„Sąmokslo teorija“: mūsų sportui „šakės“

Published by Rokas Arbušis on

opti_foto_1

„Mūsų“, t.y., visam sportui Lietuvoje. Ne tik buriavimui.

Su kolega Daliumi diskutavome apie sportą ir jo ateitį. Niūri ta ateitis. Galima tai pavadinti „sąmokslo teorija“, bet gali būti, jog nebeliks Lietuvos kūno kultūros akademijos (LKKA) – sporto specialistų kalvės. Tad ką jau kalbėti apie buriavimo specialybės gražinimą į ją populiarinimą…

O teorija tokia (tai svarstymai, dokumentais paremtų faktų neturime). Jei bus įvesta „studijų krepšelio“ sistema, daugiausiai finansavimo gaus tos aukštosios mokyklos, kurias pasirinks gabiausi moksleiviai. Visi studijuojami dalykai suskirstyti į penkias grupes. Sporto disciplinos kažkodėl sukergtos su tarptautiniais santykiais, verslo vadyba, teise etc. Ir jie tarpusavyje turės konkuruoti – kur daugiau studentų, ten daugiau pinigų. Tuo tarpu visos menų studijos konkuruos tarpusavyje.

Kuriuos mokslus rinksis abiturientai? Galimybę tapti advokatu, tarptautinės politikos specialistu, vadybininku, ar sporto treneriu. Spėlioti, manau, neverta. Tad pagal šią sistemą „neperspektyvių“ sporto šakų nepasirinkę studentai „numarins“ LKKA – ten eis mokytis tik tie, kas sportuoja. O sportininkų teoriniai pasiekimai, kaip žinia, ne visada patys geriausi. „Mokslo gūzai“ nusineš su savimi pinigus į kitas aukštąsias mokyklas. Kas liks? LKKA be studentų?

Va štai čia ir prasideda „sąmokslo teorija“: netekusi studentų akademija taps (anot gandų)… Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) fakultetu. O jau tada – kam fakultetui visi sporto kompleksai, kurie priklauso ar kuriais naudojasi LKKA? Bus išdalinti. Ar parduoti. Ar ne todėl Kauno akademinė visuomenė svarsto – ko Futbolo federacijos vadovas taip dažnai pradėjo VDU lankytis?

Kaip žinia, federacijai niekaip nepavyksta S.Dariaus ir S.Girėno stadiono šalia LKKA perimti į savo rankas…

Visa aukščiau išdėstyta: teoriniai svarstymai. Faktai kiek kiti: Australijos krepšinio atstovai teigia, kad tik todėl, jog rimta mūsų krepšinio paruošimo sistemą (vaikus moko profesionalai, o ne mėgėjai, kaip pas juos), mūsų vaikai skina laurus įvairiuose turnyruose. Jie to norėtų pasimokyti pas mus. LKKA planuose buvo net krepšinio specialybės magistro studijas kurti. Kas bus dabar – nežinia.

Ir dar vienas faktas. Sporto departamento vadovas suka galvą, kaip sustyguoti metų biudžetą, nes kreipšinio finansavimas sumažintas dar 200 tūkst. litų, o tu mažinimų buvo ir dar (tikriausiai) bus. Oficialiai departamento biudžetas sumažintas 15 procentų.

Paklausit, kodėl rašau apie LKKA (nors ten neberuošia buriavimo trenerių kur bent rudens sesijoje buvo 4 buriavimo specialybės studentai), futbolą, krepšinį? Paprasta. Futbolas ir krepšinis išgyvens.  O kaip išgyventi ne tokioms populiarioms sporto šakoms? Pavyzdžiui, buriavimui.  Taip, kreiserinės jachtos neišnyks. Bet ar sulauksime daugiau buriuoti norinčių vaikų? Jau dabar nemažai jų – buriuotojų atžalos.

