Orų prognozės: hamletiški klausimai

Published by Rokas Arbušis on

skvalas Nida KMR www.arbusis.lt

Artėjant navigaciniam sezonui vis aktualesnė tampa orų prognozė. Ir vis dažniau reikės vengti klaidos žiūrėti tik momentinius rytdienos vėjus.

Kaip sako burlaivio „Brabander“ kapitonas Valdemaras Vizbaras, ruošiantis kelionei jūra, prognozes reikia sekti bent savaitė iki kelionės pradžios.

Prognozė, tai ne tik vėjas — tai ir slėgių kaita, ciklonų ir anticiklonų judėjimai, bangų aukštis ir kryptis. Kiekvienam buriuotojui žinomi dalykai, bet po žiemos yra gera žinias atnaujinti.

Idealus variantas – ir ne sezono metu stebėti orus bei prognozes. Nepasitenkinti žiemą vien „snigs ar nesnigs“ (pagal kiemo kasimo dažnumą, labiausiai sniegingas buvo gruodis) arba „šals ar nešals“ (čia statistikos neturiu, bet žieminės striukės reikėjo naujos — šiltos) prognozių nuotrupomis.

Buriuotojams surengtame seminare V.Vizbaras sakė, kad Baltijos jūroje plaukiant jachta pakliūti į štormą – kapitono apsileidimas. Suprask: jūra nedidelė, numatyti orų kaitą įmanoma ir jei matai, kad stipriai pūs, nėra ko lįsti į pro vartus. Ir štormai čia ilgai netrunka.

Ne vandenynas, kur jachtos kelyje gali pasitaikyti trys ciklonai, ledkalniai ir reikės rinktis mažesnę blogybę.

Žinoma, yra kelių, kuriais apiplaukti Žemės rutulį galima ir nesutikus audros. Tik reikia žinoti kur ir kada plaukti bei taip pat sekti orų prognozes. Čia neginčijamas autoritetas dabar – jachtos „Ragainė II“ kapitonas Andrius Varnas, kuris savo kelionėje aplink „šaratą“ audrų beveik išvengė (viens štormas buvo „geopolitinis“, o ne iš neapsižiūrėjimo).

VOR TYCO VO60

Stebint orų prognozes, dažnai iškyla hamletiškas klausimas: o kuri tarnyba geriausiai prognozuoja?

V.Vizbaras pataria nebandyti apžioti daug tarnybų. Ir vietiniams orams geriau vietiniai tinklai – danai, vokiečiai, lenkai ar lietuviai tikrai geriau žinos Baltijos orus, nei amerikėnai. Tiesa, Baltiją neblogai išmano ir britai.

Sako pasirinkti tik 2-3? Šekit sąrašėlį (ir čia daugiau, nei vien orų prognozės):

Tai 2001-2002 metų  regatos Volvo Ocean Race (nuotrauka aukščiau iš ten) oficialiai leistas meteorologinių tarnybų sąrašas. Netikrinau, kiek iš nuorodų veikia, kurios mokamos, o kurios karinės (civiliams nepasiekiamos). Įdomus pats tokio sąrašo faktas (neskaičiau, kad vėlesnėse regatose būtų, bet gal pražiopsojau).

Bet čia plaukiantiems vandenynais, o buriuojantiems Trakų, Šiaulių, Platerlių, Elektrėnų ir kituose ežeruose, Kauno ir Kuršių mariose, Baltijos jūroje?

kursiu mariu regata www.arbusis.lt

Mano asmeninis sąrašiukas (pagal tikrinimo dažnumą ir/ar pasitikėjimą):

Surf.lt — Viskas vienoje vietoje kelioms dienoms į priekį (vokiška prognozė). Berods prie šito tinklapio kaidais buvo prierašas, kad ilgesnėmis nei 3 parom prognozėmis tiki tik kvailiai (ar pan.). Tinka ir mobiliems įtaisams, pasižiūriu dar ir dėl asmeninių priežasčių

Meteo.lt – Kaip minėta, reikia žiūrėti, ką prognozuoja savi, o čia dar ir speciali prognozė buriuotojams. Kiek stebėjau, visad pasitvirtindavo, tik nebūtinai tomis valandomis, kurioms prognozuota.

