Prabangos mokesčiai bėdžiams

Published by Rokas Arbušis on

Jeanneau La Rochelle [www.arbusis.lt]

  • Didžiulėje (keli tūkstančiai laivų) Prancūzijos uosto ir kurorto La Rochelle marinoje yra pirsas, skirtas tik Amel jachtoms (žinomiausias modelis – Super Maramu). Atrodo prabangiai. Bet ir tokiems laivams prabangos mokestis man keltų abejonių.

Neteisingas stereotipas, neva jachta yra prabangos dalykas, kirs buriuotojams per kišenes – jei Seimas priims (kartą jau svarstė) naują Mokesčio už transporto priemones įstatymą, kurį patys politikai nedviprasmiškai vadina „prabangos mokesčiu“.

Dar ne taip seniai, norėdamas pabrėžti išskirtinį savo pomėgį – buriavimą – pats aiškinau, koks tai karališkas ir prabangus malonumas. Cituodavau legendą apie džentelmeną, vilkinti brangų kostiumą ir po šaltu dušu plėšantį banknotus – va toks neva yra buriavimas.

Kiek anksčiau nei ši vasara, o per šį sezoną tai ypač, mano požiūris pasikeitė – karališkas laisvalaikis jau seniai tapo prieinamas visiems. Tik nuo formos priklauso, kiek išleisi pinigų, tačiau buriavimas nėra pati brangiausia pramoga, o išlaikyti sodo namelį kainuoja gal net brangiau, nei jachtą. It depends.

Bet jei patys giriamės buriavimo elitiškumu (suprask: ir prabanga), nereikia stebėtis, kad kranto žmonės, išgirdę žodį „jachta“, pagalvoja:

„Jachta? Turčių išmislas! O jei turtingi, tai ir iždą gali papildyti.“

Jie nesigilina į reikalo esmę, kuri parodytų, jog tą „prabangos mokestį“ mokės ne tik turtingi (yra ir tokių), bet didžioji dauguma – o vidurinioji klasė, tie, kas ir taip mokesčių daug moka, pensininkus išlaiko.

Jie nesigilina, kad daugumos jachtų, kurioms bus užkrautas naujasis mokestis, niekaip nepavadinsi prabangiomis.

Pusė milijono. Daug ar mažai?

Naujasis mokestis palies ne vien buriuotojus – visi, kam nesvetimas laisvės pojūtis ir įdomus hobis mokės papildomai: baikeriai, lakūnai (keista, kodėl ne oreiviai), automobilistai.

Ir visi jie, kiekvienas iš savo srities, gali rasti argumentų, jog nauju įstatymu biudžeto skyles norintys lopyti politikai yra, švelniai tariant, ne visai tikslūs. Ne vienas rastų riebų ar piktą žodį valstybės tarnautojams.

Gali prirašyti paklodes, leidžiant suprasti, kad apie įstatymų rengėjus manai, jog jie durni, bet tai reikalo nepakeis. Daug efektyvesnė sausa xls lentelė.

Panašiai padarė Aras iš Mingės: paskaičiavo, kiek naujasis mokestis surinktų litų į biudžetą. Kiek daugiau nei pusė milijono litų, su sąlyga, kad mokės ir mažesnės, nei įstatymas numato, jachtos.

Ir tai išgelbės Lietuvą nuo biudžeto deficito?

Į Arūno „dalykišką ir skaičiais pagrįstą laišką Seimui“ (c)Aidas Kasparas) sureagavo Seimo narys Jurgis Razma:

„Dėkoju už informaciją. Nesiimu atsakyti, ar Finansų ministerijos specialistės, rengusios projektą, taip realistiškai, kaip Jūs, suvokė jachtų situaciją. Pasiaiškinsime. Neatmestina galimybė, kad patobulintame projekte jachtų gali ir nelikti.“

Po gruodžio 13 d. svarstymo niekas nepasikeitė, jachtos liko.

Neklauskite manęs kodėl šioje situacijoje ir dabar, bet prisiminiau vieno savo teisės dėstytojo, doc. dr. A.Katkaus sakytą mintį apie tai, kad teisininkai, paruošę įstatymo projektą, kratosi autorystės po to, kai projektas paredaguojamas Seime – jis būna iškreiptas, toli nuo pirminio varianto.

