Iš kur mergaitei tiek drąsos
- Christophe Launay nuotrauka.
„Aš nesu herojė. Aš tik paprasta mergina, kuri tikėjo savo svajone“. Jesicca Watson
Po septynių mėnesių vienatvės vandenynuose, šešiolikmetė australė Jesicca Watson šeštadienį (gegužės 15 dieną) grįžo į Sidnėjų viena apiplaukusi Žemės rutulį 34 pėdų (apie 10 metrų) ilgio rožine jachta „Ella’s Pink Lady“.
Buvo kritikų, maniusių, kad mergina neatlaikys kelionės, bet ji sėkmingai įveikė 23 tūkstančius jūrmylių, kurias plaukdama patyrė ir štilius, ir uraganinius vėjus, ir dideles bangas.
„Neturėjau kito pasirinkimo, negalėjau palūžti“, — po kelionės teigė australė.
Finišavo ji likus trims dienoms iki savo 17-ojo gimtadienio. Paauglė skubėjo baigti kelionę, kol jai dar tik šešiolika ir apgalvotai laikėsi atsargios taktikos paskutiniame kelionės etape.
Sidnėjaus įlankoje merginą pasitiko dešimtys valčių ir jachtų, sveikindamos paauglę sėkmingai grįžus namo. Jesiccos gerbėjai kruopščiai laikėsi atstumo iki jos jachtos, kad nebūtų pažeista taisyklė „jokios pagalbos iš išorės“ — iki pat finišo, niekas negalėjo prisiliesti prie „Ella’s Pink Lady“.
Šeima, draugai ir Australijos ministras pirmininkas Kevinas Ruddas susirinko pasveikinti australės. Daugelis žiūrovų vilkėjo rožinės, kaip ir jachtos, spalvos drabužius. Buriuotojos sutikimas buvo tiesiogiai transliuojamas televizijos eteriu.
„Ji sugrąžino Australiją į pasaulio žemėlapį“, — savo tautietės žygiu džiaugėsi australai, susirinkę pagerbti merginos prie žymiosios Sidnėjaus operos.
Toks dėmesys po ilgos vienatvės, kaip pati prisipažino, pribloškė šešiolikmetę.
Vos grįžusi į krantą po 210 dienų kelionės, mergina teigia norinti išmokti vairuoti automobilį, valgyti šviežius vaisius ir salotas, išsimiegoti ir vaikščioti paplūdimiu.
Per jauna?
- Christophe Launay nuotrauka.
Kaip jau rašė „Ant bangos“, į savo kelionę aplink pasaulį Jesicca išplaukė praėjusių metų spalį. Pirmasis etapas iki starto Sidnėjuje buvo nesėkmingas – kol mergina miegojo, jos jachta susidūrė su prekybiniu laivu.
Iškart pasipylė kritika, kad australė neturi patirties, yra per jauna. Pasigirdo kalbų, jog merginą į vandenynus stumia tironiška jos motina (buvo atvirai jos tėvus idiotais išvadinusių).
Tačiau tėvai tai neigė, tikindami, kad kelionei dukra pasiruošusi, buriuoja nuo 8 metų. Laikas parodė, kad vėliau rimtų incidentų vandenynuose Jesicca nepatyrė.
„Ella’s Pink Lady“ kelias driekėsi nuo Sidnėjaus rytiniame Australijos krante per Ramųjį vandenyną į viršų iki pusiaujo, jį kirtus žemyn pro Horno ragą į Atlanto vandenyną, iš kur aplink Gerosios Vilties kyšulį Afrikoje į Indijos vandenyną ir pro pietinę Australiją iki starto linijos.
Jesicca yra jauniausias žmogus, vienas pats be sustojimo ir pašalinės pagalbos jachta apiplaukęs Žemės rutulį. Tačiau tai nebus pripažinta rekordu. Pagal vienus pranešimus, dėl jaunumo – mergina yra nepilnametė.
Teigiama, kad rekordas priklauso australui Jesse’as Martinui, kuris 1999 metais jachta „Lionheart-Mistral“ savo kelionę be sustojimo ir pašalinės pagalbos baigė sulaukęs 18 metų. Beje, jis palaikė nuolatinį kontaktą su Jesicca ir pasitiko ją finišavus.
Praėjusiais metais britas Mike’as Perhamas, būdamas 17 metų, apiplaukė Žemės rutulį vienas jachta „Totallymoney.com“. Tačiau dėl įrangos gedimo jis buvo priverstas ir sustoti, ir pašalinės pagalbos prašytis.
Nors Mike, kaip tikras džentelmenas, savo rekordą atidavė Jesiccai.
Pačiai Jesiccai ginčai dėl to, tapo ji rekordininke ar ne, didelio įspūdžio nepaliko.
Per mažai jūrmylių?
Bet ne tik jaunas amžius trukdo Jesiccą paskelbti jauniausia vienutininke. Pagal World Sailing Speed Record Council (WSSRC) priimtas taisykles, skaičiuojant ortodrominį atstumą nuo išplaukimo iki grįžimo taško, turi susidaryti 21 600 jūrmylių.
Nepriklausomų ekspertų nuomone, Jesicca taip matuojant nuplaukė 19 000 jūrmylių (jei tiksliau – 18 265). Tiesa, jos laivo žurnale įrašyta gerokai daugiau jūrmylių, bet juk ir plaukė ji ne tiesiai.
Norint pasiekti rekordą, kirtus pusiaują jai reikėjo plaukti dar aukščiau į šiaurę ir tik po to leistis. Arba dar kartą kirsti pusiaują Atlanto vandenyne: apiplaukus Horno ragą kilti į viršų, o po to leistis.