Windfinder — Šituos žiūriu „išmaniuke“, web versiją esu „čiupinėjęs“, bet labai nesigilinau. Mobili versija (ačiū Dusiai už užrodymą) man labai patinka.

Weatheronline — Sakiau, kad britai irgi išmano Baltijos jūrą. Ir šalis toji jūrinė, tad ir prognozėmis jų pasitikėti galima.

Foreca – Nepamainomas dalykas buriuojant prie Švedijos krantų. Kažkada Andrius Varnas užrodė.

Windguru — Daugumos mėgstama, man kažkaip neįtinka. Manykim, kad be priežasties: nei peikti, nei girti negaliu.

Weatherspark — Man naujiena, rekomendavo tinklaraštininkas vienastoks: „Tiems, kam nepakanka piešinėlio su pora skaičiukų.“

Meteorologinių tarnybų ir jų tinklapių su orų prognozėmis yra dar daugybė. Iš savo paminėtų, žiūriu ne visas. Čia surašiau, tas, kurias galiu prisiminti nežiūrėdamas į užrašus (pilno URL, aišku, neįsimenu, bet tam yra interneto paieška, o kuomet kompiuteris ir interneto ryšis jachtoje (būdavo) retenybė, svetur uoste viešoje interneto prieigoje, pavyzdžiui, bibliotekoje, praverčia LBS.lt nuorodų skyrelis).

Apie orų prognozių tarnybas išmaniesiems įtaisams kol kas nieko negaliu pasakyti, jei kantrybės ir entuziazmo užteks, rudenį aprašysiu kuri labiausiai patiko ir/ar tiksliausiai prognozavo.

P.S. „Kranto žmonėms“ galiu perpasakoti mintį, kad jūrinės prognozės yra tikslesnės, nei tradicinės, nes čia suklydę „orų berniukai ir mergaitės“ bei jiems skaičiukus pasakiusieji gali ir skaudžiai nukentėti. Tik šiame įraše suminėtos nebūtinai „tikros jūrinės“.


19 Comments

artas · 03/21/2011 at 9:29 AM

Seniai naudojuosi WINGURU oru prognoze. Paprastas ir labai patogus tinklapis. Planuojant keliones, gali savaitei i prieki pasiziureti prognozes konkreciuose taskuose. Yra funkcija parodanti meteo stoti Google maps.Yra arhyvas prognoziu. Labai padeda planuoti plaukimo marsrutus nuomojantis laivus. Pasiziuri pries kelis metus buvusius orus tame regione ir zinai ko gali tiketis.Bet, kaip sakoma, kiekvienam savo, nes tinklapiu yra labai daug…

Rokas Arbušis atsakė:

@artas,

susakei man nežinotų Windguru savybių. reikės patyrinėti.

gramas · 03/21/2011 at 9:22 AM

man kolkas geriausias yra
http://new.meteo.pl/
Bet kur Baltijoj durk pirstu, ir gausi absol visa info, atskiri prognozes modeliai 48val. ir 84 val, iskaitant ir bangos krypti/auksti/perioda.
Tris metus naudoju – patikimumas tenkina, ypac dvieju paru.

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,

kaip buvo kartą vienur sakyta: lenkai žvejai mėgsta žvejoti ne tik savuose vandenyse. tad lenkų prognozės tikslios visai Baltijai.

bitlas · 03/21/2011 at 9:25 AM

o mes gotland rundt regatoje naudojomis naglio sulijos dvarcioniu meteo info…

Rokas Arbušis atsakė:

@bitlas,

Naglis su Varnu ir pasaulį apiplaukęs prognozes sufleruodamas.

bitlas atsakė:

@Rokas Arbušis, taigi sakau kad dvarcioniu meteo stotis mums geriausia

Rokas Arbušis atsakė:

@bitlas,

ir tam neprieštarauju.

