Piratai Baltijos jūroje? Taip!

Published by Rokas Arbušis on

arctic sea

— Ir vis dėl to jie yra.

— Kas yra?

— Piratai Baltijos jūroje.

— Piratai juoduliai?

— Ne, braliukai ir estukai.

Mįslingai Atlante dingęs sausakrūvis „Arctic Sea“ buvo pagrobtas piratų Baltijos jūroje. Pasirodo, tai visai įmanoma (galėjo būti), o dar įdomiau, kad jūros plėšikai – mūsų kaimynai braliukai latviai, lėtapėdžiai estai ir (o kaip be jų, jei tokia kompanija?) jūrų vilkai rusai.

Bent jau taip buvo skelbiama po to, kai su Maltos vėliava plaukiančio laivo „Arctic Sea“ įgulą (15 Rusijos piliečių) išlaisvino Rusijos karinis laivas. Dar prieš kelias dienas buvo kalbama, kad dingusio laivo ieškojo net du Rusijos povandeniniai atominiai laivai. Ir rado rusai, paieškose ir NATO laivynui dalyvaujant, medieną gabenusi laivą prie Kape Verde salų.

O tada pasipylė propaganda – įtariami laivo grobikai yra Latvijos, Estijos ir Rusijos piliečiai. Tai jie liepos 24 dieną prie Elando salos (čia visai netoli, pas kaimynus švedus) naktį į laivą įsibrovė ir jį pagrobė.

Pasirodžius pranešimams apie dingusį laivą buvo kelta versija, o ir aš ant jos užkibau, kad nei juoduliai piratai (Somalio ar Nigerijos, kaip mes dažnai skaitom), nei narkotikų ar kitos banditų gaujos „Arctic Sea“ pagrobti negalėjo. Neva baisiai sudėtinga laivą niekieno nepastebėtą praplukdyti pro intensyvius Šiaurės jūros ir Lamanšo vandenis. Ir neva tai padaryti galėjo tik kurios nors valstybės specpajėgos. Na nereikia juodųjų technologijų, paprasti jūros plėšikai irgi sugeba laivus beveik nematomus plukdyti – kam įdomus pro šalį plaukiantis laivas?

Pranešimai apie piratus iš Baltijos sesių pasirodė Rusijos žiniasklaidoje, iš ten informacija ir lietuviškoje žiniasklaidoje, Rusijos naujienų tarnybas cituoja ir BBC, ir CNN.

Patys rusai praneša, kad Latvija reikalauja patvirtinimo, jog tikrai jos piliečiai įtariami grobimu. Neaišku ir su estų, rusų dalyvavimu. Galėjo būti, o galėjo ir nebūti.

Juo labiau, kaip pranešta oficialiai, o rašė ir šią istoriją nuolat sekęs mano jau rekomenduotas Michailas Voitenko, žiniasklaidai, o tuo pačiu ir viešai erdvei buvo specialiai meluojama, neva taip norima nepakenkti įgulai.

Kažkas panašaus man kvepia ir Lietuvos laivo „Saturnas“ 5 įgulos narių pagrobimo istorijoje. Bet, kaip ir dariau prielaidą, t.y. buvau beveik tikras, mūsų jūreiviai sveiki gyvi grįžo namo. Kas ir kaip juos išlaisvino, tikėtina, kad taip ir liks paslaptimi.

Dabar žinoma vienas – vis dėlto piratai, kurių Baltijos jūroje būta ir anksčiau, laivus čia grobia ir XXI amžiuje. Mums, buriuotojams, vargu ar tai kelia pavojų dabar – juk negabename milijonus dolerių kainuojančių krovinių, kuriuos plėšikai, esu tikras, dar krante nusižiūri. Bet precedentas yra. Arba, kaip sakoma, blogas pavyzdys užkrečiantis.

Viena mums paguoda – šiuolaikiniai piratai nemojuoja juodomis vėliavomis, o jei tokias Baltijos jūroje ant burlaivio pamatysime, tai, kaip rašo SailingBoy, bus ženklas, kad laive yra vaikų ir bus galima pažaisti piratus.