Categories: Krantas

12 Comments

bitlas · 02/09/2009 at 4:32 PM

labai liudna
bet buriavimui
kazkaip niekad
pinigu nekazkas likdavo

Marius · 02/09/2009 at 6:31 PM

Siek tiek pataisysiu, buriavimo specialybe LKKA jau kuris laikas yra. Pats ten mokaus, bet ne buriavimo specialybe. Teko girdeti gandus kad sitie pakeitimai ne kaip atsilieptu LKKA. Bus labai gaila jei taip ir atsitiks…

Rokas Arbušis atsakė:

@Marius,
ačiū už patikslinimą. rėmiausia informacija, kurią turiu iš pokalbių su buriuotojais. gal ir jie ne viską žinojo. LKKA tinklapyje paieškojau, bet neradau. teko giliau pasiknisti – yra buriavimas. o du iš 4 jų studentų – jau ir Londono olimpinių žaidynių kandidatai ( http://www.lkka.lt/index.php?cid=2667 )

aš nemanau, kad taip, kaip nupiešiau, atsitiks. nors ką gali žinoti…

Marius · 02/09/2009 at 9:41 PM

As irgi bandziau rast informacijos kad patikslinti, bet nepavyko del buriavimo treneriu, tau geriau sekes.

Rokas Arbušis atsakė:

@Marius,
be google gūdrybės ten nebūčiau radęs. o ji paprasta: rašai komandą “site:lkka.lt buriavimas”
ir ieško to žodžio būtent tame puslapyje.
vėliau bandžiau paprastuoju mygtukų maigymo būdų rasti – neradau.

Laura · 02/10/2009 at 12:08 PM

Aš tai nematau čia didelės bėdos. Sąlygos pas mus truputį kitokios, taip, kad galėtų LKKA užsiimti kitokiomis veiklomis, kaip “medžiotojų būrelio vadas”. Pinigų juk neužtenka net pagrindinėms studijoms, tai ką čia kalbėt apie egzotiškąsias…

Rokas Arbušis atsakė:

@Laura,
kai kam egzotiška gali pasirodyti, kai mergina mokosi, atrodo, vyriškos specialybės.
o medžiotojų (t.y. tų, kurie žudo žvėris savo malonumui ir vadina tai populiacijos reguliavimu) pas mus ir taip užtenka.
joks sportas nėra egzotika. na, vienos sporto šakos gal labiau egzotiškos nei kitos. kad ir lygintuvų ridenimas ant ledo (akmenslydis, a la kerlingas).
bet amerikiečiai įrodė – vienas į sportą investuotas doleris atperka 3 “baksus”, išleistus sveikatos sistemoje.
o kiek naudingi medžiotojai?

Laura atsakė:

@Rokas Arbušis, aš matyt truputi pati prie egzotikių (informatiką studijuoju), o medžiotojus tai sarkastiškai paminėjau.

Rokas Arbušis atsakė:

@Laura,
ne tokia jau egzotiška moterims informatika. juolab, tu mokaisi Vilniuje, kur labiau teorikus ruošia. o pažįstu baugusių KTU informatiką merginų. ten labiau “technarius” ruošia. tuos, kurie ir “geležį”, laidus moka pajungti, ne tik klaviatūra maigyti programų kodus.

Marius atsakė:

@Laura, Esme ta kad kiek as bent zinau trenerius ruosia pagrinde tik LKKA arba tik LKKA, ir jei isnyks tai kas ruos trenerius, po to kas treniruos vaikus, ir aplamai sportas gali isnykti. Va suprantu nieko tokio jei isnyktu kos universistetas kur vadybininkus ruosia, ir tai ju per daug…

Laura atsakė:

@Marius, pritariu tau dėl vadybininkų, padarytų, kad juos ruoštų vienam universitete (pvz. NK vadybą ruošia tik), o dabar kai ruošia visi visus, tai bardakas…

Laura · 02/11/2009 at 12:55 PM

Apie lankas mes čia :)

Comments are closed.