Oficialiai Jesicca ir jos tėvai nekomentuoja WSSRC sprendimo nepripažinti rekordo, nors to siekta akivaizdžiai. Ir savo interneto tinklapyje rašo, kad sumušė Jesse’o Martino rekordą.
Australės vadybininkas Andrew Fraseris pabrėžia: „Jesicca yra jauniausiai mergina, viena apiplaukusi pasaulį be kitų pagalbos. Tegu žmonės patys priima savo sprendimus“.
Guinnesso rekordų knyga, fiksuodama vienutininkų rekordus, naudojasi tais pačiais principais, kaip ir WSSRC, todėl Jesiccos rekordas ir čia gali būti nepripažintas.
Titaniškas darbas
Kad ir kiek „protingi dėdės“ skaičiuotų yra rekordas, ar jo nėra, šešiolikametė atliko titanišką žygį: plaukti vienam reikia antžmogiškos drausmės, sugebėjimo ilgai būti be miego, didelės fizinės ištvermės ir visą laiką išlaikyti šviežią galvą planuojant maršrutą.
Tiesa, šiuolaikinė technika įgalina tai daryti lengviau, nei tai pavyko pirmajam vienutininkui, plaukusiam be sustojimo, Robinui Knox-Johnstonui.
Jis neturėjo galimybės palydoviniu internetu atsisiųsti instrukcijos, kaip suremontuoti vieną ar kitą išėjusį iš rikiuotės prietaisą, negalėjo kompiuterio ekrane sekti orų prognozių, ar palydoviniu ryšiu paskambinti artimiesiems ir pasiguosti, kaip nelengva (ar pasidžiaugti pasiekimais).
Senosios buriavimo mokyklos atstovai mano, kad šiuolaikinių technologijų pergrūstos jachtos iškreipia vienutininkų buriavimo aplink pasaulį sudėtingumą, keičia pobūdį. Tai, ką prieš kelis dešimtmečius galėjo atlikti patyrę jūrų vilkai, dabar gali padaryti ir paaugliai.
Nors tai ir nelengva. Paskutinysis etapas merginai buvo ypač sunkus — ji patyrė tris stiprias audras, 12 metrų aukščio bangas. Jai pačiai teko remontuoti kai kuriuos jachtos įrengimus, šalinti techninius gedimus.
Paskutinės kelionės jūrmylės merginai pridėjo nemažai mėlynių ant kūno ir nuolatinį raumenų skausmą.
Plaukimas aplink pasaulį – verlsas
- Christophe Launay nuotrauka.
Rekordas-nerekordas, bet į Jesiccos plaukimą galima pažiūrėti ir kaip į verslą, kaip į gerą investiciją jos būsimai karjerai – tokio lygio „piaro“, kad ir koks sunkus ar brangus jis buvo, galima pavydėti.
O kad tai verslas, liudija ir faktas: Jesiccos mama dukros istoriją jau pardavę žiniasklaidos magnato Ruperto Murdocho kompanijai „News Limited“ už 700 000 Australijos dolerių.
Mergina, sėkmingai užbaigusi kelionę, gali tapti turtingiausia paaugle pasaulyje. Šis plaukimas jai atneš ne tik šlovę, bet ir neblogus dividendus. Į Jessicos Watson sąskaitą gali subyrėti milijonai dolerių.
Gausybė firmų, pradedant kosmetikos ir baigiant automobilių, yra pasiruošusios su mergina sudaryti milijoninius reklaminius kontraktus. Visos kelionės metu Jessica rašė biografinę knygą, kurią žadama išleisti jau birželio pabaigoje. Apie ją bus sukurtas ir dokumentinis filmas.
Tik yra abejojančių, ar toji knyga bus tiek įdomi, kiek, tarkime, yra Robino Knox-Johnstono plaukimo autobiografija.
Parengta pagal:
6 Comments
Southampton · 05/16/2010 at 3:48 PM
man patinka shitas straipsnis,juolab auginu dukra,kuriai irgi 16 metu,bet ji ne tik kad neapiplauke pasaulio,bet dar ir kalba atzagariai su vyresniais buriuotojais…
insane · 05/16/2010 at 4:44 PM
As tai nesuprantu. Uzsimanai miego ir jachta plaukia kur nori tuo metu ar kaip cia yra:)
Giedrius · 05/16/2010 at 11:37 PM
nu yra tokie dalykai kaip auto pilotai, vejo vairai (ar kaip jie tiksliaus vadinasi). Radarai perspejantys apie artejancius laivus. Na ir aisku niekas nemiega po 8 valandas :) tokiuose plaukimuose.
gramas · 05/17/2010 at 2:10 PM
Čia buvo neįtikėtinai drąsus verslo projektas. Vienas svarbesnių dalykų kiekvienam versle – nebijoti suklysti, dar kitaip sakant , jei bijai nedaryk, jei darai – nebijok. Šeima pasiplanavo, ėmė ir padarė, džiugu kad viskas taip sėkmingai pavyko. Aš savo vaiko gyvybe šitaip surizikuot nesugebėčiau.
benamis · 05/17/2010 at 8:24 PM
Tokiai piemenei ne po jūras plaukioti, o mokyklos suole sėdėti.
Piaras gal ir geras ir pinigų daug, bet sugadintas paauglys ir jo gyvenimas.
benamis2 · 05/20/2010 at 12:14 PM
kaip dar sugadintas? turetu buti privaloma kiekvienam 16meciui pavaryt sitaip.
Comments are closed.