12 Comments

gramas · 08/19/2009 at 8:55 AM

Taigi skandinavai ir maltieciai nuo laivo nenuleido akiu, visa laika buvo puikiai zinoma kur laivas yra ir i kur juda. Po pirmo signalo apie laivo uzpuolima ties Gotlandu – kiek pamenu buvo skelbta neva tai uzpuolikai prisitate kaip zuvedu pakranciu apsauga – juk tai turejo sudominti Svedu spec.tarnybas? O kur dar viesai skelbtos insinuacijos del nelegalaus krovinio galimybes? Siais laikais per gugla gali net maziausia jachtute pamatyti, bet kokio konteinerio judejima per N uostu atseka po 09/11 – gal sakau suomiai su svedais turejo kazkoki nors laptopa, kad ta laiva pamatyti kur jis bebutu… Meluojama buvo, kad niekas nezino kur tas laivas yra, bet tam buvo ir priezastys, tikriausiai.

Rokas Arbušis · 08/19/2009 at 9:10 AM

@baraka,
gal ir broliukai, bet kai visur cituojamas vienintelis šaltinis — ministras, gali ir suabejoti. juk ministras politikas, o tie, kaip žinia, sako tai ką reikia, o ne tai, kas yra.

va ir @gramas teisingai pastebi — žinojo kurs tas laivas, bet melavo, visi kas netingi, slėpė. nes turėjo priežasčių. kokių — gal paaiškės kada nors. o gal ir ne. man ne taip jau ir įdomu, specialiai neieškosiu.

bitlas · 08/19/2009 at 9:39 AM

vax vax
propogandinis triukelis
iskrove ginklus ir tiek
po to rado
karta toki durna filma ziurejau
Karo dievas
kaip ginklus stumdo
piratai cia priedanga ir tiek
visiems sulaukti artejancio savaitgalio linki tungus bitlas

Rokas Arbušis atsakė:

@bitlas,
filmas geras, nesakyk, tinginio panti tu :)

baraka · 08/19/2009 at 10:21 AM

Bitlas, kas pasidarė, kad antrą savaitę tingus tamsta esi?.. :-)

bitlas · 08/19/2009 at 11:02 AM

taigi dirbu miau so kada darbas tinginio nevaro

bitlas · 08/19/2009 at 11:06 AM

va savaitgali jau busiu netingus leksiu prie mariu

Donatas · 08/19/2009 at 11:41 AM

labai jau daug pajėgų sutraukta kaip laivui su medienos kroviniu. O ir internacionalas neblogas: suomijos kompanijai priklausantis laivas su maltos vėliava, rusų įgula, kurią grobia latviai su estais, ieško NATO, o suranda rusai — oho! Vienam pranešime buvo kalbama, kad užgrobėjai spėjo iš laivo pabėgti, bet po to jie mistiškai vėl identifikuojami. Very VERY fishy…
O dėl “Saturno” tai tokia juokinga mintis šovė galvon, kad gal nigeriečiai Lietuvos vėliavą supainiojo su kaimyninio Benino ar Kamerūno — spalvos labai jau panašios :))

Rokas Arbušis atsakė:

@Donatas,
taip taip, daug įdomybių ir neaiškumų ten. bet metas grįžti arčiau buriavimo, imho.

o dėl vėliavos, tai Nigerijos juoduliai vargu ar supainiojo su kaimynais juoduliais. aniems baltuosius grobti svarbu. tik kai sužinojo, kad lietuviai nesiurbia naftos pas juos, o ir lietuviškos naftos neužtenka net trintukams gaminti (ne apie MN gamykla kalba), tai ir paleido.

MadamKaro · 08/21/2009 at 1:21 PM

Piratai Baltijos jūroje? Skamba labai romantiškai….;)

Rokas Arbušis atsakė:

čia tv burbtelėjo, kad vienas tų piratų — lyg ir iš Lietuvos.
tad, MadamKaro, turi šansų susirasti savo svajonių piratą :)

Comments are closed.