominykas.

Bet penktojo Odisėjos etapo dalyviui, apiplaukusiam su „Ambersail“ Horno ragą, dar teks plaukti vienam namo. Ketina tai padaryti išlydėjęs „Ambersail“ į Sankt Peterburgą.

P6190449

  • Mažas tas „Puffinas“ atrodo netoli „Ambersail“ (už Dominyko jachtos – „Mania“).

2 Comments

Nauticalis · 06/20/2009 at 11:23 AM

Skaičiau internete vieno kruizinio laivo šturmano dienoraštį, kad Dominyko tėvas su “Brabanderiu“ kažkur irgi tose apylinkėse, gal netgi VOR irgi pasitikinėjo? ;)

zrr · 07/07/2009 at 1:27 PM

pagal kelionės nuotraukas facebooke ten daugiau buriuotojų vienoj krūvoj švedų nosis šluostė ;)

Comments are closed.