Neplauk, brol, į jūrą – pasieniečiai pagaus

Published by Rokas Arbušis on

KJP patranka

  • Iliustracijoje KJP, ne VSAT laivas. Grėsmingiau atrodo.

Mūsų pasienio tvarka ne taip jau daug skiriasi nuo gūdaus sovietmečio. Anuomet su valtimi išplaukti į jūrą galėjo ne kiekvienas. Buvo metas, kai ir naktimis pliaže vaikščioti buvo draudžia – visas paplūdimys pažymėtas traktoriaus vėžėmis ir neduokdie pasieniečiai ras pėdas (*). Aliarmas!

Štai ir dabar mūsų pasieniečiai kelia aliarmą, jei kas jiems nepranešęs sumano į jūrą išplaukti.

Vargšelis 48 metų klaipėdietis, pramogavęs ties Nemirseta keli šimtai metrų nuo kranto savo valtyje dabar bus privestas mokėti baudą nuo 150 iki 300 litų. O jei dar kartą įklius, plos dvigubai.

O pastebėjo „Pasienio teisinio režimo taisyklių“ pažeidėją budri VSAT „ Kuršių marių ir teritorinės jūros vaizdo stebėjimo sistema“. Gal ir gerai, kad tokia sistema veikia, visus plaukiojančius objektus stebi. Bet ar tikrai mes neatsikratėme „homo sovieticus“ mastymo (tarakonai, tarakonai...) viską drausti, kontroliuoti?

Iki šiol pase (dabar jau senajame) turiu Švedijos Karalystės įspaudą, jog atvykau. Ir neturiu spaudo, jog išvykau. Nes išvykau jūra ir niekas nei tikrino, nei prašė, nei po to Lietuvoje ieškojo. Nors žinojo, jog išplaukiame. Ir čia dar tuomet, kai pasus „štampavo“ įvykimo/išvykimo žymomis.

Pasieniečiai nerašo, kokia „plaukiojimo priemone“ plaukė klaipėdietis. Jei tai buvo irklinė valtis, kur jam radijo stotelę pasijungti, „Impulsą“ prisišaukti? Na gerai, gali turėti rankinę. O gal kaip seniau – surašyti laivo rolę (įgulos sąrašą, kelionės tikslą) ir ją faksu pasieniečiams nusiųsti? Tik tikslas koks?

Vistiek gelbėjimo operacijas jūroje kariškiai atlieka. O šie ant pasieniečių dantį griežia. Dar nuo tada, kai VSAT buvo ne atskira tarnyba, o policijos darinys. Nes ir tie, ir tie beveik tuo pačiu užsiima.

Man nelabai suprantama tokia tvarka (ir tikrai ne viską žinau), bet jei jau yra… Tai imkime pavyzdį iš tų pačių švedų, kurie sugauti nusižengę taisyklėms, ne kyšį siūlys, o pasidžiaugs, jog įstatymai veikia. Ne estai (**) kalti, kad mūsų įstatymai netobuli.

P.S. Nesakau, kad VSAT nieko gero neveikia. Kontrabandininkus gaudo (ir kasdien pasiekimais giriasi). Va dar saviškius, girtus prie vairo, griežtai baudžia.

(*) Bet ne visas rasdavo: neseniai pas mūsų Specialiųjų operacijų pajėgų „žaliukus“ viešėjęs JAV žvalgas (indėnų kilmės) pasakojo, kaip „šaltojo karo“ metu naktimis stebėdavo Klaipėdos uostą paplūdimy, į krantą „ištorpeduotas“ iš povandeninio laivo.

(**) „Ne estai kalti, kad lietuviai savęs nemyli“ © akvara


17 Comments

gramas · 05/19/2009 at 8:48 PM

http://www.transp.lt/Default.aspx?Element=ViewArticle&Lang=LT&TopicID=317&ArticleID=5550

cia rasi daug kontaktu, tlf#, radijo kanalu ir saukiniu. Gal neblogai ta visa lentele laive tureti. I kopgalio posta galima ir is mobilkos paskambinti, kad nemazai babuliu ir nervu sutaupyti. Tvarka pasienio kontroles juroje yra lomas, bet jau geriau paskambinti, kol ji tokia kokia yra, jeigu vhf po ranka neatsiranda.

