Tryse jachtoje ir cigaretės

Published by Rokas Arbušis on

jachta Dailė Smiltynės jachtų uostas arbusis.lt

Jei jachta “Dailė” areštuota Švedijoje, kiek ilgai ji negrįš namo į Smiltynės jachtklubą? // arbusis.lt photo

Švedijoje sulaikyta jachta iš Lietuvos su cigarečių kontrabanda. Du nepriklausomi šaltiniai sako, kad “visi ženklai rodo — tai jachta “Daillė”.”

Dar rugsėjo 7 dieną Nyköpingo apylinkės teismas leido sulaikyti tris vyrus iš Lietuvos, įtariamus sunkiu nusikaltimu — cigarečių kontrabanda. Į Švediją jie pateko burine jachta, o įkliuvo Oxelösund apylinkėse, kur juos patikrino pakrančių apsaugos pareigūnai. Pranešama, kad burinė jachta priklauso vienam iš sulaikytųjų, kad jie plaukė tiesiai iš Lietuvos, kad vienas vyras neatsiriboja nuo nusikaltimo, nors tai dar nelaikoma prisipažinimu, kiti du neigia savo kaltę.

“Lietuvos rytas” praneša sulaikytos kontrabandos kiekį: pusantro milijono cigarečių. 1 500 000 vnt, Karlai! Tai yra 75 000 pokelių. Lietuvoje jų kaina siekia 292 000 eurų. Švedijoje, suprantama, didesnė.

Koks tai laivas ir kas tokie buriuotojai, švedai neaprašo. Bet šaltiniai Švedijoje sako, kad tai jachta “Dailė”. Aplinkybės rodo, kad  tai galėtų būti “Dailė”: jos nėra namų uoste Smiltynėje neįprastai ilgai. Jos savininko, pono Z., buriuotojai irgi seniai nematė. Nidoje žmonės jau pasigedo ir kito dažno pono Z. įgulos nario, pono R.

Norėjau paklausti jachtos kapitono ir savininko pono Z. ar tai jis ir jo laivas, bet telefonu jis nepasiekiamas. Jei įkliuvo tikrai jis, natūralu, kad nepasiekiamas – sulaikytas nuo rugsėjo 7 dienos, areštas teismo sprendimu truks iki rugsėjo 20 dienos. Toliau jau pagal švedų teisę: ar baus, ar sulaikymą pratęs, ar namo siųs. Ar keli mėnesiai laisvės atėmimo, su galimybe bausmę atlikti Lietuvoje, ar didelė finansinė bauda.

Jachtą švedai turėtų areštuoti taip pat. Gali būti, kad savininkas namo grįš anksčiau, nei laivas. Buvo kadaise panaši istorija, kai jachta “Žilvinas” (dabar “Odisėja”) įkliuvo Borholmo saloje. Laivą parplukdyti buvo samdyta rinktinė įgula. Vienas dabartinis Seimo narys galėtų apie tai papasakoti.

Kad švedams įkliuvo ponas Z., manęs nenustebino. Nesu girdėjęs, kad kontrabandą varinėtų, bet neatrodo toks, kuris negali to padaryti. Kas nustebino, kad tai įvyko dabar, praėjus 20+ metų nuo laikų, kai kontrabandą plukdė ne vienas buriuotojas, bet jau dabar atrodė, kad Baltijoje šis reikalas nebeapsimoka. Jei buriuojate ar mokėtės buriuoti, jūs pažįstate ne vieną daugiau ar mažiau žinomą jachtos kapitoną, kuris kadaise plukdė kontrabandą: kas degtukus, kas žmones, kas degtinę, kas cigaretes, kas šaldytuvus, kas koncervus, kas dar kažką . Gal žinote ar girdėjote apie kapitoną, plukdžiusį rimtesnius dalykus, — narkotikus. Visos tos istorijos jau primirštos. Ir štai išlindo vėl.

Ar tai pavienis atvejis, ar signalizuoja platesnį mąsto srautus?  Apie pelningus reikalus niekas nesigiria, apie nesėkmes juo labiau. Gal kai britai vis tik trenks durimis ir paliks Europos Sąjungą, ir vėl apsimokės plukdyti pas juos bet ką, už ką gausi brangiau, nei pas mus.

Tai, kad kažkas plukdė kontrabandą, nepadaro to jo blogesniu buriuotoju. Gal net geresniu, jei neįkliuvo ar išsisuko įkliuvęs. Ar geras jis žmogus — atskaitos taško klausimas. Perkančiam pigesnes cigaretes jis geras, pilietiškam žmogui — blogas. Teigiamos reklamos kontrabandininkai buriuotojai Lietuvai nedaro (net jei švedai ir nežino, kad kontrabanda šįkart atplaukė laivu su įdomia istorija). Nors nemanau, kad dėl pavienio atvejo mūsų pasieniečiai turėtų nuodugniai tikrinti visus išplaukiančius. Jau ir taip perteklinė patikra pranešti, kad plauki, nors tik nori laivo nosį iškišti pro jūros vartus. Švedų pakrančių apsauga gerai dirba. Leiskime jiems ir toliu dirbti.

Retorinis klausimas. Plaukti į Švediją su kontrabanda kai pasibaigęs buriavimo sezonas ir cost guard dar įtariau tikrina kiekvieną plaukiantį? Nebent gerai sustyguoto konvejerio darbo nenorėjo/negalėjo nutraukti.


2 Comments

Pijus · 09/20/2018 at 10:28 PM

Pagaliau supratau kodėl pradėjai siulyti buriavimo mokimus…
Švartavimosi kursai nėra pelningi, o va keletos parų kwliinė į švedija geras biznis. Įgula laivo triumu nežino o ir naturali apsauga kalbantis su pakrančių tarnybomis :-)
Nieko asmeniško tik sarkazmas….

Rokas Arbušis · 09/25/2018 at 6:28 PM

@Pijus, na reikia iš kažko kapitalą susikrauti :)

Comments are closed.