Ar baisi ta jūros liga?

Published by Rokas Arbušis on

fish

Ko gero šį klausimą išgirsta kiekvienas jūrininkas, kai į laivą žengia „kranto žmogus“ (niekada neplaukęs). Ar tai būtų jachta, ar didžiulis kruizinis laineris. Ir išties, įpratusius vaikščioti nejudančia žeme, žmones banguotoje jūroje užsupa.

Teko girdėti daug įvairių istorijų apie jūros ligą. Vieni žmonės, pasakojama, gali 16-18 valandų vairuoti jachtą, bet po to jie pasiliki guli iki artimiausio uosto. Kiti, vėlgi -– pasakojama, niekada nesirgę jūrlige, nors vandenynus įvairiais laivais raižė daugiau kaip 20 metų. Bet jie paniškai bijo aukščio.

O tretiems jūros liga niekaip nepraeina, ir tenka plaukti iki artimiausio uosto juos išlaipinti. Ar greibtis medicininės chemijos pagalbos.

Kartais „žuvis šeria“ ir patyrę, retai ar niekada iki tol to nedarę jūrininkai. Buvau liudininkas bent dviejų tokių atvejų, bet abiem kartais kalti labiau buvo tam tikri gėrimai, nei bangų supimas.

Esu „driežą metęs“ ir aš. Ne pats maloniausias jausmas. Atrodo, kad organizme neliko nieko, išskyrus smegenis. Bet tai praeina. Mane nuo supimo labiau migdo ir apetitas išauga. Plaukiant kariniu laivu „Vėtra“ per audrą, vakarienės metu paprašiau antros porcijos. Tai pamatę išbalę ar net pažaliavę jūreiviai bėgo prie borto atiduoti tuos menkus arbatos, kurią įstengė gerti, likučius.

Praėjusią vasarą Kuršių mariose plukdžiau smagią kompaniją. Vienas jų labai bijojo jūros ligps ir prieš plaukiant į Nidą gėrė tabletes nuo jos. Nieko jam nenutiko, o kitą dieną, grįžtant į Miniją, jam taip patiko, kad pamiršo ir jūrligę ir dar pasiprašė plaukti. Antrą kartą plaukiant jokios jūrligės nekamavo, o dabar ta kompanija susiruošusi plaukti Kroatijoje.

Tąkart, berods Aurelijus Glosas, sakė: „Jei bijai jūrligės, lauki jos, — tai ir sulauksi“

Šias istorijas prisiminiau Technologijos.lt perskaitęs intriguojantį straipsnio pavadinimą: „Žuvys gali sirgti jūros liga“ Pats straipsnis, kaip ir dažnai būna, kai kalbama apie britų mokslininkus, nuvylė.

Pasirodo, žuvys jūros liga „susirgo“… kai buvo skraidintos lėktuvu ir buvo sukurtos nesvarumo sąlygos (lėktuvui krentant laisvu pagreičiu). Tai suprantama -– juk jos buvo ištrauktos iš savo natūralios terpės. Taip ir žmogui: banguota jūra — tai ne pasivaikščiojimas tėviškės laukais ar didmiesčio šaligatviais.


10 Comments

baraka · 04/24/2009 at 7:19 AM

Aurelijus, ne Aurimas

Ayo · 04/24/2009 at 8:24 AM

O pirmas vaistas nuo jurliges – darbas ant denio…
Ir visai nereikia tu keleiviu gaileti – uzhsilips ant sprando, del tu ligu….
Pristatei laiva valdyti – zhiurek ir jurlige praejo labai neskausmingai, pagailejei – visa kelione des y shuns dienas kad atostogas sugadinai…
O svarbiausia – jeigu jau nesudyta silke imi y komada – reikia nuraminti, kad ta jurlige gali buti visai nebaisi, ir paaishkinti kaip elgtis, kai pirmieji simptomai pasireishkia.
Vien zho – serga tie kas bijo! Teisus Aurys (Aurelijus) Glosas…

GolfIndiaNovemberTango · 04/24/2009 at 10:10 AM

aprengi bulves, ant borto susodini ir tegu “dirba”, bangeles taskosi, jura arti, baisoka, uztenka emociju ir minciu kad nustoti laukti jurliges ir apie ja galvoti.

