Pavasarinė Memelio saulė minčių karuselę įsuko

Published by Rokas Arbušis on

winebysail

Lietuva niekada nebuvo ir nebus jūrinė valstybė. Drąsiai pasakyta, ar ne? Gal to „niekada“ ir nereikėtų. Juk užuomazgos buvo. Kol žemaičiai neišskerdė plaukioti mokėjusių kuršių (berods panašiai yra sakęs Alfredas Bublauskas). Ateities numatyti irgi negalime, tad nežinai, kaip ten išties bus.

Sekmadienį su Pamušalu pasivaikščiojome Klaipėdos kruizinių laivų terminale, senajame Pilies uoste ir pašnekėjome apie šį bei tą. Ir atvėrė jis man akis, sakydamas, jog bibliotekininkės nori, kad visi skaitytų, menininkai – kad visi turėtų meniškos prigimties ir suprastų meną, o matematikas išvis jų nesupranta – juk visa filosofija skaičiuose. Kitaip tariant, kiekvienas pagal save į pasaulį žiūri.

Vėliau pagalvojau – taip veikiausiai ir aš, kvailai noriu, kad visi pažinotų jūrą ne vien kaip Melnragių ar Palangos paplūdimius. Ir dažnai mėgstu sakyti „Lietuva turi būti jūrinė valstybė, o jos valdininkai (tarnautojai) to nesuvokia“.

Tai kaip suvoks, jei kadaise buvome kartais karingi žemdirbiai (dar klausimas, ar tikrai žemaičiai duodavo į kaulus vikingams), o vėliau – nuolankūs užkariautojams ir saviems ponams, bet tarpusavyje besivaidijantys žemdirbiai.

Užpraėjusį rudenį kasiau bulves Dargužių kaime. Tai ūkio šeimininko nuomonė apie mano pomėgį jūroms maždaug tokia: iš to nepavalgysi, o ir pavojinga. Geriau žemę dirbti. Ir jis iš dalies teisus. Manau, panašiai galvoja nemažai žmonių, kuriems burlaiviai – arba praeities romantika, arba turtingų ponų užgaida.

Tad apie kokių jūrinių tradicijų išsaugojimą ar puoselėjimą galime kalbėti, kai tų tradicijų vos viena kita ir jos neturi šimtamečių istorijų. Konkurencija su „kranto žmonėmis“ per didelė. Tad ar verta kovoti?

Juk, vėl pavyzdį nurodė Pamušalas, Džekas Londonas romane „Jūrų vilkas“ rašo ne tiek apie plaukimą, kiek apie žmonių tarpusavio santykius laive. Kaip visi bijojo kapitono, tačiau juo pasitikėjo, nes net žiaurus jo elgesys su komanda buvo į naudą komandai kritinėse situacijose. Tad ne menamas (mums) tradicijas puoselėti, o kaip plaukiant komandai sugyventi, kaip gerbti vienas kitą, kaip klausyti kapitono, padėti jungai, garbingai sportinėje distancijoje elgtis su priešininkais ir panašių dalykų verta mokytis plaukiojimuose.

Ar tuo, ką surašiau, noriu pasakyti, kad neverta puoselėti jūrinių tradicijų? Ar viskas,ką rašiau apie jūrines tradicijas (nors daugiau – apie jūrininkų prietarus) nė sudilusio skatiko neverta? Ne! Tiesiog kita nuomonė kartais padeda pagalvoti. Galgi neverta šiuo tinklaraščiu, kaip kartais įsivaizdavau, buriavimo reklamuoti. Tuo kiti tegu užsiima. Kasdien (o kartais nelengvai) kuriami įrašai skaitytojų vistiek negausina. O jei kuris ką nors naujo ir įdomaus sužino, tai čia ne prie nuopelnų sau skirti, o tiesiog pasidžiaugti.

Patinka man kadais Vėjopamušalų išsakyta jų tinklaraščio idėja – kajutkompanija, kurioje savi bičiuliai susirenka padiskutuoti visiems rūpimoms ir įdomiomis temomis. Jų idėjos savintis jau nebėr kaip, bet kažko panašaus čia ir norisi.

Ai, ne pavasarinės visai mintys, juolab Klaipėdoje mačiau tai, kas panašu į pavasarį. O liepos 31-rugpjūčio 3 dienomis į Klaipėdą suplauks tikrai jūrines tradicijas menančių ir puoselėjančių burlaivių.


12 Comments

Edg · 03/08/2009 at 11:21 PM

Rokai, gal tavo kuriami įrašai skaitytojų ir negausina (nors atsiranda tokių kaip Thirteen ir Laura), bet tie kurie skaito – tikrai vertina tavo darbą – kiekvieną dieną atsiverčiu tavo svetainę laukdamas naujų ir įdomių žinių iš buriuotojų pasaulio.

