Ričeris ar genakeris?

Published by Rokas Arbušis on

wild_oats_xi_rolex_BY_Daniel_Forster

Kitame planetos gale startavusi tradicinė Rolex Sydney Hobart Yacht Race (RSHR) pranašauja artjančius Naujus Metus, o man atgaivino dar nuo praėjusių metų likusį hamletišką klausimą – ričerį ar genakerį išsikėlusi praėjusių metų starte jachta „Wild Oats XI“ (nuotrauka viršuje)?

Aš buvau tikras, jog tai genakeris, bet draugė buriuotoja sakė: ričeris. Neturiu pagrindo ja netikėti, bet klysti gali visi. Aš taip pat.

Kilo diskusija ir tuomet vieningo atsakymo rasti nepavyko.

Prašiau pagalbos žmonių, geriau nei aš išmanančių buriavimą, siunčiau dar vieną iliustraciją ginčo objektui patikslinti. Ir štai atsakymas:

„Ričeris yra simetriškas plokščias spinakeris kilimui, o genakeris iš esmės yra asimetrinė burė — priimta, kad genakeris yra asimetrinio spinakerio sinonimas.

Jei laivas turi tik asimetrinius spinakerius, jie irgi būna kilimui ir pavėjiniams kursams, bet, kiek žinau, jau vadinami „Code…“, pagal North Sails (ir čia dar kyla diskusijų – R.A.).

Pažiūrėjus nuotraukas, jei rinktis tarp ričerio ir genakerio – sakyčiau, kad genakeris, nes asimetrinis, ir tikrai ne ričeris, nes pilvotas, t.y. ne kilimui, bet labiau forrdevindui“.

Man autoritetai mano oponento neįtikino ir klausimas liko atvarias. Kaip sykis proga vėl paieškoti atsakymo.

Jo dairausi Ivaro Dedekamo knygoje „Sail and Rig Tuning“ (turiu ir e-versiją, ir popierinę). Mano nuostabai, ričeris knygoje išvis neminimas. O apie genakerį parašyta, kad tai alternatyvi spinakeriui burė, tik mažesnė.

Genakerio šotinis kampas tvirtinamas aukštai, o halsinis kampas – jachtos nosyje, rašoma knygoje. Diskusiją sukėlusiose nuotraukose yra būtent taip.

Genakeris tinkamas nuo beidevindo iki bakštago, jam taip pat galima prikabinti spinakerio giką – da radau knygoje.

Čia būtina viena neversta citata iš knygos: „<…>it is trimmed like a genoa when the wind is forward of the beam <…>.

Ne visai taip, kaip cituoju aukčiau – čia genakeris skirtas priešvėjiniam vėjui.

Ieškau informacijos internete dar ir gaunu: UK-Halsey pagal cituotą apibrėžimą (primarily for sailing with the wind forward of the beam) genakerį vadina Blast Reacher. Ričeris. Priešvėjui.

Jau sukasi galva, ieškau toliau.

Kiti burių siuvėjai, Doyle, bures skirsto pagal vėją, pagal laivus, o jų sistemoje tiek asimetrinių tiek simetrinių burių aprašymuose yra ričeris. Ir pagal Doyle, ne tiek kilimui, kiek pavėjiniams kursams.

Bet man gi sakė: asimetrinis – genakeris, ričeris – simetrinis.

Kuo toliau į mišką, tuo riebesnės papūgos. Pavyzdžiui: ričeriai-spinakeriai jachtos Pogo 2 burių ūkyje.

start_of_2009_rolex_sydney_hobart_race_BY_Daniel-Forster

Bet ką aš čia suku sau galvą ir braidau interneto džiunglėse. Atsakymo į klausimą jau anuomet reikėjo ieškoti po nosimi – pranešime po starto. Ir ten rašoma, kad visos trys šimtapėdės maxi jachtos „Alfa Romeo“, „Wild Oats XI“, „ICAP Leopard“ (kaip ir visos kitos regatos davyvės, matyti nuotraukoje aukščiau, bet klausimas kilo dėl maxi jachtų burių) po starto kėlė spinakerius plaukdamos pavėjui ir leido juos po pirmojo ženklo.

