Bondas krenta iš balkono
Du labai skirtingi filmai – „Balkonas“ ir „007 Paguodos kvantas“ . Pinigų stokojanti Lietuvos kinometografija prieš multimilijoninę Holivudo industriją. Įspūdžiai po abejų. Į kino kritikus nepretenduoju.
„Balkonas“ (2008 Lietuva, 48 min.)
- Gyvenimas vyksta balkone. Taip būna išties. Bet tik filme galima išsiversti iš balkono ir vos nusibalnoti nosį.
Ačiū „Vingio“ kino teatrui, gražinusiam filmą į patogų vakarinį laiką (nežinau, kiek ilgai) – darbo dieną darbo valandomis pamatyti nepavyktų. Ir ačiū už 12 salę – nedidelę, jaukią. Kaip tik tokiems filmams.
Vos pradėjus žiūrėti atvipo žandikaulis: o kur reklama ir anonsai? Vos baigus žiūrėti ir vėl atvipo: jau viskas? Baigėsi?
Žinojau, kad filmas trumpas, bet nemaniau, jog tiek. Tai net ne filmas, o trumpa ekranizuota novelė. Nesiimsiu vertinti aktorių vaidybos, ypač – jaunesnių. Ir tikrai nesutinku su priekaištais, jog scenaristai pernelyg išgrynino kalbą. Džiaukimės, kad filmuose nėra „f**k“ ar rusiškų keiksmų. Tokių metų būdamas, veikiausiai ir nesikeikiau. O jei išsprūsdavo – didelė gėda.
Po filmo liko neatsakytas klausimas: o filmas tai apie ką? Kas norėta pasakyti/parodyti? Pirmoji meilė? O kur tampymai už kasų? „Anie“, sovietiniai, laikai? Vien giros statinės, „moskvičiaus“, „zapuko“ neužtenka. Ir ne visur tokios kartotinės sienos buvo.
Bet filmas gražus, šiltas, geras. Pažiūrėti būtina. Ir gal gerai, kad neilgas. Nes ilgiau žiūrėti lietuviško kino ypatybes, kai kamera per ilgai rodo statiškus vaizdus (jei tai kažkokie ženklai, tai juos supranta tik filmų kūrėjai ir kritikai) būtų kančia.
„007 Paguodos kvantas“ (Quantum of Solace, 2008 Didžioji Britanija/JAV, 1 val. 46 min.)
- Ir tai visa erotika filme? Norim daugiau!
Ei, stabdykit arklius! Specialūs efektai gerai. Bet ne taip greitai. Net dideliame ekrane! (Ar taip todėl, kad 2 eilė per arti ekrano?). Kai apima jausmas, jog vistiek nieko nespėsi pamatyti, ir žiūri atsainiai. O iš to ką spėji pamatyti, aišku: gyvenime taip nebūna. Ai, bet juk čia Bondas. Čia fantastinis filmas! Tik apsimeta realybe. Nors, teigiama, norėta paskutinius filmus labiau tikroviškus kurti, agentui 007 žmogiškumo įkvėpti – ir vaikai netiki, kad vienas džentelmenas išgelbės pasaulį. Bet filmuose gelbėja.
Tai ir žiūri kaip į pramogą, nieko nesitikėdamas. Agento 007 įvaizdis ir aplink jį sukurtas ištisas verslas kardinalių naujovių nesiūlo. Kam rizikuoti legenda, kol ji pelno duoda?
Bet nuo tradicinės „bondiados“ šiek tiek nukrypta. Šviesaplaukis agentas? Prie aktoriaus Danielio Craigo įkūnyto personažo (tiesa, nesu matęs „Cazino Royale“) greitai įpranti ir atrodo, kad toks Bondas ir turi būti.
Bet kur dingo nepakeičiamasis MI6 ginklų ir įrangos ekspertas Q? Kur dingo visi „super duper“ ginklai ir „gudrūs“ prietaisai? Greitų automobilių, muštynių, lenktynių, bėgiojimo stogais, sprogimų, gaudynių kateriais vandenyje (natūralu, kad žiūrėjau įsitempęs :) ), šaudymo ir sprogimų buvo. Bet trūko misterio Q ginklų. Mobiliuoju telefonu su GPS dabar nieko nenustebinsi, o lietimui jautrūs ekranai Britanijos slaptosios tarnybos MI6 būstinėje – taip pat realybė. Tik dar ne visiems pasiekiama.
Kitas būtinas atributas „bondiados“ filmuose, kurio pasigedau, – „Bondo mergina“. Gražių moterų buvo. Bet tų ankstesniuose filmuose matytų meilės/erotikos (sekso?) scenų jau trūko. Ir kuri iš tų merginų Bondo – nesupaisiau…
Savaitgalio vakarui nieko neįpareigojantis ir galvoti neverčiantis filmas atsipalaidavimui – pats tas. Nors buvo ir kitokių nuomonių: „Nuobodu!“. Ir tai sakė žmogus, niekad nematęs nei vieno Džeimso Bondo filmo…