Martynas · 03/09/2009 at 12:28 AM

Na jau, na jau.. ar tik ne taprtautines sventes proga tokia nejauki gaidele straipsnio autoriu uzliejo? :))) Akivaizdu, kad tinklapis gausina skaitytoju rata (pvz as radau ir pradejau skaityti tinklarasti pries koki menesiuka ir pastebejau, kad arbusis.lt jau tapo geru kiekvienos dienos iprociu. Manau mintis, kad esame artoju zeme yra ne be pagrindo ir turbut labai greitai nepasikeisime, bet man kazkaip atrodo, kad tokie dalykai kaip arbusis.lt arba kreiserinio buriavimo mokykla (mokykla, o ne jos tinklapis.. deja :) yra butent tie žiburiai, aplink kuriuos ir telkiasi buriuotojai. Ir tai yra gerai.
Neišsiplėsiu į panegirikas, sakysiu trumpai – eini teisinga linkme, tačiau aplinka ne pati palankiausia, todel tenka susitaikyti su musu salyginai nedideliu skaitytoju ratu. Bet vistiek ačiū labai.

Thirteen · 03/09/2009 at 9:07 AM

įkišiu savo trigrašėlį :) pirmiausia todėl taip padarysiu, kad savaitgalį užmačiau labai gražų plakatą, reklamuojantį būtent tą “Tall Ship Races Baltic 2009” :) kadangi uostai jau seniai mano silpnybė (fotografija – mano prabangusis hobis, o uostai yra fotogeniška aplinka :), tai truks pliš reikės pamėgint sudalyvaut nors vieną dienelę… ypač kai pasinaudojau nuoroda ir pasižiūrėjau, kokie gražuoliai burlaiviai atplauks prie Lietuvos krantų… :)
tai va. o šiaip dėl viso straipsnio pagrindinės minties – esmė juk ne kiekybė, o kokybė, ar ne taip? kaip bebūtų, rankų nuleisti negalima.. :)

Darijus · 03/09/2009 at 9:40 AM

Rokai depresuoji? Žanytis laikas! O del tradiciju tai nepamirskime, kad atsiranda iš duonos kasdieninės, o ne tik iš atostogų ir savaitgalių. Mes tik prisidedame prie tradicijų, o jas kuria jūros ir kranto žmonės. Tie kas duoną iš to valgo.

smiltyne · 03/09/2009 at 10:13 AM

Nedepresuok , Rokai. Varyk savo vagą, kaip ir varei.Dėl info-tai Tavo ir pamušalų tinklapiai yra fainiausi.Jums padedant operatyviai suzinom kas dedasi pasaulio buriuotojų vrtuvėj. Iki to taškėmės savo baloj(lbs tinklapis).Depresija praeis, greit kelsim bures…

matas · 03/09/2009 at 11:10 AM

jei reiks sudominti zemdirbi buriavimu – siuskit pas mane! isodinsim i blokarta, paleisim Nidos aerodrome ir po valandos jau bus galima su juo kalbetis apie bures ir gal net apie vandeni ;).

jurga · 03/09/2009 at 11:45 AM

pas kiekviena musu uzslenka minutes, kai pradeda listi galvon is nezinia kur atbildejusios minteliukstes: ar tai, ka darau, vertinga? kazkam idomu ir etc…
Tada reikia biciuliu nuomones ar palaikymo. Rokai, man Tavo puslapis irgi tapo kiekvienos dienos pradzia. Privaloma :-)
Nors buriavimu uzsikretusi tik metus, nors gyvenu Lietuvos centre, pakankamai toli nuo juros, tavo puslapis- tai kasdieninis “paciupinejimas” to pasaulio, kuri dar tik noriu atrasti. Todel aciu, kad esi, aciu kad skleidi informacija,o ,svarbiausiai, rasai idomiai ir “uzkabinanciai”. Todel tie, kas apsilanko, puslapio jau nebepalieka:-)
Manau Tavo puslapio gerbeju daugeja su kiekviena diena :-)Aciuuuu……

Ayo · 03/09/2009 at 12:43 PM

Ves pokritij zeleniu, obsoliutno ves….
Ostrov nevezenija, v okeane jest…
Valios truksta! Kad ka nors pasiekti – reikia jos daug. Liezhuviais plakant nedaug zhmoniu savo tikslus pasiekia. O tingejimas ir arogancija slapstoma po depresijos shydu ir kaltuju paieshka… Norit surasti kaltus – pirma gerai ysizhiurekite atsistoje priesh veidrody…
Chia ne vien apie Rokuty, bet apie visus mus… ( apie mane irgi)

Bebrz · 03/13/2009 at 8:02 PM

Pyzdukai judu (na, gerai – aš), tokiomis temomis diskutuojantys, ir to platesnei visuomenei neįdedantys (būtų kaip TV laida Bumbliauskas vs Gudavičius “Būtovės slėpiniai“). :)

O jachtos iš viso yra infantilus pomėgis, pameni? ;)

Rokas Arbušis atsakė:

@Bebrz,
:D
aišku pamenu ;)
bet tavosios minties, hm, nepagavau…
kraustomės į LJ ir ten paaiškinsi? ar e-laiškus rašysi? :)

Bebrz atsakė:

@Rokas Arbušis,

Taigi galėtum sudėti ilgą diskusiją šia tema, ką ten šnekėjot – ne vien trumpus savo pamąstymus. Silium:

Aš: – Gerbiamas kolega, kaip jūs vertinate tą ir aną.

Pamušalas: – O, garbusis prieteliau! Aš tai manyčiau, kad…

Ir t.p. :)

Rokas Arbušis atsakė:

@Bebrz,
a, supratau :)
na, manau mes dar bendrausime, tad gali atsirasti ir kitų įrašų :)

Comments are closed.