Pamenu (žiūrėjau naktį ), „Alfa Romeo“ per anksti startavo, turėjo pakartoti procedūrą, o „Wild Oats XI“ per anksti nusileido spinakerį prie ženklo ir taip prarado brangias sekundes.

Taigi, čia rašoma – spinakeriai. Kaip jau išsiaiškinau, spinakerį galima pravardžiuoti ir ričeriu, ir genakeriu. Tad trūkt už vadžių, ir vėl nuo pradžių?

UPD: Pažiūrėjus šiųmetinės regatos starto nuotraukas (oficialias , atskirai Andrea Francolini ir Carlo Borlenghi) bei paskaičius starto aprašymą ir peržiūrėjus regatos Twitter srautą, vėl neaišku — burės lyg ir tos pačios, bet kalbama apie ričerius.


7 Comments

pamusalas · 12/26/2010 at 11:38 AM

Reikia nepamiršti, kad kiekvienoje jachtoje ar jachų klasėje burės įgauna skirtingus pavadinimus.

Nuotraukoje sunku pasakyti ar tai genakeris ar asimetrinis spinakeris, bet rikrai ne Ričeris, jis gerokai plokštesnis ir medžiaga visada akivaizdžiai sunkesnė.

Taip pat Genakeris nėra tas pats, kas asimetrinis spinakeris. Asimetrinis spinakeris gali savo forma nesiskirti nuo simetrinio spinakerio, o tiesiog skirtingų savybių medžiaga naudojama skirtingose burės vietose.

Neatsimenu tiksliai, bet ERS griežtai apibrėžia procentais plačiausios vietos ir apatinės kraštinės santyki. Nepaisant to erdvės improvizacijai labai daug, todėl skirtumai tarp šių burių yra daugiau vaddovėliniai nei praktiniai. Grubiai, tai Genakeris plokščias ir jo buringumo centras žemai, Asimetrinis spinakeris pilvotesnis buringumo centras aukščiau.

Ričerius nužudė balo formulės. Originaliai jos buvo sugalvotos plaukti buku beidevindu – aštriu bakštagu. Dabartinės Code 0 tai ričerių dukros. Buriuotojai įsigudrino paversti ričerius į dideles genujas kurias formulė mato, kaip ričerius, todėl formulė jas pradėjo bausti už jų naudojimą, jų nebeliko.

Rokas Arbušis atsakė:

@pamusalas,
žinosiu kitą kartą kam klausimą siųsti.

d. · 12/26/2010 at 12:44 PM

prasome nevelti drauges buriuotojos i diskusija. tavo oponente seniai rankas nusiplove sakydama kad ziniu turi gerokai per mazai kad galetu diskutuoti.

Rokas Arbušis atsakė:

@d.,
man priešistorė klausimo (kuris vis dar be atsakymo) buvo įdomi.

Arturas · 12/26/2010 at 1:12 PM

Ai, nėra kas veikia, tai įkišiu savo trigrašį. Aš galvoju paprasčiau. Genakeris ir ričeris skirti vienodiems kursams (alink vimpelinį halfvindą), tik genakeris (pavadinimas asocijuojasi su genuja, ir toks jo darbo principas) lengvesniems vėjams nei ričeris. Kai jau nebepanešamas genakeris, ričeris dar gali būti pakankamo būringumo, kad palaikyti maksimalų greitį ir išvengti bročingo. Kas link spinakerio ir asimetrinio spinakerio, tai irgi paprasta. Spinakeris skirtas pilnesniems kursams, nei asimetrinis spinakeris, kuris turi tą privalumą, kad turi mažesnį kraštinių kreivumą ir galima labiau nuleisti giką ir labiau ištempti priekinę kraštinę aštresniems kursams.
Vis vien labai malonu, kad gilioje žiemoje žmonės galvoja apie bures :)

Rokas Arbušis atsakė:

@Arturas,
visi paprasti dalykai geriausi. na, beveik visi.
o ar žiema, ar vasarą, burės visad galvoje. ir viskas, kas susiję.

Vygantas · 12/28/2010 at 10:08 AM

paziur filma “the wind” ten mergicka uzsidejusi riceri ant masinos lakste po dykuma…buvo labai grazu…

Comments are closed.