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,
tvarką išplaukiant jachta žinau.
tik nemaniau,kad ta pati galioja ir kateriukams/valtims.

gramas · 05/20/2009 at 7:42 AM

Beje – net su gumine valtele ar baidare i jura isplaukdamas, turi jiems paskambinti, dokumenta tureti. Tie, kas plukdo keleivius/zvejus, pildosi ir laivo role, kad nesusipratimu su pasieniu nebutu – uzpildo roleje keleivis savo asmens koda, v.pavarde, ir jei pasieniui tikrinant jis neturi dokumento, ar dokumentas netinkamas – kaltas nebe kapitonas ( ka as zinau, jei uzpilde – reiskia turejo, gal ka tik pamete – eikit ieskokit… ), o pats keleivis, ji pasienis pasiima nuo borto asmenybes nustatymui, tai trunka apie 2 valandas, po to baudos nuo-iki uz kazkokio rezimo pazeidima. Niekaip nesuprantu kas per rezimas, jei ta zmogeli ties Palanga su guminuke pasigavo – gal per arti prie Rusijos sienos buvo? Ar musu pasienieciams dar integracija i ES neprasidejus? Sovietines dar pagirios taisyklese, ne kitaip…

Ayo · 05/20/2009 at 9:59 AM

Cha!
Atrodo G.Arbusis gali shvesti jubilieju – 300-asis “Ant bangos” straipsnis!

Nauticalis atsakė:

@Ayo,

“Jest povod napitsa“ (c)

Ayo atsakė:

@Nauticalis,
Dviese gersim, ar ir G.arbushi kviesim? :D

Nauticalis atsakė:

@Ayo,

Jis stato, aš taip supratau? ;)

Rokas Arbušis atsakė:

@Nauticalis,
be manęs švenčiat?
linksminkitės :P

Nauticalis atsakė:

@Rokas Arbušis,

Būtų vodkės, o išgerti progą visuomet rasti galima.

Nauticalis · 05/20/2009 at 10:44 AM

“Socializm – eto učiot!“ (c) “Ivanovas ir Rabinovičius, arba I go to Haifa“.

“Ordnung muss sein!“ (c) fiureris.

“Saugom Šengeną“ (c) VSAT

Ayo atsakė:

@Nauticalis,
Tamsta kazhkaip labai ilgai ta knygiukshte verchiate….
Verchiate skaitytojus nekantrauti ir nuobodzhiauti!

Darijus atsakė:

@Ayo, Ivanovas ir Rabinovičius, arba I go to Haifa jus ka bandote isversti sia knyga? :) Bus idomu paskaityti lietuviska vertima!

Nauticalis atsakė:

@Darijus,

Niekas nebando. Aš tiesiog verčiu. Yra jau pirmos dalies pirmi penki skyriai.

Nauticalis atsakė:

@Ayo,

Galima ir greičiau. “Bet pinigai – pirmiau“ (c) žmogus, iškankintas “Narzano“. :P

Vertimą darau savo malonumui, todėl reguliarumo ir dažnumo nepažadu. Bet darau ir todėl, kad jaunimas šiais laikais rusiškai nebeskaito, o šios knygos, kiek žinau, nei viena leidykla neužsiėmė dar išleisti.

Gal man išleisti?… (mintys balsu) Bet žinau, ką čia tuoj pasakysite – “ne, varyk dykai į savo tinklaraštį!“ :D

Padlos nachaliavščikai!!! :)

Ayo atsakė:

@Nauticalis,
Na vertimas tai tikrai labai neblogas….
Nesugalvojai kaip abonentiny yvesti uzh vienkartiny perskaityma?
Dizaineriu galiu pasiulyti… jeigu sugalvotum rimtai ishleisti!
Ydomu kiek autorius uzh tai uzhsiprashytu!?

Nauticalis atsakė:

@Ayo,

Aš jos vis tiek negalėsiu išversti visos – dėl autorinių teisių. Bet jei suderinti su autoriumi, o suderinti visuomet galima, tai galima ir pagalvoti apie leidybą, nes tuomet prisėsčiau rimčiau prie vertimo.

Dėl abonentinio nežinau kaip ten apmokestinti. Esu kompuose lameris… :)

Nauticalis · 05/22/2009 at 9:29 PM

Panašu, kad tarakonų pilna ne vien dėl jūros, bet ir dėl oro: pakėlė pasieniečiai naikintuvus, nes “pažeidėjas“ įskrido – du pensininkai vokiečiai lėktuvėliu… :D Kad čia Šengenas, kad ES – nesvarbu, žiūriu. Tie vargšai net nesuprato, kad čia kažkokio ir skrydžio plano reikia (laivo rolė!!!), ir kad privalu susiderinti su pasieniečiais, kad skrenda. Juokas ima, nes ultralengviems Europoje visai paprasta, o ir pas mus skraidyklės ir balionai jau, ačiūdiev, nederina skrydžių planų.

Ilgai dar čia niekas nebeskris…

Comments are closed.