Tomas · 03/21/2011 at 2:21 PM

Kiek suprantu pagal Wikipedia, dauguma nurodytu website’u naudojasi vienais duomenimis:
http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Forecast_System
Todel ir nera prasmes ju lyginti tarpusavyje (nes jie tik interpretuoja tuos pacius duomenis).
Turbut reiktu lyginti skirtingus modelius, kad gauti naudos..

gramas atsakė:

@Tomas,
kad kažin, ar visi tais pat duomenim naudojasi, pvz. NOAA kiek suprantu, yra amerikonijos organizacija, duomenis apibendrina is N palydovų ir neplonais kompais paskaičiuoja modelius kas ir kur turėtų nutikti. Kiti šaltiniai, su mažiau ambicijų dėl pasaulinio prognozavimo, naudoja antžeminių stočių tam tikram regione duomenis on-line režimu, ir, taikydami matematinius modelius bei softą, bando kažką prognozuoti, po to pasižiūri ką tuo klausimu šneka dideli vyrukai tipo NOAA, ką rodo kaimyninių regionų dideli vyrukai, sėda prie kompo ir rankele atbarškina savo pamąstymus. Kartais tie pamąstymai new.meteo.pl net labai įdomūs būna, kažkas ten neblogai plunksną valdo. Kai paskaitai, tai tos žodinės frazės labiau įsimena, negu skaičiukai iš orlapio. O žemėlapius, diagramas, visus vėjo/bangų skaičiukus kompai avtomatom sugeneruoja. Taip kad aš kažkaip labiau vertinu tuos šaltinius, kur gali dar rasti ir specialisto komentarą, nei vien kompo sudėtus plius 5 ar minus 2 su linksma saulyte arba be jos.
Kokius 2-3 šaltinius bepasirinksi naudojimui – vistiek kurį laiką stebėsi, kiek gali jais pasitikėti, nes 100% niekad neklystančio vistiek nėra.

Tomas atsakė:

@gramas,
Idomi diskusija vystosi, ir zinoma kuo daugiau gilinies tuo daugiau matai kiek dar nezinai.
Del lenku, tai zinoma zmogaus (patyrusio sinoptiko!) komentaras bus naudingesnis uz bet koki algoritma.
Nors is tos pacios Vizbaro paskaitos mintis, kad minimum savaite stebejes ciklonu judejima (ir stebejes tuos ciklonus ne is tu paciu duomenu keliu interpretaciju, taciau visai skirtingu saltiniu) tu sau padidini galimybe tuos ciklonus suganyti ir Baltijos juroje isvengti audru :)

gramas atsakė:

@Tomas,
kapitonas sako, kapitonas žino, gaila kad neteko man toj paskaitoj pabūti. Stebėti gali kiek nori, bet dar reikia suprasti ką matai ir kas vyksta…

Tomas atsakė:

@gramas,
Kas skliausteliuose, cia jau ne kapitono zodziai, o kazkokios tai interpretacijos :)

lseskevicius · 03/21/2011 at 4:43 PM

Naglis Šulija neprognuozuoja. Naglis Šulija duoda orams nurodymus.
:)

gramas · 03/22/2011 at 9:02 AM

beje, Arbuši, ar žinai kad šiandien yra tarptautinė vandens diena? Greit pasakyk kaip ruošiesi ją atžymėt? :)

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,

man labiau patinka tarptautinė orgazmo diena.

gramas atsakė:

@Rokas Arbušis,
Nepervark. Jei atsigertum po to mineralkes – pazymetum abi.

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,

gurkšnoju…
lėtai ir dideliais kiekiais :)

boa · 03/22/2011 at 10:21 AM

jooo, čia faktas… :)

Comments are closed.