Prisiminė ir motorlaivius

Truputį pikta, kodėl prabangos mokesčiu apkraunamos jachtos, kodėl ne kelis ar keliolika kartu brangesni ir dažnai ištaigingesni motorlaiviai (ne visi, žinoma)?

Ar todėl, kaip taikliai pastebi burlaivių metras Kipras, „jei šimtus litų sukiši į milijoninės motorinės jachtos kuro baką tai, matyt, ekonomikos skatinimas?“?

Nieko, klius ir jiems – yra siūlymas įtraukti ir motorlaivius :

Papildyti projekto 3 straipsnį nauja 4 dalimi:

„4) motoriniai pramoginiai laivai, kurių techninėse sąlygose numatytas bendras variklių galingumas yra 110 ir daugiau kilovatų ir kurie pastatyti ne anksčiau kaip prieš 120 mėnesių;

Nekalbėsiu apie automobilius, nors kodėl prabanga juose (kaip ir motorlaiviuose) matuojama kilovatais – man mįslė. Auksas, deimantai, brangios moterys – prabanga. Kilovatai? Come on!..

Mokesčio vengimas

Jeigu yra įstatymas, yra būdas ir jo nesilaikyti. Ne mano mintis ir neperšu, bet skubotus įstatymsu priėmę valstybės tarnautojai patys pastūmėja ieškoti išeičių:

  • perregistruoti jachta po kita vėliava;
  • perregistruoti jachtą keičiant jos ilgį (kas tas „gabaritinis metras“ – pagal vaterliniją, falšbortą, su relingais, su bukšpritu?);
  • įregistravus jachtą kaip komercinę priemonę.

Tiesa, ir čia gali būti keblumų. Ar laivas su kitos šalies, kad ir ES vėliava, ilgai reziduojantis vienoje valstybėje, neprivalo persiregistruoti po jos vėliava?

Laivo ilgio keitimas aktualus tik apie 10 metrų ilgio laivams ir turi pavojų būti įvertintas kaip dokumentų klastojimas.

Įregistruojant kaip komercinę priemonę reikia tiksliai paskaičiuoti, ar apsimokės, nes čia jau prasideda kiti mokesčiai.

Bet mokėti už prabangą, kai prabangos nėra – štai kur tikroji prabanga. Pinigų neturintys negali sau tokios leisti, nes neturi iš ko.

LR mane išdūrė

Aš ne prie mokesčius savo esme. Aš tik noriu, kad jie būtų proto ribose. Ir mokėdamas mokesčius noriu galvoti, jog perku valstybės paslaugas. Su teise rinktis, garantija, pinigų gražinimu, ar nereikalingos paslaugos atsisakymo galimybe.

Aš ne prieš ir turto mokestį, nes jei turėsiu milijonus kainuojančio turto, manau, turėsiu ir pinigų už jį susimokėti. Bet mokestis už kelis šimtus litų palūkanų? Nu comon on, čia tik santaupos juodai dienai!

Jaučiu, kad tik laiko klausimas, kada prabangos mokesčiai taps visuotiniais.

Bet netgi ne tai praėjusį antradienį buvo blogiausia. Atrodo, kad Lietuvos valstybė mane ir milijonus žmonių išdūrė ir pensijų mes nebematysim.  Va čia tai prabanga!


7 Comments

MariukasM · 12/14/2011 at 10:53 AM

Sveikas sugrįžęs į LTSR :)

Deivis · 12/14/2011 at 10:57 AM

Reikia pasiūlyti kad burines jachtas taip pat apmokestintu pagal variklio galią, taip pat kaip ir motorinę, nuo 110 Kw :D… O jei rimtai tai jau už tą jachtą mokesčiai sumokėti. Juk nupirkus jachtą sumoki PVM + Muitą, jos išlaikymas taip pat kainuoja kurio dalis grįžta mokesčių pavidalu į biudžetą ir t.t. Ir tai liečia ne tik jachtas, juk už viska mes susimokam mokesčius. Ir blogiausia kad yra saujalė kuri iš to lobsta ir vis jiems negana. Tai kaip vergovė… Esi priklausomas nuo turtingo pono ir vergauji jam. Dar bent jau valgyti duodavo, nors panašu jog ir paskutinę duonos riekę atims. Ir kas belieka? Taip kaip kiti vergai bėgti pas kitus ponus, kur bent jau daugiau duoda.

