Nerašytų jūrų įstatymų galia

Published by Rokas Arbušis on

Arba kaip „Ragainė II“ Atlanto vandenyne kanadiečių jachtą gelbėjo.
 

41FP080901A677

  • Nuotrauka neatspindi aprašomo įvykio – tai tik iliustracija.

Suprasti tiesiogiai: jūroje galioja nerašytas įstatymas – padėk bėdos ištiktam, nes kiti padės tau.

Suprasti netiesiogiai: lietuvių aplink pasaulį plaukianti jachta „Ragainė II“ netraukė žmonių iš skęstančios jachtos, tačiau tikrai padėjo į bėdą pakliuvusiems Kanados buriuotojams.

Apie viską išsamiai, „Ragainė II“ jachtos kapitono Andriaus Varno laiško ištrauka:

„Prieš keletą dienų gavom elektroninį laišką iš neaišku ko, kad netoliese nuo mūsų, apie 20 jūrmylių nuo mūsų atsilikę NE (šiaurės rytų) kryptimi, kanadiečių jachtai reikia dyzelinio kuro, nes prarado stiebą ir buriuot jau negali, liko tik dyzeliukas… Pagal nerašytus jūros įstatymus, padedi privalu, tad pakeitėm kursą šiauriau laukdami kanadiečių ir pradėjom darbuotis savo radijo imtuvais. Mūsų iškviesti radijo ryšio 16 kanalu atsiliepė krovininio laivo, esančio už 200 jūrmylių nuo mūsų (labai nustebom, kad taip toli mus girdėjo) įgula. Pranešėm visiems, kas girdi, jog kanadiečių jachtai „AIR L’ETE“ reikalinga pagalba.

Lietuvos trumpabangininkai pradėjo „šukuoti“ vandenyną, kur ir kokie laivai plaukia. Bendrom pajėgom sukėlėm eteryje šurmulį ir po poros valandų radijo ryšiu atsiliepė kažkoks tanklaivis, kuris jau gavo nurodymus iš JAV pakrančių apsaugos tarnybos padėti kanadiečių jachtai. Tad nukreipėm tanklaivį kanadiečių jachtos link. Jau vėliau, naktį, eteryje girdėjome, kaip kanadiečių jachta švartuojasi prie tanklaivio ir pildo savo bakus kuru. Mes, gi, vėl grįžom į savo kursą link Barbadoso.

Dar maždaug po poros valandų mus prisivijo tas pats tanklaivis. Radijo ryšiu paplepėjom apie kanadiečių nelaimę. Viskas pas juos daugmaž tvarkoje: komanda sveika, laivas irgi nepažeistas, tik lūžo stiebas. Taip ir išsiskyrėm naktyje – tanklaivis link Brazilijos, mes link Barbados.

Ryte gavom elektroninį laišką iš kanadiečių jachtos. Padėkojo už rūpestį ir pagalbą. Jūra yra jūra: šiandien tu padėjai, ryt tau padės…“

Po šios gelbėjimo operacijos „Ragainė II“ toliau tęsia kelionę, iki Karibų, o tiksliau, Barbadoso salos jiems liko apie 500 jūrmylių. Įgula ruošiasi Kalėdoms: tikrina maisto atsargas, puošia artimųjų apdairiai į jachtą įdėtą eglutę. Pasak Andriaus, žvakių ir vyno užteks. Ir netgi kučiukų buriuotojai turi. Ir vyno jau Kalėdoms. O maisto atsargas, kurios tirpsta ir dėl to labai sunerimusi Andriaus dukra Rasa, netrukus papildys.

P.S. Kaip veikia nerašyti pagalbos jūrų įstatymai jau rašiau – sportinės jachtos „Vendee Globe“ regatoje pasitraukė iš distancijos, kad pagelbėtu į bėdą patekusiam savo kolegai.