Aivaras · 04/24/2009 at 10:15 AM

Esu viena karta tai patyres:) Kai gaudem menkes:) Viskas buvo ok, nors ir bangeles liuliavo neblogos (kalniukai manau iki 3 metru, bet neluztancios), nepykino. Bet padariau klaida – pradejau isdarinet griztant zuvi. Beziurint i menke atidziai ir dirbant taip staigiai viskas uzsisuko, kad i kranta grizau guledamas ant denio ir ziuredamas i dangu.

Dar kazkada esu smagiai aptuejes. Su didele freeride burlente Sventojoje nuplaukiau giliau i jura (toliau uz musos) ir nuvirtau netycia. Kazkaip ramiai atsisedau ant lentos ir tingiu kelt:) Saulute, lenta didele sedziu, smagiai supuosi. Minute praejo, jauciu, kad viskas supasi, supimo liga uzklupo ir sedint ant burlentes :) Staigiai startavau ir i kranta, ten dar koki pusvalandi buvo negera.

Gdu · 04/24/2009 at 1:02 PM

Tai liga,kad jeigu tu sergi,tai sergi,o jeigu ne, tai ne…Aisku yra Livjuanijos buriavimo istorijoje aprasyti reti atpylimo faktai,kai jurlige susirgdavo zmones anksciau to nepatyre,taciau dazniausiai tai budavo,ne jurlige,o tiesiog atpylimas tiesiogine to zodzio prasme,t.y.kai svaigoholis matydavosi tik isziziojus…

Rokas Arbušis atsakė:

@Gdu,
neminėsime dabar istorinių faktų, aprašytų Livjuanijos kronikose :D

Valentina · 04/28/2009 at 9:47 AM

O tai apie juros liga taip ir likau nesupratus :) Vienakart plaukiau laivu, jokio “zuvu serimo” nepatiriau, apsidziaugiau, nes manaiu, jog ir nebepatirsiu. Bet draugas sako, jog vienas kartas nieko neparodo ir kita karta gali pasireiksti :( Bijanciam aukscio ir gilio zmogui, tas faktas dar labiau “pabaisina” kelione laivu :)

Rokas Arbušis atsakė:

@Valentina,
be abejo, vienas kartas dar nereiškia, jog nebus kito.
bet jei bijai aukščio, tai jūrlige neturėtum sirgti — bent jau taip mane tikino vienas buriuotojas, prieš tai bene 25 metus įvairiais laivais visuose vandenynuose plaukiojęs. jis paniškai bijo aukščio — net kai katė užšoka ant palangės (o gyvena 7 aukšte).
jei gylio bijai, tai turėtum bijoti maudytis atviroje jūroje. jausmas tikrai toks šiurpuliukus varantis, kai plauki aplink jachtą ir žinai, jog po kojomis — keli šimtai metrų… :)

Ayo atsakė:

@Rokas Arbušis,
Rokuti, nemanau kad aukshchio bijojimas kazhkuo susijes su jurlige….
Ash bijau aukschio, ir puikiai sergu jurlige… :)
Ir pastebejau viena dalyka – kad zhmones suserga ish baimes, lygioje juroje, kai vejukas vos vos dvelkia, o bangeles vos vos supa….
Siulau!:
I-aja Jurlige pervadinti y Juros Krikshtynas ( kas nemegsta linksmai ir ishradingai krikshtytis pradedamas kazhkokia nauja veikla?…)
II-aja Jurlige paskelbti Zhingsneliu archiau Aukschiausiojo – tada daugiau turesimem aplink juros zhmoniu, ir … visiems bus tik geriau nuo to!
O tai dabar – daugiau gasdinimo gaunasi pasakojant apie gyvenima juroje, nei realiai ten taip blogai buna…

Valentina · 04/28/2009 at 10:32 AM

:) Apie toki “ekstrima” net nesvajoju :)

Comments are closed.