m. · 12/14/2011 at 4:19 PM

prainformuokit, prašau – kada Lietuvoje už kurią nors jachtą mokėtas PVM? O muitas (ypač vežantis iš ES šalių, pvz Švedijos)… Manau geriausiu atveju ant vienos rankos pirštų suskaičiuotume (neskaitant naujųjų ‘žano’). Gyventojų pajamų mokestis irgi nebūtinai mokėtas (pradedant šešėliniais pinigais, baigiant legaliai neapmokestinamomis pajamomis..). Bet ne apie tai daina. Daina apie tai, kad pasiūlymas.. kaip čia pasakius.. ‘naktinis’ (tos pačios ‘eilės’ kaip ir ‘naktipuodis’..), o rezultatas – tik sukiršinti žmonės. Todėl koalicijai (ir, akivaizdu, ‘mokesčių architektui’ Matuzui) čia reikia rašyti riebų vienetą. O gaila. Maniau juos palaikąs…

Vienintelis būdas išsilaisvinti – išrinkti geresnius. Tik šitas būdas nepasako iš ko reiktų rinkti..

Romas · 12/15/2011 at 12:11 AM

http://www.peticijos.lt/visos/60063

ArMa · 12/15/2011 at 11:46 AM

Jo, man trūksta žodžių – kaip galima sugalvoti tokį mokestinį marazmą – baisiausia, kad rezultate bus surinktas figos lapelis, kuris nepridengs biudžeto skylės. Vadinasi visa tai skirta tik “kelti” savo reitingus ir kiršinti visuomenę. Juk jis “turčius” jis JACHTĄ turi – vadinasi gali už tai sumokėti… mmmm… na tarkim 2000 Lt per metus – kas jam reiškia! Ir niekam nerupi kad tai, pavyzdžiui 20 metų senumo 6 metrų ilgio 6000 Lt vertės laivelis kuriam žmogus taupė pusę gyvenimo, kad galėtų įgyvendinti seną svajonę – paburiuoti. Teisingai sako Nauticalis – tarakonai galvoje – ne kitaip.

Skaldyk ir valdyk – senai žinomas valdymo metodas

P.S. pats neturiu laivo ar kitkios naujo mokestinio projekto numatytos “prabangos” objekto.

Kęstas · 12/15/2011 at 12:23 PM

Jachtininkai, kad ir nedaug, tačiau kuro pila. Kuras yra apmokestinamas akcizu kurio didžioji dalis skiriama keliams tiesti. Tai manau būtų teisinga tą akcizą ir vadinti prabangos mokesčiu, nes buriuotojams kelių nereikia.
Labiausia užuojauta Lietuvos verslininkams, kurie viską turi daryti neskaičiavę, nes valdžia kiekvienais metais vis kokią naujovę sugalvoja.
Iki šiol dar tikėjau, kad Klaipėda puoš jachtos, jų pastoviai daugės, bet dabar manau, kad tų jachtų nedaugės, o tik mažės.

Aivaras · 12/15/2011 at 6:04 PM

Apie jachtas prikomentavo visi ir visur, kvailas istatymas ir tiek, kai kirviu begdami kapoja, tai taip ir gaunas, kad kazkam ir ne i tema kliuna. Bet vagyste su pensijom tai baisus reikalas… Kai supranti, kad is tavo saskaitos persikelia, i sena supuvusi sodros lauza – labai liudna darosi. Nes kai paziuri ebanke i tai, kas jau sukaupta – visgi nemazi pinigai, spyga taukuota ;) O sit ims ir atims galimybe kaupt.
P.s. Rokai, gerai rasai ir ranka tam skirta – laukiam rasineliu ir toliau! :)

Comments are closed.