Šventosios uostas: rinkliava

Published by Rokas Arbušis on

sventosios juru uostas www.arbusis.lt

Šventosios uostas jums ne kaimo prieplauka, o valstybinis jūrų uostas. Ir didžiausios galimos rinkliavos šiame uoste dar 2007 metais buvo paskaičiuotos labiau dideliems jūriniams jūriniams laivams, nei pramoginiams laiveliams.

Susisiekimo ministerija susisgribo, kad jūrų uostui pritaikytos rinkliavos kainos netaikomos mažiems laivams (iki 10 metrų): „…Tokio ilgio laivai sudaro apie 98,6 proc. viso Lietuvoje plaukiojančių mažųjų laivų skaičiaus, kuriems ir bus pritaikytas Šventosios uostas, valstybė praktiškai negaus pajamų iš rinkliavų pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus.“

Tad ministerija parengė įsakymo projektą (UPD: nuoroda nekorektiškai veikia, tad patvirtinimui, jog neišgalvojau — į mano el. paštą atėjęs (anonimiškas) projekto failas *.pdf formatu)  kuriuo siūlomos naujos rinkliavos: už dieną ir mėnesį pagal laivo ilgį.

Patvirtinus, rinkliava (maksimalūs dydžiai) atrodytų taip:

Kainos už parą:

  • Iki 6 m – 50 Lt
  • 6-10 m – 70 Lt
  • Daugiau 10 m – 100 Lt

Kainos už mėnesį:

  • Iki 6 m – 600 Lt
  • 6-10 m – 840 Lt
  • Daugiau 10 m – 1200 Lt

Viename projekto lydraščių teigiama: „…Ministro įsakyme planuojama nustatyti dvigubai mažesnius tarifus, nei siūloma nustatyti Vyriausybės nutarime, reglamentuojančiame maksimalius tarifus.“

Nežinia tiksliai, apie kokį Vyriausybės nutarimą kalbama, bet jei ministro rinkliavos dvigubai mažesnės – riebus pliusas jam.

Cituotame 2007 metų Vyriausybės nutarime, rinkliavos pagrinde skaičiuojamos pagal tonažą, bet vidaus vandenų laivams padaryta išimtis: jei laivo dokumentuose nenurodytas tonažas, maksimali krantinės rinkliava yra 24,6 lito už vieną laivo ilgio metrą (L) už metus.

Ar teisingai skaičiuoju laivui iki 6 metrų: 6*24,6=146,6 Lt. Už metus? Už mėnesį? Jei teisingai skaičiuoju ir už metus, tai kur naujų rinkliavų dvigubas pigumas?

Gal čia: vis dar galiojančiame rinkliavų skaičiavime yra dar viena rinkliava – sanitarinė. Skaičiuojama pagal bendrą tonažą, tad: „Jūrinio pramoginio, sportinio laivo, jachtos ir Lietuvos Respublikoje įregistruoto žvejybinio laivo“ sanitarinė rinkliava yra „1,4 lito už BT vienetą už metus“.

Imkim, kad 6 metrų jachta sveria 2 000 kg = per metus 2 800 Lt. (gramas patikslino) 2 tonas, reiškia per metus sanitarinio mokesčio — vos 2,8 lito. Bet šio mokesčio naujajame variante nėra.

Nes jei skaičiuosime naujomis kainomis už metrą (per mėnesį 600 Lt), tai per metus susidarys oho kokia suma: 7 200 Lt.

Projekto rengėjai pripažįsta: „Tikėtina, kad pajamos iš rinkliavų nepadengs Šventosios uosto eksploatacinių sąnaudų.“

Gal ne visai tokia Šventosios jūrų uosto rinkliavų skaičiavimo metodika?

Turėtų žinoti Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.

UPD: Įdomi logika: rinkliavos “keičiamos todėl, kad už valstybės lėšas rekonstruotame uoste tokių mažų rinkliavų tiesiog nebegali būti.”


12 Comments

Aivaras · 04/28/2011 at 12:16 PM

Susimaisiusi matematika ;)

Rokas Arbušis atsakė:

@Aivaras,
padėk atmaišyti.

Giedrius · 04/28/2011 at 12:33 PM

Sakyciau brangoka, jai ilgesniam laikui, beja gal kas paviesins kokios laikymo kainos klaipedoje ?

Raimondas · 04/29/2011 at 8:22 AM

Jei tokios kainos pataptu, tektu skubiai jachta atsikratyti…

Buriuotoja · 04/29/2011 at 11:29 AM

Įtariu infrastruktūra ir servisas žada būti auksiniai ar kaip čia? Atsižvelgiant į Šventosios ir pvz. palyginimui Nidos aplinką ir estetinį vaizdą, manau, jog į Šventąją plauksime kelioms valandoms ir pastovėję grišime atgal. Gal jie čia kainas paskaičiavo kaip Vokietijos uosteliuose?

sailingboy · 04/29/2011 at 4:12 PM

Stebėtina, paros kainos didesnės nei brangiausiame Švedijos pramoginių laivų uoste – Sandhamn. Ką tuo norima signalizuoti? Ar, kad buriavimas prieinamas tik elitui?

Rokas Arbušis atsakė:

@sailingboy,
ir tavo teisingas “feedbackas” — kaip tik svarsčiau, su kokaisi uostais palyginti tas kainas.
būtų puiku ištaikyti laiko ir susikaupimo surinkti aplinkinių uostelių rinkliavos skaičiukus.

gramas · 04/30/2011 at 10:51 AM

Vakar Olandijos uostely Durgerdam už 10m laivą sumokėjom Eur14.5 , įeina vieta, vanduo, aliaktra, wc ir chaliavnas wi-fi. Dušas papildomai už 0,5 europietiško rublio už seansą.
Dėl tavo skaičiavimų – labai nesigilinau, bet BT yra brutto tonnage dedveitas, jis visada tonomis, daugink tą sanitarinį skaičiuką iš tonų, ne kilogramų.

Rokas Arbušis atsakė:

@gramas,
ačiū už patikslinimą (nesumoju, kodėl supainuojau).
net jei sanitarinis mokestis sumažėja tūkstantį kartų, tai neatktualu — naujoje sistemoje jo nėra ir jūs, plaukiantys iš Olandijos, patirsite, kad ten yra pigiau, nei čia gali būti.

Giedrius · 05/01/2011 at 3:01 PM

tai plukdant savo laiveli (27 pedu), olandijoi ir vokietijoi kiek pamenu daugiau 12euru turbut ir nemokejau. lenkuose man atrodo gal gavosi apie 15-16 euru, cia konvertavus zlotus.

audrius · 05/02/2011 at 1:21 PM

na, jei – kaip žada, patvirtins tarifus lygius pusei maksimalių gausi 35 lt / 10 eur laiveliams nuo 6 iki 10 metrų. Jei tai įskaitant elektra, vandenį ir dušus sakyčiau žmogiška (nors aš būčiau linkęs už 0 lt variantą pirmiems testiniams metams). Galėtų tik įvesti sistemą, kad nemokėti mokesčio jei negali išplaukti iš Švetosios dėl oro salygų….

O va dėl menesinių tai čiau jau ryškiai nugrybauta. Net per pusę skėlus gaunasi 420 Lt, kas yra beveik dvigubai daugiau nei Klaipėdoje 9 metrų jachtai….

Rokas Arbušis atsakė:

@audrius,
jei ministras rinkliavą sumažins perpus…
jo galiose.
jei ne, bus brangu plaukti į Šventąją.

Comments are closed.